مزایا و معایب زایمان طبیعی بعد از سزارین (VBAC)

زایمان طبیعی  _ سزارین  | اگر شما هم از آن دسته مادران بارداری هستید که تجربه زایمان سزارین را داشته‌اید و اکنون در دوراهی زایمان طبیعی بعد از سزارین قرار گرفته‌اید، حتما این مطلب را تا انتها بخوانید. دلایل اصلی و رایجی که مادران ترجیج می‌دهند پس از زایمان طبیعی بعد از یک سزارین را انجام دهند عبارتند از:

  • چنان‌چه فرد تمایل دارد بیش از دو فرزند داشته باشد، خطرات سزارین مانند جفت سرراهی، خونریزی شدید و غیره به طرز قابل توجهی پایین می‌آید.
  • امکان عفونت، لخته شدن خون و آسیب رسیدن به اندام‌های دیگر نظیر روده‌ها و مثانه در زایمان طبیعی بسیار کمتر از سزارین است.
  • زمان بستری شدن در بیمارستان کوتاه‌تر است.
  • شیردهی سریع‌تر اتفاق می‌افتد.
  • در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود.
  • بهبودی سریع‌تر بوده و فرد زودتر فعالیت‌های روزمره خود را شروع می‌کند.

متخصص زنان اصفهان |
 مزایای زایمان طبیعی پس از سزارین .

آیا زایمان طبیعی بعد از سزارین امکان پذیر است؟

یکی از سؤالاتی که ممکن است مادران باردار با دکتر بارداری خود مطرح کنند این است که «بعد از سزارین میشه طبیعی زایمان کرد؟» در پاسخ باید گفت بله اما طبق یک سری شرایط. این عمل یعنی زایمان طبیعی بعد از سزارین را در اصطلاح VBAC (Vaginal Birth After Cesarean) می‌گویند.

طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۳ در آمریکا انجام شد، ۷۰ درصد مادران باردار توانستند پس از سزارین قبلی، فرزند بعدی خود را طبیعی به دنیا بیاورند. البته در این تحقیق ثابت شد که شرایط مادر و جنین، وجود یک متخصص طب مادر و جنین حاذق و نیز بیمارستانی مجهز در موفقیت این کار نقش اساسی داشته اند.

چه کسانی واجد شرایط طبیعی بعد از سزارین هستند؟

اگر شما هم قصد دارید زایمان طبیعی چند سال بعد از سزارین را انجام دهید باید با پزشک خود مطرح کرده تا او بر اساس یک سری شرایط موافقت خود را با این کار اعلام کند. مهم‌ترین شرایط زایمان طبیعی بعد از سزارین موارد زیر هستند:

  1. در بارداری‌های قبلی، فرزند خود را بدون هیچ نوع عارضه و مشکلی به دنیا آورده باشید.
  2. نوع برش رحم در سزارین قبلی بسیار مهم است. اگر به صورت عرضی باشد مشکلی نیست اما اگر برش عمودی باشد، به دلیل احتمال زیاد پارگی محل برش، نمی‌توانید طبیعی زایمان کنید.
  3. اگر سابقه عمل غیر زایمان نظیر برداشتن فیبروم یا پارگی رحم داشته باشید، زایمان طبیعی توصیه نمی‌شود.
  4. زایمان طبیعی بعد از دو سزارین هم بهتر است انجام نشود. اما اگر یک زایمان طبیعی به جز سزارین دارد، احتمال موفقیت این زایمان طبیعی بسیار زیاد است.

مورد مهم بعدی که سؤال اصلی شما از متخصص زنان اصفهان بوده و نقش مهمی در امکان زایمان VBAC دارد این است که «چند سال بعد از سزارین میشه طبیعی زایمان کرد؟» در جواب باید گفت حداقل ۱۸ ماه از سزارین قبلی شما باید گذشته باشد.
شرط بعدی این که بر اساس بررسی‌های دکتر مراقبت بارداری، شرایط شما نرمال باشد. اگر جفت سرراهی دارید، جنین درشت یا در وضعیت بریج قرار گرفته و یا چند قلو باردار هستید، بهتر است طبیعی زایمان نکنید.
بیمارستانی هم که قرار است در آن جا زایمان کنید، بسیار مهم است تا اگر زایمان طبیعی خطری برای شما یا جنین ایجاد کرد، سریعا سزارین شوید.
وضعیت جسمانی شما بسیار حائز اهمیت است. اگر در دسته افراد چاق با BMI بالای ۳۰ هستید، یا دچار پره اکلامپسی بوده و یا سن بالای ۳۵ سال دارید، زایمان طبیعی پیشنهاد نمی‌شود.

متخصص زنان اصفهان | 
مزایای زایمان طبیعی پس از سزارین

عوارض زایمان طبیعی چند سال بعد از سزارین

همان طور که گفته شد اگر شما قصد زایمان طبیعی بعد از سزارین را داشته باشید دکتر زنان شما پس از برررسی شرایط شما و جنین اجازه‌ی این کار را می‌دهد. اما ممکن است باز هم نگران عوارض زایمان طبیعی بعد از سزارین باشید.

نتایج نشان داده که در ۲۵ درصد از موارد، بیمار پس از دردهای طبیعی، نتوانسته فرزند خود را به دنیا بیاورد و مجبور به سزارین شده است. همچنین حدود ۰۵ درصد از موارد، محل بریدگی زایمان قبلی، خونریزی کرده است. خطر مرگ جنین هم تنها ۱۱ مورد در هر ۱۰۰۰ تولد بوده است. بر این اساس خطر زایمان طبیعی پس از سزارین (VBAC) در شرایط معمول بیشتر از زایمان سزارین نیست.

 

مطالب خواندنی دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان :