بیوپسی سرویکس یک روش برای حذف بافت از گردن رحم برای آزمایش شرایط غیرطبیعی یا پیش سرطانی یا سرطان گردن رحم است. گردن رحم قسمت پایین تر و باریک رحم است. در واقع به کانالی گفته می شود که به دهانه رحم باز می شود.

برای تست سرطان آزمایش بیوپسی سرویکس روی آن انجام می دهند.  بیوپسی سرویکس را می توان به روش های مختلفی انجام داد. بیوپسی سرویکس می تواند نمونه ای از بافت را برای آزمایش جدا کند. همچنین می تواند به طور کامل بافت غیرطبیعی خارج نماید.

همچنین می تواند سلول هایی را که ممکن است به سرطان تبدیل شود، درمان کند. بیوپسی سرویکس در واقع یک آزمایش و درمان مدرن است که برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم در زنان مورد استفاده قرار می گیرد. قبل از اینکه وارد جزئیات این موضوع بشویم یک توضیح مختصر در خصوص سرطان دهانه رحم لازم است، پس با ما همراه شوید.

انواع

بیوپسی پانچ یکی از انواع بیوپسی سرویکس

در این روش با استفاده از یک تیغه دایره ای، به صورت روش سوراخ سوراخ یک یا چند نمونه بیوپسی را از قسمت های مختلف دهانه و یا گردن رحم بر می دارند. در واقع پانچی یعنی به صورت سوراخ سوراخ و دایره ای این کار در قسمت های مختلف دهانه رحم انجام می شود و دلایل خاص خود را هم به لحاظ پزشکی دارد.

بیوپسی مخروطی

یک نوع دیگر از بیوپسی سرویکس بیوپسی مخروطی است. در این نوع بیوپسی با استفاده از یک لیزر یا اسکنر برای حذف یک تکه بافت مخروطی بزرگ از گردن رحم اقدام می شود.

کورتاژ Endocervical (ECC)

یک نوع دیگر بیوپسی سرویکس کوتاژ است. این روش با استفاده از یک ابزار باریک به نام Curette برای بریدن پوشش کانال آندوسکوئیک استفاده می شود. این قسمت ناحیه ای است که از خارج از رحم دیده نمی شود و حتما باید با استفاده از دستگاههای خاص و پیشرفته و توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام شود.


دکتر فهمیه ثابت

متخصص زنان اصفهان

جهت کسب اطلاعات تماس به بخش تماس سایت مراجعه کنید.