ترشحات قبل از زایمان چیست؟

وقتی بدن شما برای زایمان آماده می شود، دهانه رحم شما ممکن است یک مخاط شفاف یا کمی خون آلود به نام پلاگ مخاطی را آزاد کند که اغلب بصورت ترشحات تیره و خونی است و می تواند نشانه نزدیک شدن زایمان باشند، اگرچه ممکن است هنوز چند روز یا چند هفته دیگر باقی نمانده است. مراقب سایر علائم اولیه زایمان باشید. اگر علائم نگران کننده ای دارید، مانند درد شدید یا کاهش حرکات نوزاد، با پزشک متخصص زنان اصفهان تماس بگیرید. همچنین اگر کیسه آب شما پاره شد با اورژانس خود تماس بگیرید.

پلاگین مخاطی چیست؟

پلاک مخاطی شما یک توده مخاطی ضخیم در مجرای دهانه رحم است که به عنوان یک مانع محافظ برای نوزاد شما عمل می کند. مخاط به جلوگیری از ورود باکتری ها و سایر منابع عفونی به رحم و آسیب رساندن به نوزاد در دوران بارداری کمک می کند. ممکن است هنگام برقراری رابطه جنسی، هنگامی که سر نوزاد به داخل لگن شما می افتد (هنگام باز شدن لگن)، هنگام معاینه لگن در مطب ارائه دهنده یا هنگام شروع زایمان، دوشاخه جدا شود. اگر پلاگ مخاطی شما خارج شود اما زایمان شروع نشود، بدن شما مخاط بیشتری را جایگزین آن می کند.

ترشحات قبل از زایمان چگونه است؟

پلاگ مخاطی می تواند شفاف، مایل به زرد، کمی صورتی یا کمی خون رنگ باشد. ممکن است ضخیم و چسبناک یا رشته ای باشد. ممکن است متوجه خارج شدن پلاگ مخاطی نشوید زیرا ممکن است در دوران بارداری به دیدن ترشحات شدید واژن عادت کرده باشید. همچنین، برای برخی از زنان، پلاگ مخاط به تدریج در طی چند روز خارج می شود و به سختی قابل توجه است. با این حال، برای سایر زنان، پلاک مخاط به طور همزمان به شکل یک توده بزرگ خارج می شود.

شما گاهی اوقات قبل از زایمان یا هنگام شروع زایمان، پلاگ مخاطی خود را از دست می دهید. این اتفاق می افتد زیرا دهانه رحم شروع به گشاد شدن می کند و پلاگین به داخل واژن آزاد می شود. با این حال، ممکن است ساعت ها، روزها یا حتی هفته ها طول بکشد تا زایمان واقعاً پس از خارج شدن پلاک مخاط شما شروع شود.

بعد از مشاهده ترشحات چه کنیم؟

از دست دادن پلاگ مخاطی تنها یک علامت است که بدن شما را برای زایمان آماده می کند و ممکن است مدتی طول بکشد تا شما واقعاً زایمان کنید. برای اینکه بفهمید آیا زمان مراجعه به بیمارستان یا مرکز تولد فرا رسیده است، به دنبال اولین علائم زایمان مانند انقباضات منظم رحمی، احساس “افتادن” نوزاد یا پایین رفتن آن به داخل لگن یا پاره شدن کیسه آب خود باشید. اگر مطمئن نیستید چه کار کنید با پزشک یا ماما تماس بگیرید.

گاهی اوقات ترشحات واژن در دوران بارداری می تواند نشان دهنده یک مشکل جدی مانند جفت سرراهی، جدا شدن جفت، زایمان زودرس یا عفونت باشد. در صورت ترشح فوراً با ارائه دهنده خود تماس بگیرید:

  • قرمز روشن و بیش از دو قاشق غذاخوری است
  • هنگامی که کمتر از 36 هفته باردار هستید بیرون می آید
  • سبز است یا بوی بد می دهد

ترشحات قبل از زایمان | متخصص زنان اصفهان

چه مدت بعد از دیدن ترشحات زایمان شروع می شود؟

از دست دادن پلاگ مخاطی می تواند نشانه قریب الوقوع بودن زایمان باشد. اما ممکن است چند روز یا حتی هفته های دیگر طول بکشد تا زایمان شروع شود. اگر از دست دادن پلاگ مخاطی با اولین علائم زایمان همراه باشد، احتمالاً تولد نوزاد شما نزدیک است.

ترشحات خونی با نرم شدن دهانه رحم، نازک شدن و شروع به گشاد شدن در آمادگی برای زایمان ایجاد می شود و باعث پارگی و مخلوط شدن برخی از رگ های خونی در دهانه رحم می شود. خونریزی در دوران بارداری می تواند نشانه مشکلات باشد. در صورت خونریزی فوراً با پزشک متخصص زنان تماس بگیرید:

  • قطع شدن جفت، یا با جفت خود مشکل دارید، مانند جفت سرراهی یا جدا شدن جزئی
  • هنگامی که کمتر از 36 هفته باردار هستید ظاهر می شود
  • با درد مداوم شکمی یا کمردرد همراه است

| جهت بازدید از اینستاگرام دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان کلیک کنید |


بیشتر بدانید :

تفاوت کیست و تومور سینه

تعریف سندرم پیش از قاعدگی ( pms)

اندازه ارتفاع رحم و وزن جنین

دردهای قابل توجه در بارداری