جراحی افتادگی رحم و مثانه

اگر پرولاپس رحم ناکامل باشد نیاز به درمان خاصی ندارد و انجام ورزش ها کف لگن در این مواقع توصیه می شود. همچنین استفاده از پساری واژینال که در اندازه و انواع مختلفی وجود دارد توصیه می شود. اما در موارد کمی شدید افتادگی رحم، درمان شامل داروهای موضعی حاوی استروژن می باشد. از دیگر درمان ها می توان به کاهش وزن و رژیم درمانی، استفاده از شکم بندهای سفت و محکم و کاهش فعالیت هایی که فشار داخل شکمی را افزایش می دهد، اشاره کرد. ناگفته نماند در مواردی که افتادگی بسیار شدید است جراحی افتادگی رحم و مثانه الزامیست.

درمان جراحی بر میزان افتادگی توسط یک جراح و متخصص زنان خوب تعیین می شود و طی جراحی بافت هایی که شل شده اند را به جای خود باز می گرداند. افتادگی رحم ممکن است با افتادگی مثانه که در آن مثانه به دیواره ضعیف جلوی واژن فشار می آورد یا افتادگی مقعد نیز همراه باشد.

خانم ها در هر سنی ممکن است دچار افتادگی رحم شوند. اما اغلب خانم ها پس از یائسگی و به پس از یک یا چند زایمان طبیعی، دچار این مشکل می شوند.
افتادگی رحم در هر سنی که بروز کند قابل درمان است. روش های زیادی برای درمان این مشکل وجود دارد، که در موارد خیلی خفیف با انجام ورزش های کف لگن درمان می شود و در موارد شدید نیاز به جراحی و روش های درمانی تهاجمی تر است.

متخصص زنان اصفهان | جراحی افتادگی رحم - مثانه

مراقبت‌های پس از عمل افتادگی رحم

 1. مصرف داروی مسکن با دوز بالا برای تسکین درد ناشی از جراحی در روز عمل
  2. در برخی از جراحی های زیبایی واژن مانند لیزر فرد هیچ دردی را احساس نمی کند و جراح برای انجام عمل از بی حسی موضعی استفاده نمی کند.
  3. بعد از جراحی به مدت یک هفته کاملا استراحت کنید.
  4. از انجام هرگونه ورزش و فعالیت سنگین تا 45 روز اجتناب کنید.
  5. تا یک ماه رابطه جنسی نداشته باشید.
  6. برای استحمام به مدت یک هفته از آب گرم استفاده نکنید.
  7. در بعد از جراحی همراه داشته باشید تا شما را تا منزل همراهی کند.
  8. برای کاهش تورم و درد ناشی از عمل از کمپرس یخ در طی 2 روز استفاده شود.
  9. بعد از جراحی از ژل مخصوص بانوان برای شستشوی ناحیه تناسلی استفاده کرده و آن را کاملا با سشوار خشک کنید.
  10.برای جوش خوردن بخیه دو هفته نیاز می باشد ولی جذب کامل ان تا 2 ماه زمان می برد.
  11. برای جلوگیری از یبوست از غذاهای ملین و نرم استفاده کنید زیرا یبوست درد ناشی از جراحی را افزایش می دهد.
  12. برای رفع خارش در ناحیه تناسلی از پماد کورتونی با دستور پزشک متخصص استفاده کنید.
  13. در صورتی که علائم بعد از جراحی مانند درد و تورم تا یک ماه ادامه داشت حتما با دکتر خود در میان بگذارید. استفاده از پماد تتراسایکلین در طی 2 دورز بعد از جراحی با دستور پزشک بلامانع می باشد.
  14. از داروهایی مانند کپسول و قرص که توسط پزشک تجویزشده است به طور مرتب و به موقع مصرف کنید.

متخصص زنان اصفهان | درمان افتادگی رحمدوره نقاهت بعد از جراحی افتادگی رحم

دوره نقاهت بعد از عمل افتادگی رحم به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارت است از:

 • قدرت ترمیم پوست به عنوان یکی از مهمترین و اصلی ترین موارد بر روی بهبودی این جراحی و مدت زمان آن تاثیر دارد.
 • استفاده از کرم های ترمیم کننده از دیگر مواردی است که می توان در تسریع دوره نقاهت بعد از عمل افتادگی رحم مفید و موثر واقع شود. البته این امر باید به صورت دقیق و تحت نظر پزشک متخصص باشد.
 • روش انجام عمل های لابیاپلاستی و عمل افتادگی رحم متنوع است، به عبارتی چنانچه این جراحی با استفاده از لیزر صورت بگیرد، دوره نقاهت آن بسیار کوتاه تر می شود و فرد به سرعت حالت عادی خود را به دست می آورد.
 • بهبودی در دوره نقاهت بعد از عمل افتادگی رحم، تا حدی به بخیه و نوع آن بستگی دارد، به گونه ای که بخیه ها تا هر اندازه که اصولی و صحیح تر انجام شده باشند، سرعت بهبودی آن بالاتر خواهد رفت.

نکته: مراقبت های خود شخص می تواند از موثرترین و کارآمدترین عوامل در بهبود دوره نقاهت باشد، به گونه ای که توصیه های پزشک به صورت دقیق رعایت شود. استراحت نیز می تواند از عواملی باشد که در بهبودی فرد نقش مهمی ایفا می کند، بنابراین توصیه می شود افراد تا زمان مقرر، مراقبت های لازم را انجام دهند.

در برخی موارد علاوه بر تاثیرات مثبت این جراحی، گاه عواقبی نیز برای آن در نظر گرفته شده که مهمترین آن آثار و عوارض داروی بیهوشی و عفونت ناشی از جراحی است که در پاره ای از اوقات می تواند خطرات جدی در پی داشته باشد.