بخیه کشیدن خدمات دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان

انواع بخیه

بخیه های غیر جذبی

بر اساس نخ های استفاده شده می توان آنها را به صورت نخ نایلونی، پلی پروپیلن، سیلک و پلی استر تقسیم بندی کرد.این بخه ها نیاز به کشیدن دارند. بعضی از آنها از یک رشته نخ تشکیل شده اند و به راحتی از بافت عبور می کنند و برخی از چند رشته نخ هستند با اینکه احتمال باز شدن دوخت ها را بسیار کم می کند اما زمان رد شدن از بافت ها صدمه بیشتری وارد می کنند و درصد مبتلا شدن به عفونت هم بیشتر می شود.

 بخیه های جذبی

این نوع نخ های بخیه طوری ساخته شده اند که  با آنزیم های طبیعی بافت های بدن سازگاری دارند و خود به خود حل می شوند. ترکیبات استفاده شده در این نخ ها استریل هستند. جنس نخ این نوع بخیه  به دو دسته بخیه جذبی طبیعی و مصنوعی تقسیم بندی می شود.

 

نخ های جذبی پلین

 

مدت زمان جذب : این نوع بخیه ها کم کم بعد از گذشت یک هفته محکمی خود را از دست می دهند  و  در هفته دوم شروع به جذب شدن می کنند  که  هر چه ضخامت نخ بیشتر باشد زمان جذب بیشتر خواهد شد .از این نخ ها بیشتر برای  عروق سطحی و دوختن جراحت های زیر پوست استفاده می شود.

 

نخ های جذبی کرومیک

با کروم اندود کردن نخ های پلین نخ های کرومیک ایجاد می شوند که به علت وجود کروم مدت زمان جذب آنها بین دو هفته تا یک ماه افزایش پیدا می کند . از این بخیه ها بیشتر برای نقاط عمیق تر و دوختن عضلات و رگ ها استفاده می شود.رنگ این بخیه ها  معمولا آبی  و یا مشکی است.

 

نخ های قابل جذب مصنوعی

این نخ ها از الیاف بافته شده درست شده است  و به علت پوشش پلی گلاید نرم  و لغزنده هستند و همین امر موجب می شود گره هایی که در اتتهای هر بخیه توسط جراح  زده می شود کیفیت بهتری داشته باشد از این نخ ها بیشتر در جراحی های میکروسکوپی استفاده می شود. نخ ویکریل که از  نوع مصنوعی است در ۱۴ روز اول خاصیت استحکام و کششی خود را از دست می دهد و بعد از سه هفته کم کم شروع به حل شدن در بافت بدن می کند.

زمان جوش خوردن بخیه های واژن

اما می رسیم به اصلی ترین سوالی که بانوان بعد از جراحی زیبایی واژن به خصوص لابیاپلاستی از پزشک  خود می پرسند اینکه کی بخیه ها خوب می شوند؟ چه زمانی بخیه های لابیاپلاستی را باید کشید یا کی جذب می شوند ؟ با توجه به توضیحاتی که برای شما خوانندگان عزیز داده شد قطعا خود جراح لابیاپلاستی می تواند پاسخ این سوال را بدهد زیرا نخ های بخیه استفاده شده ممکن است جذبی یا غیر قابل جذب باشند. در بهبودی بخیه ها عواملی همچون  وضعیت بافت واژن و وضعیت جسمانی  و تغذیه دخیل هستند برای مثال در سنین بالا این امر کند تر رخ می دهد .

همچنیین بافت هایی که دچار عفونت هستند در دوره بسته شدن زخم ها با مشکل رو به رو خواهند شد و به همین دلیل است که جراح زیبایی زنان باید قبل از جراحی نشانه های عفونت واژن را بررسی کند.

عکس جراحی لابیاپلاستی ( در این جراحی تکنیک هایی مختلفی برای برش ها و همچنین بخیه ها استفاده می شود)

 ویژگی یک جراحی زیبایی واژن با بخیه ی ایده آل

 

 • بهتر است که بخیه های واژن به گونه ای زده شود که باعث کشش در بریدگی ها نشود.
 • نوع دوخت بخیه ها متناسب با برش ها باشد تا ایجاد التهاب کمتر باشد.
 • بعد از خوب شدن زخم ها جای بخیه ها ناپدید شود.
 • نخ های استفاده شده از لحاظ هزینه برای مراجعه کنندگان مقرون به صرفه باشد.
 • نخ های بخبه نباید حاوی ماده های تشکیل دهنده خطرناک باشند.

 

مراقبت از بخیه های واژن

بهتر است در ساعات اولیه بعد از جراحی های زیبایی روی بخیه ها ننشینید و دراز بکشید و بالعکس برای اینکه به بخیه ها فشاری وارد نشود زیاد از حد نایستید  و اینکه روی تیوپ های طبی بنشینید.

اگر خونریزی های قاعدگی شما شروع شد از نواربهداشتی هایی که مواد شیمیایی برای جذب دارند استفاده نکنید و تند تند نوار بهداشتی خود را در روز های اول تعویض کنید.

بهتر است بعد از اجابت مزاج با سشوار واژن خود را خشک کنید.

به تغذیه خود بیشتر دقت کنید قطعا پروتئین می تواند به بهبودی زخم ها کند همچنین مصرف خوراکی هایی که دارای ویتامین C  و A  هستند می توانند به شما کمک شایانی بکنند.

اگر بخیه ها در بدن بمانند چه اتفاقی میفتد ؟

بخیه ها باعث می شوند که بافت های پوستی کنار هم بیایند و  بافت های پوستی جدید تشکیل شوند و به یکدیگر بچسبند که بعد از آن نیازی به وجود نخ های بخیه نیست و اگر نخ ها همچنان در بافت وجود داشت باشند  باعث مشکلاتی مانند آبسه پوست و احتمال ایجاد عفونت به علت ورود میکروب ها از حفره در بافت ها می شوند

آماده سازی برای کشیدن بخیه

اگر شخصی بخیه دارد باید دستوراتی درباره نگهداری از بخیه و زخم و تاریخی برای بخیه کشیدن به او داده شود. نمونه ای از این دستورات را در قسمت ذیل مشاهده می کنید:

 • در ۲۴ ساعت اول زخم را کاملا تمیز و خشک نگه دارید.
 • بعد از ۴۸ ساعت اجازه استحمام دارید، اما آب را مستقیما روی زخم نریزید.
 • پس از ۴۸ ساعت می توانید پانسمان را بردارید، مگر اینکه زخم خونریزی و یا ترشح داشته باشد. اگر پانسمان روی زخم خیس شد، باید آن را با یک پانسمان خشک و تمیز جابه جا کنید.
 • پس از تمیز کردن محل زخم، از پماد آنتی بیوتیک ( برای مثال پماد شرکت های نئوسپرین و یا پلیسپرین) استفاده شود.
 • اگر بخیه پاره و یا شل شد، پزشک را در جریان بگذارید.
 • اگر زمان بخیه کشیدن فرا رسید، برای این کار شخصی را بیابید که در این زمینه کاملا ماهر باشد.

زمان بخیه کشیدن برای هر قسمت از بدن متفاوت است. زمان های داده شده در قسمت زیر، زمان های معمولی برای این کار هستند، اما بطور با توجه به پزشکی که تحت نظر آن هستید، این زمان ها تغییر می کنند.

 • صورت : ۳ الی ۵ روز
 • پوست فرق سر : ۷ الی ۱۰ روز
 • بدن : ۷ الی ۱۰ روز
 • دست و پا : ۱۰ الی ۱۴ روز
 • بند : ۱۴ روز

ممکن است بخیه ها با یک بار رفتن نزد دکتر کشیده شوند و یا چندین روز طول بی انجام، این فرایند کاملا به زخم بستگی دارد.

کشیدن بخیه ها

با استفاده از مواد ضدعفونی کننده، زخم را از هرگونه خون خشک شده و یا اسکار پاکسازی می کنند. به کمک انبر های استریل دو سر بخیه را نگه داشته سپس با قیچی و یا چاقو جراحی بخیه را می برند. از انبر برای کشیدن و دور نگه داشتن نخ بخیه از پوست استفاده می کنند. این فرایند که کاملا بی درد است تا زمانی ادامه می یابد که تمامی بخیه از کشیده شود. هنگام بریدن نخ بخیه امکان دارد یک فشار یا کشیدگی کوچک احساس کنید. سپس دوباره روی زخم را تمیز می کنند. و سپس روی زخم را با نوار چسبی پوشانده تا زخم به ترمیم خود ادامه دهد.


دکتر فهمیه ثابت

متخصص زنان اصفهان

جهت کسب اطلاعات تماس به بخش تماس سایت مراجعه کنید.