هرپس تناسلی

تبخال تناسلی که با نام هرپس تناسلی نیز شناخته می شود یک بیماری ویروسی است که در دو نوع هرپس سیمپلکس تیپ 1 و 2 وجود دارند که نام علمی آن HSV است و معمولا رنج سنی جوانان را درگیر خود می کند.

نکته ای که در مورد تبخال تناسلی وجود دارد این است که تیپ 2 در اکثر موارد باعث ایجاد این عارضه می شود که همیشه در بدن وجود دارد و در شرایط افت قدرت سیستم ایمنی و سایر عواملی که در ادامه ذکر خواهیم کرد، باعث بروز آن خواهد شد. البته در نظر داشته باشید که تبخال تناسلی فقط عوارض جسمی ندارد بلکه بخاطر اختلال در رابطه ی جنسی، پیامد های روحی نیز بر روی هر دو جنس زن و مرد خواهد داشت.

تبخال تناسلی در زنان ابتدا در نواحی مثل واژن و دهانه ی رحم بروز می کند و در صورتی که بازگشت یا عود داشته باشد می توان نشانه های بروز آن را در پوست اطراف مقعد، پا و حتی باسن نیز دید و در مردان نیز در کل ناحیه ی آلت تناسلی مشاهده خواهد شد.

طبق نظر پزشکان، ویروس از طریق جوش هایی که به شکل تاول درآمده باشند با احتمال بیشتری انتقال پیدا می کند و از مرد به زن نیز نرخ انتقال بالاتری دارد.

عوامل فعال کننده تبخال تناسلی

عوامل کلی وجود دارند که در فعال کردن هرپس تناسلی و یا افزایش احتمال عود این ویروس نقش بسیار زیادی دارند:

 1. رابطه ی جنسی
  2. آسیب دیدن پوست ناحیه ی تناسلی در زن و مرد
  3. تغییر دمایی مثل افزایش یا کاهش ناگهانی دما
  4. استرس زیاد
  5.عفونت های دیگر در این نواحی تناسلی
  6. تعداد زیاد شرکای جنسی
  7. سابقه ی ابتلا به دیگر بیماری های مقاربتی

متخصص زنان اصفهان | تبخال تناسلی

 ابتلا به تبخال تناسلی چه نشانه هایی دارد ؟

هر بیماری پس از بروز، علائم بالینی دارد که به کمک آنها می توان تشخیص های اولیه ای در مورد آن داد. پس از انجام آزمایشات مربوطه تشخیص قطعی داده می شود. در مراحل اولیه به صورت تاول های با محیط قرمز مشاهده می شوند. پس از ترکیدن به شکل زخم در می آیند. در صورتی که تبخال تناسلی به مرحله ی انتشار برسد . به موقع درمان نشده باشد و یا برای بار اول رخ داده باشد، شدت علائم تبخال تناسلی بیشتر است که شامل این موارد می باشد:

 • ترشحات واژن
 • سوزش هنگام ادرار
 • تورم و درد در غدد لنفاوی ران
 • تب، بدن درد و بیحالی در صورت انتشار به سیستم عصبی
 •  زخم گردن رحم به همراه التهاب و درد

بهبودی تبخال تناسلی چقدر طول می کشد؟

معمولا مدت زمانی که طول می کشد تبخال تناسلی به صورت کامل بهبود پیدا کند بین 10 روز تا 2 هفته است. ابتدا سوزش خفیف در برخی از نواحی آلت تناسلی شروع شده و پس از 1 تا 2 روز تاول ریز با حاشیه ی قرمز ایجاد می گردد و زمان ترکیدن و زخم شدن آنها 2 تا 3 روز طول می کشد. نهایتا نیز در طی 7 تا 10 روز تبخال تناسلی کاملا بهبود پیدا می کند.

متخصص زنان اصفهان | علل و عوامل تبخال تناسلی را بشناسید

راه های پیشگیری از ابتلا به تبخال تناسلی

چندین شیوه برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی وجود دارد. به عنوان مثال توصیه می شود همیشه در روابط جنسی خود از کاندوم استفاده کنید. در چکاپ های پزشکی، تست های پاپ اسمیر و یا کولپوسکوپی نیز انجام شود.

حتی استفاده از آمپول گارداسیل نیز در برخی موارد توسط پزشک متخصص زنان  توصیه می شود یک نوع واکسن است تا در برابر برخی تیپ های این بیماری ویروسی مصون بمانید.