درمان واژینیسموس

تعریف :واژینیسم یا واژینیسموس یکی از انواع اختلالات جنسی است که مختص زنان می باشد. در این اختلال ترس از رابطه زناشوئی و یا ترس از رابطه جنسی که یک ترس و یا فوبی روانی و یا یک درد روانی است باعث می شود که زن از ایجاد رابطه جنسی بترسد و در نتیجه به طور ناخود آگاه خود را جمع کند و یا به عبارت دیگر اندامش را منقبض و یا پاهای خود را به هم  چسبانده و قفل نماید . بسیاری از زنانی که اینگونه فوبی جنسی دارند حتی با تصور یک رابطه جنسی اندامشان منقبض می شود . ممکن است زنانی که اینگونه اختلال جنسی  را دارند احساس نمایند شاید دچار مشکلات جسمی و یا به نوعی از دیگران کمتر هستند .این نوع از اختلال جنسی اگر چنانچه هر چه زودتر درمان نشود در آینده مزمن تر شده و درمان واژینیسم نیز سخت تر خواهد شد .

علل واژینیسم یا واژینیسموس (شکل گیری واژینیسم یا واژینیسموس ):

علل مازوخیسم جنسی از لحاظ کمی و کیفی و همچنین با توجه به شخصیت فرد واژینیسموس متفاوت است مثلا” یکی از علل واژینیسموس که تجاوز جنسی میباشد ممکن است این عمل باعث اثرات متفاوتی در دو فرد مختلف  داشته باشد ، مثلا” یکی در آینده از رابطه جنسی ترس داشته باشد و دیگری فقط کمی دارای بی میلی جنسی باشد . به طور کلی علت واژینیسم بسیار است که عبارتند از:

۱_سوء استفاده و تجاوز جنسی: گاهی اوقات اذیت و آزارهای جنسی صرفا” ختم می شود به دست مالی کردن از غریبه ها تا حتی آشنایان بسیار نزدیک که می تواند یک حس ناخوشایند و بدبینی در زن به وجود بیاورد مخصوصا” اگر این اتفاق در دوران خرد سالی رخ دهد .گاهی اوقات نیز اذیت و آزار جنسی ختم به تجاوز می شود که می تواند اثرات ناگوار شخصیتی و روانی همچون افسردگی ،بدبینی به مردها  به همراه ترس از رابطه زناشویی و یا واژینیسم بوجود آورد.

۲_خاطرات و شنیده های ناخوشایند : تعریف تجربیات تلخ جنسی توسط اطرافیان و شنیدن عمدی و یا غیر عمدی توسط دختری که هنوز مجرد است . و یا خواندن تجربیات تلخ جنسی در مجلات و اینترنت و غیره .

۳_به تعویق انداختن رابطه جنسی پس از ازدواج : بسیاری از اوقات عروس و داماد ها تصمیم می گیرند عمل زناشویی را در زمان خاصی انجام بدهند و یا امروز و فردا می کنند در نتیجه دچار استرس و اضطراب و هیجان می شوند که در نتیجه واژینیسموس یا واژینیسم شکل می گیرد .

۴_گوشزد های ترس آمیز والدین : بسیاری از اوقات والدین برای اینکه باکره گی دخترشان حفظ شود آنها را از رابطه جنسی می ترسانند .در نتیجه با گذشت زمان این ترس بیشتر شده و واژینیسم شکل می گیرد .

درمان واژینیسموس

پیامد های واژینیسم (اگر سراغ درمان واژینیسم نرویم چه می شود ؟ )  :

پیامد های واژینیسموس بسیار است .از جمله یأس و نا امیدی ، کشمکش های بی پایان ، ایجاد خشم و پرخاشگری ، افسردگی و در نهایت طلاق . در بسیاری از فرهنگ ها و حتی در خانواده های تحصیل کرده بعد از مدتی ازدواج قانونی، هنگامی که رابطه جنسی ( ازدواج واقعی صورت نمی گیرد ) برقرار نمی شود، انتقاد ها و اتهامات متوجه داماد می شود . یعنی اینکه گفته می شود داماد فرد نا لایق و دارای قدرت مردانگی نمی باشد و داستان های دیگر . در چنین مواردی گاهی اوقات به دلایل مختلف عروس خانم  نقص خود را از این جهت که از رابطه جنسی ترس دارد را نمی پذیرد و از آنجایی که تا حدودی بین طرفین کینه بوجود آمده باعث طلب مهریه و درخواست طلاق می شود . و گاهی اوقات نیز طرفین دم بر نمی آورند و سال ها مشکل خود را به خاطر ترس از آبروریزی  بین خود نگاه داشته و به زندگی خود ادامه می دهند  و موارد دیگر .

و اگر چنانچه مسئله واژینیسموس بین طرفین به وسیله دارو و یا با اجبار و یا زور حل شود ، سرد مزاجی جنسی ، افسردگی ، وسواس و غیره نتیجه آن خواهد بود. اگرچه فردی که دارای اختلال جنسی وازینیسموس می باشد تا حدی دارای خصلت های نا به هنجار  روانی نیز می باشد .

 درمان واژینیسم یا واژینیسموس با هیپنوتیزم درمانی

از جمله روش های موجود در  درمان واژینیسم ، یا واژینیسموس یا ترس از رابطه زناشویی رفتار درمانی ، روان درمانی و روش های درمانی پزشکی می باشد . در روش های درمانی رفتار درمانی درمان از طریق حساسیت زدایی منظم می باشد که معمولا” با ایجاد تصور به وسیله فرد واژینیسموس آرام آرام ترس روانی و یا درد جسمانی کمتر و کمتر خواهد شد. در روان درمانی نیز با ایجاد شناخت در فردی که دارای واژینیسم است شناخت او بیشتر شده در نتیجه راحت تر می تواند با مشکل ترس از رابطه جنسی یا ترس از رابطه زناشویی کنار بیاید . و معمولا” در روش درمانی پزشکی از طریق عمل جراحی سعی می شود رابطه زناشویی را تسهیل تر نمایند .تاکنون تجربه ثایت کرده در درمان پزشکی افرادی که دارای اختلال واژینیسموس می باشند پس از برطرف شدن مشکل ترس از رابطه زناشویی حالت های روانی ناخوشایندی چون افسردگی، سرد مزاجی جنسی و غیره را همیشه به همراه خواهند داشت . و معمولا” روش های درمانی روانشناسی نیز بسیار طولانی و در بسیاری از اوقات ناکام  می باشند و اما درمان واژینسموس از طریق هیپنوتیزم درمانی از آنجایی که قادر به از بین بردن ریشه بیماری ها می باشد ، نه تنها مشکل واژینیسموس بطور کامل برطرف می شود بلکه حالت های افسردگی و یا اثرات تلخ تجربیات گذشته فرد واژینیسموس نیز بطور کامل برطرف می شود .

 

علل واژینیسم

علل روانی واژینیسم

۱- آزار جنسی و تجاوز
۲- تجارب دردناک در کودکی
۳- درد در اولین رابطه جنسی
۴- ترس، یا شرمیا احساس گناه از رابطه جنسی
۵-ماهرانه نبودن اعمال جنسی
۶-ناکافی بودن میزان مرحله تحریک
۷- آموزه های سختگیرانه جنسی
۸-عدم آموزش جنسی

علل زیستی واژینیسم

۱- عفونت مهبل
۲- دردهای عصبی ناشی از لمس کردن کردن فرج
۴- خشکی مهبل
۳- پرده بکارت ضخیم
۴- واکنش های آلرژیک

درمان واژینیسم یا واژینیسموس با تصحیح افکار و باورهای اشتباهی که در طول‌ سالهای گذشته در فرد شکل گرفته بهمراه تمرینات فیزیکی‌ مناسب آرام سازی عضلات مهبل(تمرینات انقباصی و انبساطی) و افزایش دانش نسبت به مسائل جنسی امکان پذیر است. همچنین تنفس عمیق و صحیح حین رابطه و آموزش به مرد که چگونه همسرش را در حل مشکل یاری کند،کمک شایانی به بازگشت آرامش و درمان شخص می کند.
برای درمان واژینیسم ضروری هست که زوجین با هم به مرکز مشاوره و متخصص روانشناس مراجعه کرده و در حل این مشکل از کمک او بهره گیرند چون این مشکل ریشه در ناخودآگاه داردبنابراین روشهای آرام سازی و هیپنوتیزم درمانی نیز ،بسیار موثر واقع می شود.

ترس از نزدیکی (واژینیسم ) در زنان

واژینیسم(ترس از رابطه) نوعی اختلال جنسی مخصوص زنان است.که موجب ترس از رابطه جنسی می شود و در واقع نوعی فوبی و درد روانی است که مسبب ترس زن از رابطه جنسی می شود و در نتیجه زن به طور ناهوشیار اندامش را منقبض میکند . اکثر این زنان حتی با تصور رابطه جنسی اندامشان را منقبض می کنند. در این حالت هر گونه دخول به واژن بسیار دردناک است.

علل ترس از نزدیکی ( واژینیسم ) در زنان

۱_تجربه تجاوز جنسی: اگر اذیت و آزار جنسی منجر به تجاوز شود سبب اثرات ناخوشایند روانی همچون افسردگی ،بدبینی به مردها به همراه ترس از رابطه زناشویی و یا واژینیسم می شود.
۲_خاطرات و شنیده های ناخوشایند : شنیدن یا خواندن تجربیات تلخ جنسی سایر افراد برای دختران میتواند یکی از عوامل ترس از رابطه جنسی(واژینیسسم)باشد.
۳_فاصله زیاد بین روابطه جنسی: اگر زوجین به طور مداوم رابطه زناشویی را بعلت ترس به زمان دبگری موکول کنند . دچار استرس و اضطراب و هیجان می شوند و ممکن است خانم گرفتار واژینیسموس یا واژینیسم شود .
۴_تذکرهای مدام والدین : اکثر والدین برای حفاظت از دخترانشان آنها را از رابطه جنسی می ترسانند .در نتیجه با گذشت زمان این ترس بیشتر شده و واژینیسم (ترس از نزدیکی) شکل می گیرد .

پیامد های ترس از نزدیکی ( درمان واژینیسم یا درمان واژینیسموس ) :

عوارض درد از رابطه جنسی ( درمان واژینیسموس ) شامل نا امیدی و خشم و پرخاشگری ، افسردگی و درنتیجه طلاق است. اگر واژینیسموس (ترس از نزدیکی) درمان نشود سبب سرد مزاجی ، افسردگی ، وسواس و …. می شود.


دکتر فهمیه ثابت

متخصص زنان اصفهان

جهت کسب اطلاعات تماس به بخش تماس سایت مراجعه کنید.