انواع ترشحات واژن

خانم ها در طول دوران زندگی خود ترشحاتی را تجربه می‌کنند که این ترشحات می تواند طبیعی و یا غیر طبیعی باشد. این ترشحات واژن انواع گوناگونی دارد که فرد ممکن است در طول زندگی خود آن ها را مشاهده کند. تغییرات به وجود آمده در ترشحات شامل موارد زیر می باشد. تغییر در اندازه ی ترشحات، تغییر در بوی ترشحات، تغییر در غلظت آن، تغییر در حالت ترشحات، تغییر در رنگ ترشحات و …

رنگ های ترشحات واژن

  • ترشحات سفید رنگ

اگر ترشحات واژن سفید رنگ باشد و درد و سوزشی نداشته باشید کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست. اما اگر ترشحات سفید رنگ با خارش واژن، سوزش و … همراه باشد شما دچار عفونت شده اید و باید آن را درمان کنید.

متخصص زنان اصفهان | ترشحات واژن

  • ترشحات زرد رنگ

اگر ترشحات خروجی از واژن زرد رنگ باشد طبیعی نیست و باید بدانید که شما دچار عفونت شده اید. این عفونت ها ممکن است از راه جنسی به وجود آمده باشند. اگر ترشحات زرد رنگ با کف همراه باشد و بوی بدی داشته باشد باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. اگر شما از کنار آن راحت بگذرید ممکن است با مشکلات عفونت های لگنی و یا ناباروری رو به رو شوید.

  • ترشحات قهوه ای روشن

اگر فرد ترشحات قهوه ای روشن را مشاهده کرد، این امر می تواند نشانه ای از بارداری باشد. همچنین افرادی که در سن یائسگی می باشند نیز امکان دارد این ترشحات را مشاهده کنند. در بعضی از افراد این ترشحات ممکن است با خارش واژن همراه باشد که آزار دهنده است.

  • ترشحات قهوه ای رنگ

افرادی که عادت ماهیانه غیر منظم دارند ممکن است با این ترشحات رو به رو شوند. اگر این ترشحات مداوم بود و در زمان های زیادی آن ها را مشاهده کردید فورا باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. زیرا یکی از نشانه های سرطان رحم ، ترشحات قهوه ای رنگ می باشد.

  • ترشحات قهوه ای تیره

ترشحات قهوه ای تیره به دلایل مختلفی ممکن است به وجود آید که از جمله ی این دلایل می توان به تخمک گذاری، بارداری، یائسگی، بیماری لگن، سرطان رحم و … اشاره کرد.

  • ترشحات خاکستری رنگ

دلیل به وجود آمدن این ترشحات، قلیایی شدن واژن می باشد. زمانی که افراد رابطه ی جنسی زیادی داشته باشند و مایع منی داخل واژن ریخته شود، محیط واژن قلیایی می شود و باعث به وجود آمدن این ترشحات خاکستری رنگ با بوی بد می شود.

متخصص زنان اصفهان | دلایل ترشحات رنگی و غیر طبیعی واژن

  • ترشحات سبز رنگ واژن

واژن ممکن است ترشحاتی داشته باشد که رنگ آن بسیار مهم می باشد. اگر رنگ این ترشحات سبز باشد باید بدانید که شما دچار عفونت واژن شده اید. ترشحات سبز که از واژن خارج می شوند، طبیعی نیستند.

در صورت مشاهده این ترشحات رنگی نگران نشوید زیرا سبز بودن آن ها نشانه ی خطرناک نبودن آن ها است و به راحتی درمان می شوند. این ترشحات را می توان با خوردن آنتی بیوتیک ها درمان کرد. خارش واژن می تواند ناشی از ترشح سبز رنگ باشد. به همین سبب باید عفونت های به وجود آمده را درمان کرد تا به عفونت های وخیم تر منجر نشود.

این ترشحات به دلایل مختلفی ممکن است به وجود آید. به طور مثال عفونت هایی که از راه جنسی ممکن است فرد به آن دچار شود، یکی از علل به وجود آمدن ترشحات سبز رنگ می باشد.

از دیگر عوامل می توان به عفونت های واژینال اشاره کرد. این عفونت ها به دلیل باکتری های موجود در خود واژن پدید می آید. درواقع با به هم خوردن تعادل در بین باکتری های خوب و بد واژن، ترشحات سبز رنگ و عفونت در آن دیده می شود.

اگر این ترشحات در دوران بارداری دیده شد حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا علت آن را تشخیص دهد و اقدام به درمان آن کندو تا خطری برای مادر و فرزند به وجود نیاید. در واقع شاید این ترشحات در زمان های معمولی خطری نداشته باشد اما در دوران بارداری ممکن است خطر آفرین باشد و باید حتما به سرعت آن ها را درمان کرد.

برای درمان خارش واژن و بر طرف کردن این ترشحات باید علل به وجود آمدن آن شناسایی شود و شدن آن سنجیده شود. آنتی بیوتیک ها می تواند به صورت خوراکی و یا موضعی استفاده شود. دوز این دارو ها، میزان مصرف، نوع دارو و … از جمله مواردی هستن که حتما باید توسط پزشک متخصص زنان تجویز شود.