تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی عملی است که هدف آن تنگ کردن واژن زنانی است که در اثر زایمان طبیعی یا بالا رفتن سن دچار شل شدگی و گشادی شده است. جراحی تنگ کردن واژن شامل هم تنگ کردن عضلات کف لگن و همچنین بازسازی و تقویت عضلات پرینه در بیرون از واژن است.

عمل تنگ کردن واژن چیست؟

تنگ کردن واژن که اغلب به آن واژینوپلاستی هم گفته می شود، نوعی جراحی بازسازی است که کف لگن را در زنانی که دچار کشدگی شدید بافت و عضلات واژن شده اند، بازسازی می کند و همچنین در طی این عمل ناحیه پرینه (حد فاصل بین مقعد و واژن) را که به دهانه واژن متصل است را نیز بازسازی (جراحی پرینورافی) و عضلات را تقویت کرده و شلی واژن را کاهش می دهد. بد نیست بدانید که بغیر از عمل واژینوپلاستی، از عمل پرینه پلاستی یا ترمیم پارگی پرینه بعد از زایمان هم در درمان این عارضه استفاده می شود. دانستن این نکته ضروری است که تنگ کردن واژن بدون جراحی هم امکانپذیر است. یکی از روشهای غیرجراحی رفع گشادی واژن، تنگ کردن واژن با آر اف است. جالب است بدانید که این روش درمانی سریع و قطعی می باشد.

کشیدگی واژن ممکن است در نتیجه روند بالا رفتن سن رخ دهد یا پس از زایمان طبیعی که واژن ظاهر اولیه پیش از بارداری خود را باز نمی یابد. گروه عضلات بالابرنده که در دو طرف لگن قرار دارند، اغلب هنگامی کشیده می شوند که سر نوزاد، واژن را می پوشاند. در برخی زنان، سندرمی به نام هایپرموبیلیتی وجود دارد که منجر به کشیدگی بیش از حد عضلات واژن می شود. اغلب نارضایتی هایی از جمله عدم رضایت از ظاهر واژن و در برخی موارد کاهش حساسیت جنسی در این ناحیه وجود دارد.

جراحی تنگ کردن واژن را می توان با عمل لابیاپلاستی ترکیب کرد و در یک روز هر دو را به طور همزمان انجام داد.
اگرچه بسیاری زنان از در میان گذاشتن این دست مسائل با پزشک خود خجالت می کشند، خبر خوب این است که راه حل موثر و سر راستی برای تصحیح این مشکل وجود دارد و به آسانی قابل درمان است.

جراحی تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

واژینوپلاستی نوعی عمل جراحی است که عضلات واژن، پرینه و بافت اطراف آن را تنگ می کند تا کنترل و قدرت عضلات واژن شما بیشتر شود و حساسیت و لذت جنسی شما را افزایش می دهد. به طور معمول در طی زایمان طبیعی، عضلات واژن در طی روند زایمان شل شده و بیش از حد کشیده می شوند اما هنگامی مشکل به وجود می آید که این عضلات ضعیف و شل می شوند که موجب نارضایتی جنسی می شود.

واژینوپلاستی را می توان به تنهایی انجام داد یا به عنوان بخشی از برنامه جوان سازی واژن که شامل جراحی های مختلفی از جمله پرینورافی، تزریق چربی به واژن، تزریق ژل به واژن، روشن سازی واژن و حل مشکل آتروفی واژن با استفاده از لیزر مونالیزاتاچ و لابیاپلاستی است، اجرا کرد.

عمل تنگ کردن واژن برای چه کسانی مناسب است؟

داشتن ناراحتی های ناحیه تناسلی در میان زنان رایج است زیرا زنان در طی روند افزایش سن و همچنین بعد از زایمان دچار شلی عضلات واژن می شوند که موجب احساس ناراحتی و عدم رضایت جنسی می شوند که می تواند موجب ناراحتی هم برای زنان و همسرانشان شود.

مراقبتهای بعد از عمل تنگ کردن واژن

به طور معمول، ورم و درد در ناحیه جراحی وجود دارد که در طی یک یا دو هفته کاهش می یابد. چند روز بعد از جراحی به راحتی قادر به راه رفتن هستید. نتیجه نهایی چد ماه پس از عمل مشخص می شود اما می توانید رابطه جنسی خود را در طی 4 یا 6 هفته پس از عمل از سر بگیرید.

خانم دکتر فهیمه ثابت پیشنهاد می کنند چنانچه خانمها از روابط جنسی خود راضی نیستند، می توانند این عمل را که عمل سبکی محسوب می شود در برنامه خود قرار دهند. نکته مهم این است که همزمان با عمل شما می توانید تزریق ژل در لبه های واژن و یا لابیاپلاستی را نیز هم انجام دهید که تاثیر شگفت انگیز آن را در روابط جنسی خود خواهید دید.


دکتر فهمیه ثابت

متخصص زنان اصفهان

جهت کسب اطلاعات تماس به بخش تماس سایت مراجعه کنید.