تخلیه آبسه بارتولن اصفهان دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان

تخلیه آبسه بارتولن | غده های بارتولن، دو غده ترشحی و مخاطی می باشند و از اجزای دستگاه تناسلی یک زن می باشند. اندازه این غدد کوچک می باشد و تقریبا به اندازه یک نخود هستند و در حالت عادی قابل مشاهده و حس کردن نمی باشند. محل قرار گرفتن این غدد در زیر پوست ناحیه تناسلی و در دو طرف چپ و راست ورودی واژن می باشد و در برخی موارد این غدد در پایین ورودی واژن نیز دیده می شوند.

این غدد مایعی را ترشح می کنند که این مایع از طریق لوله های بارتولن که در کنار دهانه واژن قرار دارند وارد واژن می شود و ناحیه واژن را مرطوب و روان می کند. ترشح این مایع در زمان رابطه جنسی باعث مرطوب و روان شدن واژن می شود و از خشکی واژن در زمان رابطه که باعث دردناک شدن رابطه می شود جلوگیری می کند. این غدد بسیار حساس هستند و در امکان دارد دچار بیماری شوند که در صورت بروز هر مشکلی مراجعه به متخصص زنان امری ضروری است.

چه کسانی در معرض بیماری های غدد بارتولن هستند؟

• افرادی که دارای فعالیت جنسی متعدد می باشند.
• افرادی که شریک جنسی متعدد دارند.
• افرادی که بهداشت فردی و جنسی خود را رعایت نمی کنند.

 

آبسه بارتولن

آبسه بارتولن می تواند بر اثر دو دلیل ایجاد شود که عبارتند از:

1. اگر عفونت درمان نشود، پیشرفت کرده و تشدید می شود و منجر به انسداد مجرای بارتولن می شود. این انسداد باعث پس زدن مایع چرکی به داخل غدد می شود و آبسه را ایجاد می کند.
2. در مواردی که فرد دچار کیست بارتولن می باشد ممکن مایع درون کیست عفونت کند این عفونت منجر به ایجاد آبسه می شود.

علائم بیماری:

این بیماری منجر به ایجاد یک توده متورم قرمز رنگ و ملتهب می شود که دردناک و حساس می باشد، رابطه جنسی را دردناک و غیرقابل تحمل می کند، راه رفتن فرد را سخت و همچنین باعث ایجاد تب و بی حالی در بیمار می شود.

درمان بیماری:

بسته به نوع آبسه و پیشرفت آن ممکن است متخصص آنتی بیوتیک تجویز کند. ولی اکر آبسه بسیار پیشرفت کرده باشد نیاز به جراحی می باشد.


دکتر فهمیه ثابت

متخصص زنان اصفهان

جهت کسب اطلاعات تماس به بخش تماس سایت مراجعه کنید.