رکتوسل و سیستوسل

رکتوسل و سیستوسل | رکتوسل نوعی پروپلاس است که در آن به دلایل مختلف دیواره بافتی که روده و واژن را از هم جدا می کند ،ضعیف شده و دچار افتادگی و شلی واژن می شود. در نتیجه باعث پیش آمدگی دیواره ی جلویی روده به سمت واژن شده که برامدگی در دیواره واژن ایجاد می‌کند .این حالت باعث اختلال در عملکرد روده خواهد شد.
سیستوسل زمانی رخ می‌دهد که لیگامان بالا نگهدارنده مثانه و عضله ی بین واژن و مثانه ضعیف شده و یا تحت کشش قرار گیرد . در نتیجه باعث پایین آمدن مثانه و بیرون زدگی آن به سمت واژن میشود. این عارضه شایع ترین پروپلاس (بیرون زدگی) در زنان می باشد.

عوامل مستعد کننده سیستوسل و رکتوسل عبارتند از

زایمان های طبیعی سخت و طولانی، افزایش سن ،یائسگی و کاهش هورمون استروژن ، زایمان های طبیعی ،چندقلوزایی، یبوست و زور زدن به هنگام اجابت مزاج،اضافه وزن و سرفه های مزمن.

این بیماری مانند هر عارضه دیگری با علائمی همراه است. رکتوسل_سیستوسل های کوچک و خفیف در اغلب موارد نشانه های خاصی ندارند و در تشخیص بالینی قابل شناسایی هستند. زمانی که علائم شدت یافته و در کیفیت زندگی شخص مداخله کند نیاز به جراحی رکتوسل _سیستوسل توسط جراح و متخصص زنان و زایمان می باشد.

متخصص زنان اصفهان | رکتوسل و سیستوسل

علائم رکتوسل و سیستوسل چیست ؟

  • تکرر ادرار و تمایل شدید به دفع ادرار
  • بی اختیاری ادرار در حین عطسه و سرفه
  • خونریزی غیر طبیعی و خارج از سیکل قاعدگی در ناحیه واژن
  • احساس درد شدید هنگام برقراری رابطه جنسی
  • احساس فشار و سنگینی در واژن
  • یبوست

علائم به دنبال فعالیت شدید و ایستادن طولانی مدت تشدید می‌شود . استراحت و خوابیدن به پهلو و یا روی شکم باعث تسکین علائم می‌شود. برای درمان و جراحی رکتوسل_سیستوسل نیاز به تشخیص میزان شدت افتادگی ها و شرایط بیمار است که با معاینه توسط متخصص زنان اصفهان انجام می‌شود.

متخصص زنان اصفهان | از رکتوسل و سیستوسل چیزی می دانید ؟

روش های درمانی رکتوسل و سیستوسل

انجام ورزش های مربوط به تقویت عضلات کف لگن که ورزشهای کگل نامیده می‌شوند.این ورزش ها شامل سفت کردن عضلاتی است که در قطع روند ادرار دخالت دارند. به این صورت که به مدت ۱۰ ثانیه عضلات کف لگن را منقبض کرده و سپس رها سازد.

‌ اگر علائم خفیف است، به وسیله یک پروتز به نام پساری که در واژن قرار داده می شود و سبب نگه داشتن مثانه در جای خود می شود، می توان از شدت علائم کاست. این وسیله در سایز ها و شکل های متفاوتی وجود دارد که در افراد با اشکال اناتومیکی مختلف، تناسب داشته باشد .این روش درمانی در درمان رکتوسل کاربرد ندارد اما در درمان سیستوسل استفاده میشود.

در صورتی که این روش های درمانی، مشکلات ناشی از بیماری ها را برطرف نکردند گزینه بعدی جراحی رکتوسل_سیستوسل توسط متخصص زنان و زایمان خواهد بود. در این جراحی که تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود بافت اضافی که موجب تورم در ناحیه واژن شده است،برداشته می شود.