خروج پولیپ رحمی توسط متخصص زنان اصفهان

خروج پولیپ رحمی  : پولیپ رحمی در خانم 70 ساله که با کورتاژ خارج شد.

خروج پولیپ رحمی توسط متخصص زنان اصفهان

| جهت مشاهده جراحی های بیشتر در اینستاگرام دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان کلیک کنید |

پولیپ رحم ساختاری است که در آندومتر (پوشش داخلی رحم) ایجاد می شود و به همین دلیل گاهی به آن پولیپ آندومتر نیز می گویند. پولیپ رحم در اثر رشد بیش از حد بافت آندومتر ایجاد می شود. گاهی پولیپ رحم توسط یک پایه نازک به آندومتر متصل شده و سپس در داخل رحم گسترش می یابد. پولیپ رحم معمولا باعث ایجاد سرطان نمی شود، اما ممکن است مشکلاتی در قاعدگی یا باروری به همراه داشته باشد.

پولیپ رحم ممکن است گرد یا بیضی بوده و اندازه آن از چند میلی متر تا چند سانتی متر یا بیشتر، متغیر باشد؛ همچنین ممکن است یک چند تا چند پولیپ در رحم وجود داشته باشد.

پولیپ رحم در زنان 40 تا 50 ساله نسبت به زنان جوان شایع تر است. این پولیپ می تواند پس از یائسگی ایجاد شود اما به ندرت در سنین زیر 20 سالگی تشکیل می گردد. در صورت داشتن اضافه وزن یا چاقی، بالا بودن فشارخون، مصرف برخی از داروها مانند تاموکسیفن و داروهای مخصوص سرطان پستان، احتمال ابتلا به پولیپ رحم افزایش می یابد. پولیپ رحم می تواند باعث ایجاد خونریزی غیر طبیعی، خونریزی شدید قاعدگی یا لکه بینی بین دو قاعدگی گردد.

 

علت پولیپ رحم:

علت پولیپ رحم هنوز به طور دقیق شناخته شده نیست، اما نوسان سطح هورمون ها می تواند علت پولیپ رحم باشد. به طور مثال به نظر می رسد سطح هورمون استروژن که هر ماه در ضخیم شدن آندومتر نقش دارد، با رشد پولیپ های رحم مرتبط است و می تواند علت پولیپ رحم باشد.


بیشتر بدانید :

روش های خانگی القا زایمان طبیعی

جراحی اندومتریوما ( کیست شکلاتی )

جراحی خروج توده ی تخمدانی توسط متخصص زنان اصفهان

جراحی رحم مبتلا به سرطان