جراحی اندومتریوما ( کیست شکلاتی ) توسط دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان

اندومتریوما ( کیست شکلاتی ) بزرگ در خانم 30 ساله

جراحی اندومتریوما ( کیست شکلاتی ) | متخصص زنان اصفهان

 

کیست شکلاتی، یکی از انواع مختلفی از کیست های تخمدان است که به عنوان آندومتریوم نیز شناخته می شود کیست شکلات،یک کیست یا کیسه ای است که بر روی تخمدان ها که حاوی مایعات و گاهی مواد نیمه جامد هستند، رشد می کند و در این صورت ممکن است به عنوان یک کیست تخمدان پیچیده نامگذاری شود به عبارت ساده، کیست شکلاتی کیست پر خون تخمدانی است. بسیاری از زنان در معرض کیست شکلاتی ،در برخی موارد معمولا در سنین قبل از یائسگی هستند. اندومتریوما یکی از بیماری های زنان وابسته به استروژن است که حدود 5 تا 10 درصد از زنان سن باروری در ایالات متحده آمریکا را تحت تاثیر قرار می دهد.

کیست شکلاتی (آندومتريوما) چطور شکل می گیرد؟

کیست شکلات زمانی شکل می گیرد که بافت اندومتری (بافت از داخل رحم) به طور غیر طبیعی به تخمدان ها متصل می شود و در تخمدان ها رشد می کند. این تکه های سلول های اندومتر کیست های کوچک را ایجاد می کند که در هنگام تحریک توسط هورمون های قاعدگی به کیست های بیشتر تبدیل می شوند. در صورت عدم بارداری، بافت اندومتری در هنگام خونریزی قاعدگی از بدن دفع می شود. با این حال، در مورد آندومتریوز، این اتفاق نمی افتد و در عوض، خون جمع می شود و بافت اطراف را تحریک می کند.

چرا اين كيست را كيست شکلاتي ناميده اند؟

بافت اندومتری داخل کیست تخمدان به هورمون های ماهانه پاسخ می دهد. این بافت خونریزی می کند و داخل این کیست ها را با خون غیر لخته شده پر می کند. کیست های شکلاتی نام خود را از خون قدیمی تیره گرفته اند که مانند شکلات سیاه و غلیظ و تیره است. نامهای دیگر کیست شکلاتی کیست اندومتر، کیست اندومتریوم و کیست شکلاتی تخمدان است.

| جهت مشاهده جراحی های بیشتر در اینستاگرام دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان کلیک کنید |


بیشتر بدانید :

روش های خانگی القا زایمان طبیعی

مترونیدازول و شیردهی

دیابت بارداری چیست؟