مشکلات و پیامدهای افتادگی رحم و مثانه

افتادگی رحم با افتادگی سایر قسمت های لگن ارتباط مستقیم دارد. پس اگر افتادگی رحم دارید ممکن است با مشکلات دیگری نیز درگیر باشید.

پرولاپس دیواره خلفی

به طور کلی افتادگی رحم و مثانه ضعف ماهیچه ها و بافت های لگنی را به دنبال دارد. وظیفه این بافت ها و ماهیچه ها این است که احشا و اندام های داخلی را به صورت مجزا از هم کنند.

ضعیف شدن بافت همبند و نگه دارنده بین مقعد و‌ واژن باعث پیشروی روده بزرگ به طرف واژن شده که سبب ایجاد مشکلات روده و دفع در بدن می شود. این مشکل در اصطلاح پزشکی پرولاپس دیواره خلفی واژن نام دارد.

مشکل پرولاس مثانه

افتادگی رحم و‌ مثانه باعث ضعیف شدن بافت های همبندی که مثانه و واژن را از یکدیگر جدا نگه داری می کند شده و باعث پیشروی مثانه به سمت پایین و واژن می شود. که اصطلاحا به این مشکل پرولاس مثانه گفته می شود.

روشهای درمان افتادگی رحم و مثانه

پیشگیری و درمان در منزل برای افتادگی مثانه و رحم

  • درمان خانگی

بهترین راه پیشگیری برای افتادگی مثانه و رحم تقویت عضلات لگنی می باشد. انقباض عضلات ناحیه لگن می‌‌تواند به رفع مشکل نشت خفیف ادرار علت افزایش فشار داخل شکم ایجاد می‌شود (عطسه کردن و سرفه کردن) کمک ‌کند، البته این تمرینات ورزشی نمی‌‌توانند به رفع مشکل اختلالات عمیق مربوط به افتادگی رحم کمک نمایند.

  • داروها

می‌توان از استروژن درمانی برای تقویت عضلات بدن و عضلات اطراف واژن استفاده کرد. استفاده از شیاف یا پماد واژینال می‌‌تواند به بهبود قدرت و توانایی بافت‌های واژن کمک کند البته این روش فقط در زنانی که یائسه شده‌اند استفاده می‌شود.

متخصص زنان اصفهان | درمان خانگی افتادگی رحم

استروژن درمانی می‌تواند باعث بروز عوارض مختلف، به ویژه در افرادی که دچار برخی از انواع سرطان هستند، شود و ریسک بروز برخی از مشکلات از قبیل سکته و تشکیل لخته خونی را به ویژه در زنان مسن افزایش دهد. استروژن درمانی باعث بهبود بافت های آسیب دیده که منجر به افتادگی رحم شده‌اند نمی‌‌شود.

برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری انجام موارد زیر توصیه می شود:

  1. انجام منظم و مرتب ورزش کگل یا کف لگن: انجام این ورزش عضلات کف لگن را تقویت کرده و تاثیرات آن بعد از زایمان قابل دیدن است.
  2. پیشگیری از دچار شدن به یبوست: سعی کنید به یبوست دچار نشوید و یا اگر دچار شدید فورا آن را درمان کنید. استفاده زیاد از مایعات، مواد غذایی سرشار از فیبر می تواند کمک کننده باشد. منابع فیبر در میوه ها، سبزیجات، لوبیا و غلاسب سبوس دار موجود است.
  3. اجسام را به درستی بلند کند و از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید: در زمان بلند کردن اجسام از پاهای خود نیرو بگیرد و به کمر خود فشار وارد نکنید.
    وزن خود را کنترل کنید و در صورت داشتن اضافه وزن، در مورد کاهش وزن خود با پزشک مشورت کنید.

متخصص زنان اصفهان | درمان افتادگی رحمدرمان افتادگی رحم بدون جراحی با استفاده از پساری Pessary

اگر بیمار مایل به انجام جراحی نبوده . یا شرایط لازم برای جراحی را نداشته باشد می تواند از دستگاه محافظ در واژن خود استفاده کند. که به آن پساری می‌گویند. پساری ابزاری پزشکی است که در داخل واژن کار گذاشته می‌شود. ضمن محافظت از ساختارهای داخل واژن و لگن، رحم را از افتادگی حفظ می‌کند. می‌توانید از این دستگاه به صورت دائمی یا موقتی استفاده کنید.

این دستگاه‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف است و باید با اندازۀ واژن و رحم بیمار متناسب باشد. اگر افتادگی بیمارشدید است ممکن است پساری مفید واقع نشود. علاوه بر این، پساری‌ها ممکن است داخل واژن را تحریک کنند و منجر به بوی بد شوند. به همین دلیل نظافت شخصی در استفاده از پساری بسیار مهم است .

اگر در واژن خود پساری دارید باید همیشه تمیز شود و توسط پزشک برای مشاهدۀ وضعیت صحیح قرار گرفتن بررسی شود و آن را در فواصل زمانی معین در جای خود قرار دهد. مگر اینکه به شما آموزش داده شود که چطور آن را بردارید و خودتان در منزل تمیز کنید.