خطر مصرف کافئین در بارداری

تحقیقات جدید بر روی بررسی خطر مصرف کافئین در بارداری نشان داده. حتی مصرف مقدار کمی کافئین در دوران بارداری منجر به بروز عوارض جبران ناپذیری در جنین می شود. بر همین اساس محققان معتقدند که دستورالعمل های مربوط به مصرف کافئین در زنان باردار باید تغییر پیدا کند. آنها اظهار داشتند که هر مقدار کافئین مصرف شده در دوران بارداری می تواند .خطر وزن کم هنگام تولد، سقط جنین و زایمان را افزایش دهد. محققان به زنان باردار توصیه کرده اند که در صورت امکان از نوشیدن حتی یک فنجان روزانه قهوه، چای یا نوشیدنی کافئین دار جلوگیری کنند. محققان معتقدند که قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و مصرف کافئین به عنوان یک ماده شیمیایی که تقریبا هیچ ارزش غذایی ندارد در دوران بارداری منجر به بروز عوارض های جانبی زیادی می شود و زنان باردار باید در مورد مصرف آن احتیاط کنند.

عوارض مصرف کافئین در بارداری

کافئین محرکی است که در چای، قهوه، نوشابه، شکلات، آجیل کولا، نوشیدنی های انرژی زا و برخی داروهای بدون نسخه وجود دارد. قهوه یکی از رایج ترین منابع مصرف زیاد کافئین است. در بررسی صورت گرفته بر روی 1000 زنان باردار نشان داده که مصرف هرگونه کافئین با افزایش خطر بروز عوارض جانبی در بارداری، از جمله سقط جنین، زایمان، وزن کم هنگام تولد و لوسمی حاد در دوران کودکی مرتبط است.

بررسی ها نشان می دهد که مصرف هر 100 میلی گرم کافئین می تواند. با خطر 7 الی 14 درصد سقط جنین و 9 تا 19 درصد زایمان زودرس و 10 درصد وزن کم هنگام تولد همراه باشد. هر ​​فنجان متوسط قهوه حدود 95 میلی گرم کافئین دارد. علاوه بر آن، بررسی ها نشان داده که مصرف کافئین بیش از حد در دوران بارداری با خطر 43 درصد یا بیشتر سرطان خون در کودکان همراه است.

متخصص زنان اصفهان | خطر مصرف کافئین در بارداری


دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان


جک جیمز، دکترا، نویسنده اصلی تحقیق و استاد روانشناسی در دانشگاه ریکیاویک در ایسلند، معتقد است که توصیه های فعلی در زمینه خطر مصرف کافئین در زنان باردار با میزان تهدید نشان داده شده و آسیب های واقعی ناشی از آن سازگار نیست. و توصیه های بهداشتی فعلی در مورد مصرف کافئین در دوران بارداری نیاز به بازنگری اساسی دارند. به عنوان مثال، توصیه های فعلی کالج متخصص زنان و زایمان آمریکا (ACOG) و سایر گروه ها بیان می کند. که مصرف کمتر از 200 میلی گرم کافئین در روز با افزایش خطر سقط جنین یا زایمان زودرس ارتباط ندارد. این در حالی است که طبق بررسی های جدید محققان این نظریه رد می کنند. و می گویند این فرضیه ممکن است درست نباشد.

تاثیر کافئین در دوران بارداری

کافئین فشار خون و ضربان قلب و میزان ادرار بدن را کمی افزایش می دهد. به طور کلی کافئین می تواند منجر احساس لرزش، سوء هاضمه یا اختلال در خواب شود. اما برخی از خانم ها باردار خود حساسیت خاصی به کافئین دارند. زیرا دفع آن از بدن در طول بارداری ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد. از طرفی هم کافئین در طول دوران بارداری از طریق جفت به کودک منتقل می شود.

جهت مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر فهیمه ثابت کلیک کنید.

جهت کسب اطلاعات تماس کلیک کنید.


بیشتر بخوانید :

عوارض مصرف الکل در بارداری چیست؟

مصرف الکل در شیردهی چه خطراتی دارد؟

تأثیر انسداد لوله های رحمی برباروری

درمان انسداد لوله های رحمی