آزمایش خون بارداری

آزمایش بارداری خون معمولاً یک آزمایش خون کمی است که نشان می دهد. مقدار گنادوتروپین جفتی انسانی (hcg) در خون شما وجود دارد. این نوعی آزمایش بارداری خون است که اکثر افراد هنگام صحبت در مورد آزمایش خون برای بارداری به آن مراجعه می کنند. برای آزمایش خون از نظر hcg، یک نمونه خون ساده از یکی از رگهای شما، معمولاً در بازو، از طریق روشی به نام رگ گیری انجام می شود.اکثر زنان باردار با بی بی چک متوجه بارداری خود می شوند. گاهی اوقات، پزشکان پیشنهاد می کنند که شما یک آزمایش بارداری خون نیز انجام دهید. در موارد خاص، دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است آزمایش خون ترجیح داده شود،در زیر، ما دقیقاً توضیح می دهیم که آزمایش بارداری خون چیست و تفاوت آن با آزمایش ادرار چیست.

HCG هورمونی است که در بارداری ترشح می شود و بسته به آزمایش از یک هفته تا دو هفته (یا بیشتر) بعد از تخمک گذاری قابل تشخیص است. چه از تست بارداری خانگی که از ادرار استفاده می کند و چه از آزمایش بارداری خون از پزشک استفاده کنید. نتایج بر اساس اندازه گیری این هورمون در ادرار یا خون شما خواهد بود. هر دو نوع آزمایش بسیار قابل اعتماد هستند. و در صورت استفاده صحیح حدود 99٪ دقت تولید می کنند.

آزمایش خون بارداری | متخصص پوست اصفهان

تفاوت بی بی چک با آزمایش خون در چیست؟

آزمایش خون بارداری حساسیت بیشتری نسبت به آزمایش ادرار دارد و می تواند اطلاعات بیشتری را ارائه دهد. اکثر آزمایشات خون می توانند مقادیر hcg کمی کمتری را تشخیص دهند، به این معنی که آنها می توانند تشخیص دهند که شما چند روز زودتر باردار هستید یا خیر. آزمایش ادرار برای خواندن مثبت به کمی hcg بیشتر احتیاج دارد و نتایج منفی کاذب را با آزمایش ادرار کمی بیشتر می کند. اگرچه این میزان در کل بسیار پایین است.

آزمونهای کیفی

آزمایش ادرار از نظر کیفی انجام می شود. به این معنی که یا hcg در خون شما را تشخیص می دهد و جواب مثبت است. یا تشخیص نمی دهد و جواب منفی است. همچنین ممکن است یک آزمایش کیفی hcg خون برای اندازه گیری hcg در خون انجام دهید. باز هم، نتایج بسیار واضح است: بله شما باردار هستید زیرا ما در خون شما hcg یافتیم یا نه، شما باردار نیستید زیرا ما آن را پیدا نکردیم.

آزمایشات بارداری با ادرار ادرار معمولاً حدود 10 روز پس از لقاح می تواند بارداری را تشخیص دهد. آزمایش های بارداری خون می تواند hcg را در خون شش تا هشت روز بعد از تخمک گذاری افزایش دهد.

قبل از انجام آزمایش بارداری ادرار برای اثربخشی مطلوب، توصیه می شود که یک هفته (یا حداقل چند روز) صبر کنید.

تیتر بتا

گزینه دیگر، گرفتن کمی آزمایش hcg خون است (آزمایش بتا hcg نیز نامیده می شود). این آزمایشات می تواند اطلاعات بیش از باردار بودن یا نبودن را به پزشک یا ماما ارائه دهد. آزمایش های کمی hcg می تواند مقدار کمی از این هورمون را نیز انتخاب کرده و دقیقاً مقدار hcg موجود در خون را اندازه گیری کند. این اطلاعات با گذشت زمان قابل مقایسه است.

به طور کلی، میزان hcg در اوایل بارداری تقریباً هر دو روز دو برابر می شود. با انجام چندین آزمایش خون در فاصله 48 ساعته، پزشک می تواند سطح hcg شما را پیگیری کند تا در صورت لزوم، اطلاعات بیشتری در مورد بارداری شما کسب کند. این آزمایشات خون سری می تواند به ارائه دهنده شما کمک کند تا بارداری شما را از نظر سقط جنین یا حاملگی خارج رحمی و همچنین احتمال حمل چندقلو بررسی کند .

به دلیل استرس، هزینه و سایر عوامل، این آزمایشات برای هر خانم بارداری به طور معمول انجام نمی شود. اگر فکر می کنید آزمایش خون بارداری برای شما مناسب است. با پزشک  صحبت کنید. اگر شرایط خاص شما مستلزم انجام آزمایش خون نیست، باید بتوانید در عوض به نتایج آزمایشات بارداری در خانه اعتماد کنید.

| جهت بازدید از اینستاگرام دکتر فهیمه ثابت کلیک کنید |


بیشتر بدانید :

عفونت پس از زایمان طبیعی یا سزارین

چسبندگی آندومتریوز | علل و علائم

درمان عفونت های پس از زایمان | پیشگیری و عوارض

درمان سوزاک و راه های پیشگیری