آزمایش پاپ اسمیر

در بخش های قبلی به آزمایش پاپ اسمیر اشاره کرده ایم ، در این بخش برخی نکات مهم این موضوع را خدمت شما یادآور می شویم ، با ما همراه باشید :

چه مواردی موجب بروز نتایج منفی کاذب در تست پاپ اسمیر می‌شوند؟

تست پاپ اسمیر یک روش کاملاً بدون خطا نیست و امکان بروز خطا در آزمایش همیشه وجود دارد اما نباید هر نتیجه منفی کاذبی را به‌حساب خطای آزمایش گذاشت. بطور کلی موارد زیر می توانند موجب بروز نتایج منفی کادب در پاپ اسمیر شوند:

 1. جمع‌آوری مقدار ناکافی از سلول‌ها
 2. تعداد پایین سلول‌های غیرطبیعی
 3.  اسمیرهایی که سلول‌های تشخیصی ندارند
 4. اشکال در گرفتن پاپ اسمیر (نمونه از ناحیه درست گرفته نشده باشد)
 5. عدم فیکس کردن به‌موقع نمونه‌ها در آزمایشگاه
 6. عفونت
 7. التهاب و ایسکمی (عدم خون‌رسانی صحیح) سلول‌ها
 8. خطای آزمایشگاه
 9. سرطان مهاجم سرویکس (با ایجاد تغییرات بافتی و فیزیولوژیک می‌تواند باعث پوشاندن سلول‌های غیرعادی شود)
 10. وجود زخم قابل‌مشاهده در سرویکس.
 11. وجود خون یا سلول‌های التهابی که سلول‌های غیرطبیعی را می‌پوشانند.

هرچند که همیشه کمی احتمال دارد این تست نتواند سلول‌های غیرطبیعی را تشخیص دهد ؛ اما به‌طورمعمول جای نگرانی نیست چراکه در این روند زمان به نفع ماست. بروز سرطان دهانه رحم نیازمند زمان زیادی است و اگر تست پاپ اسمیر نتواند در یک نوبت سلول‌های غیرطبیعی را تشخیص دهد در نوبت بعدی آن‌ها را تشخیص خواهد داد.

متخصص زنان اصفهان | تفسیر آزمایش پاپ اسمیر.

جواب آزمایش پاپ اسمیر

پیش از توضیح جواب آزمایش پاپ اسمیر ذکر این نکته لازم است که اکثر زنان فکر می‌کنند که یافته‌ای غیرطبیعی در پاپ اسمیر به معنای سرطان است. در صورتیکه گاهی یک عفونت عامل التهاب است و با درمان مناسب برطرف می‌شود.

تفسیر آزمایش پاپ اسمیر

 • نتیجه منفی (Negetive): درصورتی‌که سلول‌های غیرعادی یا مورد مشکوکی در تست شما مشاهده نشود و نتیجه تست نرمال باشد. نتیجه منفی اعلام می‌شود و نیازی به پیگیری و درمان نیست.
 • نتیجه مثبت (Positive): نتیجه مثبت لوزما به این معنی نیست که شخص سرطان دارد. بلکه هر نتیجه بسته به سلولی که در آزمایش مشاهده‌شده است تفسیر می‌شود.
 • سلول‌های سنگفرشی با اهمیت نامعلوم (ASCUS) : یعنی تغییرات وجود دارد اما به‌طور واضح نشان‌دهنده سلول‌های پیش سرطانی نیست. نیاز به ارجاع برای تست ویروس‌هایی مثل HPV است. اگر نتیجه آزمایش آلودگی ویروسی منفی بود نگرانی زیادی وجود ندارد. اگر نتیجه آزمایش آلودگی ویروسی مثبت بود نیاز به انجام تست‌های بیشتر است.
 • ضایعات درون بافت پوششی سنگفرشی (Squamous intraepithelial lesion) : یعنی سلول‌های جمع‌آوری‌شده ممکن است سرطانی باشند. اما سلول‌ها دچار تغییراتی شده‌اند. اگر تغییرات کم باشد فاصله زمانی تا بروز سرطان زیاد است. اگر تغییرات زیاد باشند امکان بروز سرطان وجود دارد.
 • سلول‌های ترشحی غیرمعمول (Atypical grandular cells) :یعنی سلول‌های غده‌ای که مواد روان کننده ترشح می‌کنند ممکن است کمی دچار تغییر شده باشند. اما واضح نیست که این تغییر سرطانی است یا خیر. در این صورت انجام تست‌های بیشتر برای یافتن علت ایجاد تغییر لازم است.
 • تومور سلول‌های سنگفرشی (SCC) یا سلول‌های آدنوکارسینوما (adenocarcinoma cells):این نتیجه نشان‌دهنده این است که سلول‌ها به مقدار زیادی غیرعادی به نظر می‌رسند و پاتولوژیست تقریباً مطمئن است که سرطان وجود دارد. scc به این معنی است که سرطان در سلول‌های پهن سطحی واژن و سرویکس در حال گسترش است.
 • Adenocarcinoma : به این معنی است که سرطان در سلول‌های ترشحی در حال گسترش است. اگر چنین سلول‌هایی یافت شوند، پزشک به شما توصیه خواهد کرد بدون معطلی مورد ارزیابی قرار گیرید. ارزیابی و معاینه بیشتر توسط کولپوسکوپی (Colposcopy) و در صورت نیاز بیوپسی از نواحی مشکوک انجام می‌شود.

متخصص زنان اصفهان | تفسیر آزمایش پاپ اسمیر

 • موارد عفونی :

 1. o Tricomona vaginalis : تریکوموناس واژینالیس یک انگل تک‌یاخته است که باعث ایجاد التهاب در واژن می‌شود. دیده شدن خود انگل یا علائم التهابی آن بیانگر آلودگی به این انگل تک‌یاخته است
 2. o Candida albicans :یک نوع قارچ تک‌یاخته است و در پاپ اسمیر به‌صورت هاگ یا به شکل رشد کرده و خط مانند دیده می‌شود. باعث بروز التهاب در واژن می‌شود.
 3. o Coccobacili :کوکو باسیل‌ها خانواده‌ای از باکتری‌ها هستند و شکل آن‌ها بین گرد و میله‌ای قرار دارد، درنتیجه به شکل میله‌های کوتاهی دیده می‌شوند. وجود آن‌ها در پاپ اسمیر احتمال آلودگی با باکتری گاردنلا را مطرح می‌کند. اما عفونت باید با کشت ترشحات واژن تأیید شود.
 4. o Actinomyces :اکتینومایسس یک نوع باکتری گرم مثبت است. در استفاده‌کنندگان IUD دیده می‌شود و تأیید حضور آن با تست ترشحات انجام می‌شود.
 5. o Clamidia :کلامیدیا یک باکتری است که می‌تواند بیماری التهابی لگن را ایجاد کند.

مشاهده هرکدام از موارد عفونی بیانگر این است که نیاز به درمان دارویی وجود دارد.

هزینه این تست چقدر است؟

طبق گفته دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان ، هزینه این تست چندان زیاد نیست و همچنین به‌طورمعمول تحت پوشش بیمه قرار دارد. همچنین مقدار هزینه ممکن است بسته به آزمایش‌های دیگری که همراه آن انجام می‌شود افزایش پیدا کند اما بازهم درمجموع مبلغ قابل‌توجهی نخواهد بود.


مطالب پیشنهادی متخصص زنان اصفهان :