لابیاپلاستی و جراحی زیبایی واژن

جراحی زیبایی واژن |  در بسیاری موارد سوال خانم ها این است که آیا می توان پرینورافی و جراحی زیبایی واژن را همراه با لابیاپلاستی تواماً انجام داد. باید گفت بسیار هم بجا است که این جراحی ها تواماً انجام شود زیرا:

 1.  خانم در یک مرحله تحت بیهوشی یا بی حسی قرار میگیرد.
 2.  شکل لابیا در این صورت وقتی تواماً باواژینوپلاستییا پرینورافی باشد بهتر مشخص می شود.
 3.  اتکا به نفس و احساس خرسندی و رضایت مندی بیمار از خود به مراتب بیشتر خواهد بود.

خیلی از خانم ها لابیاپلاستی را زیرگروهی از جراحی زیبایی واژن می دانند. در حالی که این عمل تنها عمل زیبایی نیست و در بسیاری از موارد درمان است. درمان مشکلات متعدد حاصل از یک لابیای بزرگ در ناحیه ولو واژن.

متخصص زنان اصفهان | 
دانستنی های جراحی زیبایی واژن

چه کسانی نمی توانند جراحی زیبایی واژن را انجام دهند؟

پس گفتیم لابیاپلاستی فقط عمل جراحی زیبایی نمی باشد بلکه درمانیست برای مشکلات و بیماری های قارچی و ….پیاپی و احساس سوزش و خارش در ناحیه ولو واژینال و انواع عفونت ها. افرادی برای این عمل می توانند  اقدام کنند که از لحاظ فکری به این آگاهی رسیده باشند که کار را به کاردان بسپرند و از لحاظ روحی کاملاً آماده باشند و از ثبات احساسی برخوردار باشند.

در این زمان پزشک متخصص زنان اصفهان مربوطه وقت و حوصله کافی برای مصاحبه با خانم بگذارد و در طی چند جلسه ای که بین پزشک و بیمار رد و بدل می شود میتواند پزشک بفهمد که آیا این خانم از لحاظ روحی از وجود خودش راضی است یا حتی پس از جراحی های زیبایی متعدد باز هم ناراضی خواهد بود. در ضمن طی یک شرح حال کامل پزشک جراح بایستی از وجود بیماری هایی مثل:

 • کم خونی مزمن
 • دیابت
 • فشار خون بالا و غیر قابل کنترل
 • بیماری های کبدی و کلیوی مزمن
 • بیماری های خود ایمنی و کلاژن و اسکولار

آگاه شود در صورتیکه فرد مبتلا به این مشکلات باشد می توان عمل جراحی(با یا بدون لیزر) را تا کنترل مشکلات بینار به تعویق انداخت. سوال مهم اینست که آیا خانم به تازگی زایمان کرده است یا خیر و سوالاتی از این دسته که بسیار مهم و سرنوشت ساز می باشد.

چه کسانی نباید عمل لابیاپلاستی انجام دهند؟

 1.  کسانی که دچار بیماری های مزمن و خطرناک هستند مثل سرطان های مهم (کبد ،کلیه و پستان) که در حال شیمی درمانی هستند تا کنترل مشکلات تحت نظر بوده و نباید اقدام به جراحی نمود.
 2.  کسانی که همواره از فرم ظاهری جسم خود راضی نمی باشند و دچار یک حس ناخوشایندی از خود می باشند این ها بایستی ابتدا تحت مشاوره روان پزشک قرار گیرد و سپس در صورت صلاح دید پزشک روان و اعصاب اقدام به این کار کرد. (اختلال دسیمورفیک دارند)
 3. افرادیکه دچار دیابت و  فشار خون های مقاوم به درمان ، بیماری های نوروپاتیک و بیماری های عصبی هستند (صرع- تشنج)، ابتدا باید مشکلات زمینه ای درمان شده و سپس اقدام به عمل نمود.
 4.  و در آخر کسانی که به تازگی تحت عمل سزارین و یا زایمان طبیعی (VVD) قرار گرفته اند تا زمانیکه بافت های تناسلی از جمله لابیا از هیپرترونی و بزرگ شدن ناشی از حاملگی خارج نشده است نباید اقدام به لابیاپلاستی نمود.

متخصص زنان اصفهان | زیبایی واژن و لابیاپلاستی

آیا دختران باکره هم می توانند عمل لابیاپلاستی انجام دهند؟

در دختران باکره (virgin) که دغدغه دارند که مبادا حین عمل لبیوپلاستی به پرده بکارت آسیب برسد باید گفت با خیال آسوده اقدام به این عمل نموده و هیچ آسیبی به پرده بکارت (Hymen) وارد نمی شود پس دغدغه در این زمینه بی مورد است. زیرا محل جراحی لبیوپلاستی با قسمت هایمن (پرده بکارت) کاملاً متفاوت است و دوجای مختلف هستند.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

 • بیماران ۳ روز بعد از عمل می توانتد دوش بگیرند اما ۴ هفته (حدود ۱ ماه) نمی توانند از وان یا جکوزی  استفاده کنند.
 • از پوشیدت لباس ها و شلوارهای تنگ تا ۴ هفته بایستی اجتناب کنند‌.
 • از رابطه جنسی تا ۴ هفته بپرهیزند.
 • بیشتر بیماران ۱- ۲ روز نیاز به استراحت نسبی دارند و بعد از ۱ هفته می توانند به سر کار خود بازگردند.

آماده سازی قبل از جراحی زیبایی واژن

آماده سازی قبل از عمل لابیاپلاستی بسیار مهم است. پزشک باید از سوابق بیمار در طی مشاوره آگاه شود.

 1. با مشورت پزشک مصرف آسپرین و داروهای ضد التهاب دیگر اعم از ایبوپروفن بایستی قطع شود.
 2. حداقل دو هفته قبل از عمل و ۱ هفته بعد از عمل از سیگار کشیدن و مصرف الکل بایستی اجتناب کرد زیرا نیکوتین سیگار گردش خون و ترمیم زخم را مشکل می کند.
 3. پروسه ای که بیمار در عمل لابیاپلاستی باید طی کند:
 4. زمان انجام عمل لابیاپلاستی حدوداً ۱ ساعت است و بیمار می تواند روش بیهوشی خود را انتخاب کند. ( بی حسی پودندان ، IV sedation  یا بیهوشی عمومی)
 5. بیهوشی پودندان ۱۸ الی ۲۴ ساعت بعد از عمل درد را کنترل می کند.
 6. با نشانه گذاری دقیق روی لبیای مینور خط برش جراحی به طور دقیق مشخص می شود سپس با لیزر یا کوتر برش های ظریفی روی بافت داده شده و سپس با بخیه های قابل جذب ترمیم می شود.
 7. سپس بیمار به ریکاوری منتقل شده و ۱ الی ۲ ساعت بعد از عمل ترخیص می شود تا به منزل برود.
 8. علت سرعت بهبود بافت لابیا پس از جراحی اینست که چون این عضو بدن سرشار از عروق است به همان نسبت ترمیم راحت تر و سریع تر اتفاق می افتد و به اصطلاح زودتر جوش می خورد.
 9. مراقبت خاص در ناحیه لابیا پس از جراحی اینست که با گاز وازلینه آغشته به آنتی بیوتیک مثل پماد …… و یا تتراسایکلین سعی در پک کردن (پانسمان فشاری) در این ناحیه داریم.
 10. بیمار بایستی فقط هنگام رفتن به دستشویی پانسمان را تعویض کند.
 11. حمام ۲ روز بعد انجام دهد و فقط ایستاده حمام کند.
 12. بهتر است هنگام استحمام از آب خیلی داغ صرف نظر شود و سریع حمام خاتمه یابد.

متخصص زنان اصفهان | لابیاپلاستی روشWedge

خانم باید روی سر عروقی که به وسیله لیزر کوآگوله شده (بسته شده) را خراش و دستکاری نکند و اصلاً تا ۲ ماه نباید در آینه محل عمل را نگاه کند زیرا مثل هر جای دیگر بدن مثل بینی یا اعضای دیگری که تحت عمل جراحی زیبایی قرار می گیرد ناحیه دچار تورم است. احساس کبودی در ناحیه مشکلی ندارد و برطرف می شود از نظر ما بایستی از کیسه یخ پس از عمل استفاده نمود.

 

مطالب خواندنی دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان :