تفسیر جواب آزمایش بارداری بتا

برای تفسیر جواب آزمایش بتا باید به عدد بتا توجه داشته باشید. این عدد در هر محدوده می‌تواند مورد خاصی را مشخص کند. اگر سطح عدد بتا کمتر از ۵ باشد، جواب بارداری منفی است. بالاتر از ۵ نشانه بارداری است. در جدول بالا عدد بتا در هر هفته از بارداری مشخص شده است. اگر باتوجه‌ به سن بارداری سطح عدد بتا بالاتر از حد طبیعی است، می‌تواند نشان‌دهنده یکی از موارد زیر باشد:

 • بارداری دوقلو یا چندقلو
 • کوریوکارسینوم رحم
 • مول هیداتی فرم رحم
 • سرطان تخمدان 

در آقایان بالابودن سطح عدد بتا می‌تواند نشانه سرطان بیضه باشد.

اگر در دوران بارداری بر اساس سن بارداری عدد بتا پایین‌تر از حد طبیعی باشد، ممکن است نشانه یکی از مشکلات زیر باشد.

 1. مرگ جنین
 2. سقط جنین ناقص
 3. خطر سقط خودبه‌خودی
 4. حاملگی خارج رحمی.

به نقل از verywellfamily در رابطه با پایین بودن عدد بتا نسبت به سطح طبیعی:

گاهی ممکن است علت پایین‌بودن عدد بتا نسبت به سن بارداری، محاسبه اشتباه سن حاملگی باشد. پزشک برای بررسی احتمال مشکلات بارداری سونوگرافی ترانس واژینال را توصیه می‌کند. در این سونوگرافی حاملگی خارج رحمی یا سقط جنین مشخص می‌شود. اگر عدد بتا بالاتر یا پایین‌تر از حد طبیعی باشد، آزمایش‌های دیگر مانند سونوگرافی تجویز می‌شود.


با ما همراه باشید با مطالب آموزنده و پیشنهادی دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان :


متخصص زنان اصفهان | آزمایش بتا در بارداری

برای تفسیر جواب آزمایش بارداری بتا به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

محدوده عدد بتا از هر فردی به فرد دیگر متفاوت است. جواب آزمایش هر آزمایشگاه نیز ممکن است کمی متفاوت باشد. به همین دلیل بهتر است برای تفسیر دقیق آزمایش خود به دکتر زنان مراجعه کنید.

نحوه انجام آزمایش بارداری بتا

برای انجام آزمایش بارداری بتا باید نمونه خون گرفته شود. هنگام خون‌گیری ممکن است درد یا سوزش خفیفی داشته باشید. در این آزمایش خون نیاز به آمادگی خاصی نیست و می‌توانید در هر زمانی آزمایش را انجام دهید. ناشتا بودن در آزمایش بتا ضروری نیست.

 • عدد بتا در بارداری دو قلو

اگر با توجه‌ به هفته بارداری سطح عدد بتا بالاتر از حد طبیعی بود، ممکن است بارداری دوقلو یا چندقلو باشد.

 • عدد بارداری در حاملگی خارج از رحم

اگر بر اساس سن بارداری سطح عدد بتا پایین‌تر از حد طبیعی باشد، احتمال حاملگی خارج از رحم وجود دارد. عدد پایین‌تر همچنین می‌تواند نشانه مرگ جنین، خطر سقط جنین یا سقط جنین ناقص باشد. برای تشخیص عارضه متخصص زنان آزمایش‌های بیشتری تجویز می‌کند.

 • عدد بتا در بارداری مولار

بارداری مولار وضعیتی است که به‌جای جفت، توده‌ای از بافت داخل رحم رشد می‌کند. در چنین شرایطی عدد بتا بالاتر از حد طبیعی قرار می‌گیرد. پزشک برای تشخیص این عارضه آزمایش را تکرار کرده یا آزمایش‌های دیگری را تجویز می‌کند.

 • عدد بتا و جنسیت جنین

برخی تحقیقات نشان داده‌اند که عدد بتا زمانی که جنین دختر است، کمی بیشتر از وضعیتی است که جنین پسر باشد. در هفته ۱۰ تا ۱۴ بارداری می‌توان جنسیت را از این طریق تشخیص داد. البته عوامل مختلف محیطی، شرایط مادر و سلامت جنین در سطح عدد بتا تاثیر دارند.

 • آزمایش بتا در مردان

در مردان برای تشخیص سرطان بیضه آزمایش بتا انجام می‌شود. محدوده طبیعی عدد بتا در مردان کمتر از 2 mIU/ml است. اگر مقدار هورمون HCG بیشتر از این عدد باشد، احتمال سرطان بیضه وجود دارد.

متخصص زنان اصفهان | 
 آزمایش بتا در بارداری

سوالات متداول شما

اگر باردار هستید یا برای تشخیص بارداری می‌خواهید آزمایش بارداری بتا را انجام دهید، احتمالا با سوالاتی در مورد این آزمایش روبرو شده‌اید. به همین دلیل در ادامه تعدادی از سوالات پرتکرار شما را مطرح کرده و پاسخ آنها را ارائه داده‌ایم.

پایین بودن عدد بتا در بارداری نشانه چیست؟

اگر آزمایش بارداری شما مثبت بوده و در آزمایش‌های بعدی بر اساس سن بارداری عدد بتا پایین‌تر از حد معمول باشد، خطر حاملگی خارج رحمی یا سقط جنین وجود دارد. در این شرایط هر دو یا سه روز یک بار آزمایش تکرار می‌شود.

بالا بودن عدد بتا در بارداری نشانه چیست؟

اگر عدد بتا بالاتر از ۵ باشد، نشانه بارداری است. اما اگر در طول بارداری بر اساس سن حاملگی عدد بتا از سطح طبیعی بالاتر بود، می‌تواند نشانه بارداری دوقلو یا چندقلو باشد. همچنین احتمال بارداری مولار، کوریوکارسینوم رحم و سرطان تخمدان وجود دارد. برای تشخیص هر یک از این موارد باید آزمایش‌های دیگری انجام شود.

آیا برای آزمایش بارداری بتا باید ناشتا بود؟

خیر برای این آزمایش نیازی به ناشتا بودن نیست. آزمایش بارداری بتا آمادگی خاصی نداشته و می‌توان در هر ساعتی از روز آزمایش را انجام داد.

آیا با آزمایش ادرار هم می توان هورمون بارداری را تشخیص داد؟

آزمایش ادرار یک نوع آزمایش کیفی بوده و می‌تواند وجود یا نبود هورمون بارداری را از این طریق تشخیص داد. اما سطح هورمون در آزمایش ادرار مشخص نشده و نمی‌توان مشکلات بارداری را از این طریق مشخص کرد.

چرا آزمایش بتا باید دو روز بعد تکرار شود؟

اگر سطح عدد بتا باتوجه‌به سن بارداری بالاتر یا پایین‌تر از حد طبیعی باشد، آزمایش مجدد تکرار می‌شود تا هر نوع تغییر مشخص شود. میزان هورمون بارداری هر ۷۲ ساعت حدودا دوبرابر می‌شود. با بررسی این روند می‌توان مشکلات بارداری را تشخیص داد.

عدد بتا چند باشد جنین پسر است؟

عدد بتا از فردی به فرد دیگر متفاوت است و نمی‌توان عدد مشخصی برای آن تعیین کرد. معمولا زمانی که جنین پسر باشد، سطح هورمون HCG نسبت به جنین دختر کمی پایین‌تر قرار می‌گیرد.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

آزمایش بارداری بتا برای تشخیص باردار بودن یا بررسی مشکلات بارداری انجام می‌شود. در این آزمایش میزان هورمون HCG یا هورمون بارداری تعیین می‌شود. این هورمون پس از لقاح در بدن تولید شده و ۱۰ روز بعد از لقاح می‌توان با آزمایش خون وجود آن را تشخیص داد. اگر سطح عدد بتا بالاتر از ۵ باشد، نشانه بارداری است. در اوایل بارداری هر ۷۲ ساعت مقدار عدد بتا دوبرابر می‌شود. اگر سطح این عدد باتوجه‌به سن بارداری بالاتر یا پایین‌تر از حد طبیعی باشد، باید آزمایش تکرار شود. این شرایط می‌تواند نشانه مشکلی در بارداری باشد.

از آزمایش بتا برای بررسی برخی سرطان‌ها نیز استفاده می‌شود. عدد بتا سرطان تخمدان در زنان و سرطان بیضه در مردان را مشخص می‌کند. برای انجام این آزمایش نیازی به ناشتا بودن نیست.