جراحی میومکتومی

جراحی میومکتومی در خانم ۲۵ ساله که بچه ندارد،میوم از نوع اینترامورال میباشد،رحم حفظ شد و حال عمومی بیمار خوب میباشد.

متخصص زنان اصفهان | جراحی میومکتومی

میومکتومی (به انگلیسی: Myomectomy) که گاهی به آن فیبرکتومی (به انگلیسی: fibroidectomy) نیز گفته می‌شود، نام نوعی عمل جراحی زنان می‌باشد که در آن لیومیوم‌های(leiomyoma) بافت رحم که با نام فیبروئید شناخته می‌شوند، برداشته می‌شود. در واقع به برداشتن یک توده غیر سرطانی از جنس بافت عضلانی که رشد غیرطبیعی پیدا کرده‌است، اطلاق می‌شود. در این جراحی، هدف بازسازی بافت رحم و برطرف نمودن علائم می‌باشد نه حذف کل بافت رحم که در هیسترکتومی اتفاق می‌افتد.

انواع میومکتومی

روش جراحی مورد استفاده به نوع، تعداد، محل و اندازه فیبروم‌ها و همچنین شرایط بیمار تفاوت پیدا می‌کند. انواه میومکتومی شامل موارد زیر است:

میومکتومی شکمی (Abdominal myomectomy):

در این روش از طریق یک برش بزرگ در دیواره شکم به رحم دسترسی می‌یابند، این برش معمولاً به صورت افقی و در خط بیکینی (bikini) ایجاد می‌شود. در برخی موارد به ایجاد برش عمودی در دیواره شکم نیاز پیدا می‌شود. لیومیوم‌ها به وسیلهٔ لیزر بر داده شده و دیواره رحم و شکم بخیه زده می‌شوند. یکی از معایب این روش جراحی بهبودی دیرهنگام بیمار و طولانی بودن دوره نقاهت می‌باشد.

میومکتومی لاپاراسکوپیک (Laparoscopic myomectomy):

در این روش لیومیوم‌های موجود به روش لاپاراسکوپیک برداشته می‌شود. بدین صورت که با ایجاد چند برش کوچک در دیواره شکم به وسیله ابزارهای خاص به رحم دسترسی پیدا کرده و لیومیوم‌های موجود حذف شده و در نهایت نواحی برش داده شده بخیه زده می‌شوند. در این روش دوره بهبودی بیمار نسبتاً کوتاه است.

میومکتومی هیستروسکوپی (Hysteroscopic myomectomy):

در این روش لیومیوم‌های موجود از طریق اتساع دیواره گردن رحم برداشته می‌شوند. در نتیجه نیاز به هیچ برش جراحی روی شکم نمی‌باشد. این عمل جراحی از طریق رسکتوسکوپ (resectoscope)که یک هیستروسکوپ (hysteroscope)(وسیله مشاهده رحم) می‌باشد به انجام می‌رسد.


دکتر فهیمه ثابت

متخصص زنان اصفهان

جهت مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر فهیمه ثابت کلیک کنید.


بیشتر بخوانید :

تأثیر انسداد لوله های رحمی برباروری

زایمان زودرس و علت آن

واکسن گارداسیل در بارداری

پیشگیری از کرونا در بارداری

تهوع و استفراغ در بارداری

جراحی کیست ۳۶ سانتی

.