مصرف مترونیدازول و بارداری

اگر نوع خاصی از عفونت واژینال به نام واژینوز باکتریایی را داشته باشید (همچنین به عنوان bv شناخته می شود)، می تواند احساس سوزش و ناراحتی و درد در واژن خواهید داشت. با این حال نگران نباشید، خبر خوب این است که اکنون درمان موثر این عفونت یعنی مترونیدازول از داروخانه ها آسان است. اما این سوال مطرح می‌شود که آیا می توانید از مترونیدازول در دوران بارداری استفاده کنید؟

اگر باردار هستید و عفونت باکتریایی دارید، احتمالاً در مورد استفاده از درمانی مانند مترونیدازول سوالاتی دارید:

آیا استفاده از آن ایمن است؟
آیا ادامه درمان به جنین شما آسیب می رساند یا خطری برای بارداری دارد؟
آیا هنگام شیردهی میتوان از قرص مترونیدازول استفاده کرد؟
در صورت استفاده نقایص مادرزادی برای جنین ایجاد نمیکند؟
نگران نباشید در این مقاله، ما به این سوالات و موارد دیگر پاسخ خواهیم داد – تصویری روشن از معنی استفاده از مترونیدازول در بارداری به شما ارائه می دهیم.

مترونیدازول و بارداری

مترونیدازول یک داروی ضد میکروبی است که خط اول درمان واژینوز باکتریایی و سایر عفونت های واژن است. به طور معمول در یک قرص 400 میلی گرم دو بار در روز ، برای یک دوره هفت روزه مصرف می شود.

مترونیدازول آنتی‌بیوتیکی است که برای درمان عفونت استفاده شده و برای درمان نوع خاصی از عفونت واژینال نیز تجویز می‌شود. این دارو به صورت خوراکی، مقعدی، موضعی، واژینال و وریدی موجود است. بیش از ۴۰ سال از عمر این دارو در بازار میگذرد و تحت نام‌های تجاری Flagyl و Metrogel فروخته می‌شود. همچنین می توانید از ژل یا کرم حاوی مترونیدازول برای درمان عفونت باکتریایی استفاده کنید. هم از قرص مترونیدازول و هم از ژل های حاوی مترونیدازول می توان در دوران بارداری استفاده کرد، اما به طور کلی فقط درصورتی که پزشک یا ماما تصمیم بگیرند و تشخیص دهند که فواید استفاده از آن بیش از مضراتش است. اگر می‌خواهید بیشتر درباره مترونیدازول بدانید می توانید به صفحه مترونیدازول چیست مراجعه کنید.

آیا استفاده از مترونیدازول در دوران بارداری بی خطر است؟

از مترونیدازول بعضاً می توان در دوران بارداری استفاده کرد و احتمال ایجاد خطر برای سلامتی جنین بعید به نظر می رسد، با این حال هر تصمیمی برای مصرف داروها در دوران بارداری باید خطرات و فواید احتمالی آن را بسنجد. هرگز نباید در سه ماهه اول بارداری استفاده شود.

عفونت های واژن مانند عفونت باکتریایی به طور معمول مشکلی در دوران بارداری ایجاد نمی کنند، با این وجود ممکن است خطر کمی برای سلامت کودک متولد شده شما وجود داشته باشد، بنابراین معمولاً بهتر است درمان شود. در صورت عدم درمان، برخی از عفونت ها ممکن است احتمال زایمان زودرس را افزایش دهند.

اگر باردار هستید و عفونت باکتریایی دارید، باید با پزشک یا ماما در مورد چگونگی ادامه روند درمانتان صحبت کنید. آنها برای اطمینان از سلامتی شما و جنینتان مطمئن ترین مسیر را به شما توصیه می کنند.

مترونیدازول و بارداری | متخصص زنان اصفهان

آیا مصرف مترونیدازول در اوایل بارداری می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد؟

تصور نمی شود که مصرف مترونیدازول در اوایل بارداری خطر سقط جنین را افزایش دهد، با این حال، استفاده از آن در سه ماهه اول توصیه نمی شود. تعدادی از مطالعات برای بررسی احتمال اثرات مترونیدازول در سقط جنین انجام شده است و هیچکدام ارتباطی پیدا نکرده اند. در یک مطالعه کوچک، به نظر می رسد ممکن است ارتباطی بین استفاده از مترونیدازول در اوایل بارداری و سقط وجود داشته باشد. با این حال، مشخص نبود که آیا این افزایش خطر به دلیل دارو یا اثرات عفونت واژن در حال درمان است.

آیا مصرف مترونیدازول در دوران بارداری می تواند نقایص مادرزادی ایجاد کند؟
بسیار بعید است که مصرف مترونیدازول در دوران بارداری باعث نقص مادرزادی یا آسیب دیگری به نوزاد متولد شده شود. در حال حاضر هیچ مطالعه یا داده ای وجود ندارد که نشان دهد خطر نقص مادرزادی یا آسیب دیگری به نوزاد متولد نشده وجود دارد. رشد کلی و وزن کم هنگام تولد نیز همین است.

به عنوان یک مادر در حال انتظار، یک سونوگرافی 20 هفته ای به شما پیشنهاد می شود – در این مدت، یک متخصص پزشکی به دنبال نقص مادرزادی یا سایر مشکلات است و رشد جنین را همانطور که انتظار می رود بررسی می کند. نظارت بیشتر یا اسکن معمولاً برای خانم های بارداری که از مترونیدازول استفاده می کنند با توصیه پزشک خود لازم نیست.


| جهت بازدید از اینستاگرام دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان کلیک کنید |


بیشتر بدانید :

تاثیر بارداری بر سلامت دندان

سلامت دندان و دهان در بارداری

جلوگیری از مشکلات دندانی در بارداری

مصرف آموکسی سیلین در بارداری

خطرات احتمالی مصرف آموکسی سیلین در بارداری