روش های خانگی القا زایمان طبیعی

9 راه کار مفید برای القا زایمان طبیعی : اگر باردار هستید، جای تعجب نیست که ممکن است در مورد نحوه تحریک زایمان فکر کنید. ممکن است ادعاهایی را شنیده باشید که می توانید به طور طبیعی با نوشیدن چای برگ تمشک قرمز، سوار شدن در اتومبیل در جاده ای ناهموار، انجام رابطه جنسی، خوردن آناناس یا طب سوزنی، زایمان را تحریک کنید.

متأسفانه، این روش های تضمین شده برای القاء زایمان وجود ندارد. هیچ مدرک علمی وجود ندارد که آنها کار کنند. و برخی از روشهای طبیعی برای القاء زایمان، مانند نوشیدن روغن کرچک یا خوردن غذاهای تند، می توانند عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد کنند.

آیا روشهای طبیعی برای القای زایمان وجود دارد؟

ترفندهای تحریک کننده زیادی وجود دارد که ممکن است.در مورد آنها شنیده باشید، از جمله تحریک نوک سینه، رابطه جنسی، غذاهای تند، روغن کرچک، سوار شدن در جاده ای پر دست و پا، طب سوزنی و حتی خوردن آناناس. متأسفانه هیچ یک از این روش ها موثر نبوده و برخی نیز ممکن است بی خطر نباشند.

راه رفتن یا داشتن رابطه جنسی برای شروع زایمان هیچ ضرری ندارد.می تواند کمک کننده باشد، و حتی اگر اینطور نباشد، ممکن است از آن لذت ببرید! (ابتدا مطمئن شوید که رابطه جنسی برای شما بی خطر است.) اما روش های دیگر، مانند نوشیدن روغن کرچک یا خوردن غذاهای تند، می تواند معده شما را ناراحت کرده و باعث حالت تهوع و اسهال شود. و برخی روشها، از جمله تحریک نوک پستان و مصرف گیاهان مختلف، می تواند رحم شما را بیش از حد تحریک کند و برای نوزاد شما خطری ایجاد کند. قبل از استفاده از هرگونه روش طبیعی برای تحریک زایمان، حتماً با مراقب خود صحبت کنید.

روش های خانگی القا درد زایمان طبیعی

در اینجا تعدادی از تکنیک هایی که ممکن است در مورد آنها شنیده باشید آورده شده است:

1- رابطه جنسی:

مایع منی حاوی پروستاگلاندین است و ارگاسم ممکن است انقباضات را تحریک کند. برخی از مطالعات نشان داده اند که داشتن رابطه جنسی در تمام دوران ممکن است نیاز به تحریک زایمان را کاهش دهد، اما برخی دیگر هیچ تأثیری در القا زایمان پیدا نکرده اند.

2- تحریک نوک سینه:

تحریک نوک سینه شما اکسی توسین آزاد می کند و ممکن است به شروع زایمان کمک کند. در حالی که این رویکردی زمانبر است، تحقیقات بیشتری برای تعیین میزان تأثیر آن مورد نیاز است و از آنجا که احتمال تحریک بیش از حد رحم شما (و استرس زدن به نوزاد) وجود دارد، احتمالاً ایمن تر است که این کار را در بیمارستان در حالی که تحت نظارت هستید انجام دهید.

3- روغن کرچک:

روغن کرچک یک ملین قوی است. اگرچه تحریک روده شما ممکن است باعث انقباض شود، تحقیقات قطعی زیادی وجود ندارد که نشان دهد این کار به تحریک زایمان کمک می کند و احتمالاً این اثر را بسیار ناخوشایند خواهید یافت. همچنین می تواند منجر به اسهال و کم آبی شود، بنابراین مهم است که در صورت استفاده از روغن کرچک، آب بدن خود را حفظ کنید.

4- تنقیه:

تنقیه مانند روغن کرچک عمل می کند زیرا روده را تحریک و تخلیه می کند و پروستاگلاندین ها (ترکیباتی که دهانه رحم را برای زایمان آماده می کند) در بدن آزاد می کند. مجدداً، شواهد علمی چندانی در مورد زایمان برای زایمان وجود ندارد، اما به طور حدی ، به نظر می رسد که در موارد منتخب کار می کند. مانند روغن کرچک، تنقیه می تواند منجر به اسهال شود و شما را دچار کم آبی کند.

5- روغن گل پامچال، چای برگ تمشک قرمز و سایر داروهای گیاهی:

گفته می شود که انواع گیاهان از جمله چای برگ تمشک قرمز و روغن گل مغربی برای القاء زایمان مفید هستند. اما در حال حاضر شواهد کافی برای اثبات بی خطر بودن یا موثر بودن آنها در شروع کار وجود ندارد. و برخی می توانند رحم شما را بیش از حد تحریک کنند یا خطرات دیگری را به همراه داشته باشند.

6- ورزش:

پیاده روی و سایر ورزشهای متوسط در دوران بارداری بی خطر بوده و برای اکثر خانمها توصیه می شود. متأسفانه هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ورزش می تواند باعث زایمان شود. با این حال، هنگامی که شما در حال زایمان هستید. صرف وقت عمودی می تواند به کوتاه شدن روند کمک کند.

7- غذای تند:

علیرغم داستانهایی که در مورد نوزادانی که به سرعت پس از آنکه مادرشانشان پیتزای تند یا پارمزان بادمجان میخورند، متولد می شوند، هیچ گونه ادویه یا غذایی برای شروع زایمان به طور علمی اثبات نشده است. برخی معتقدند غذای تند با تحریک سیستم گوارش باعث انقباض می شود. برخی دیگر پیشنهاد می کنند که غذاهای تند تولید پروستاگلاندین ها را افزایش می دهد، که می تواند به حرکت زایمان نیز کمک کند. اما در حالی که ناراحتی معده یا اسهال می تواند پروستاگلاندین ها را در بدن آزاد کرده و گرفتگی خفیف رحم را تحریک کند، بعید است که این امر برای زایمان کافی باشد.

8- آناناس:

این میوه خوشمزه حاوی آنزیمی به نام بروملین است.که شایع است باعث تحریک زایمان می شود. با این حال، هیچ مطالعه ای برای اثبات این مورد وجود ندارد. خوردن آناناس برای شروع زایمان هیچ ضرری ندارد. (دوز مناسب ویتامین c دریافت خواهید کرد.) اما زیاده روی نکنید زیرا مصرف بیش از حد آناناس می تواند معده را تحریک کند.

القا زایمان طبیعی | متخصص زنان اصفهان

9- طب سوزنی و طب فشاری:

آخرین روش از روش های خانگی القا زایمان طبیعی،طب سوزنی است.طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن های کوچک از طریق پوست در نقاط استراتژیک در سراسر بدن است. طب فشاری مشابه است، اما از فشار لمس به جای سوزن استفاده می کند. برخی از مردم قسم می خورند که از این تکنیک ها می توان برای شروع زایمان یا کوتاه کردن زایمان استفاده کرد. چند مطالعه کوچک از این امر حمایت می کند، اما باید تحقیقات دقیق تری در مورد این تکنیک ها انجام شود. ۷طب سوزنی نیز در مطالعات متعددی برای کاهش درد زایمان یافت شده است.

اگر برای شروع زایمان بسیار ناامید هستید، با پزشک یا مامای خود در مورد راههای تسریع این روند صحبت کنید. و اگر زایمان یک یا دو هفته پس از موعد زایمان خود به خود شروع نشود، مراقب شما با استفاده از دارو و سایر تکنیک ها زایمان را تحریک می کند.


| جهت بازدید از اینستاگرام دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان کلیک کنید |


بیشتر بدانید :

عمل جراحی توده ی دو طرفه ی تخمدان

خروج کیست بزرگ تخمدان توسط متخصص زنان اصفهان

عمل جراحی هیسترکتومی توسط متخصص زنان اصفهان

عمل هیسترکتومی توسط دکتر فهیمه ثابت