تشخیص سرطان مهبل

سرطان مهبل  | در صورت مشاهده تغییرات ظاهر طبیعی مهبل و علائم مرتبط با این سرطان، جهت تشخیص به پزشک متخصص زنان اصفهان مراجعه کنید. پزشک متخصص زنان در مورد علائم سوال کرده و سوابق پزشکی شما را بررسی می کند. همچنین با معاینه مهبل به دنبال توده یا نواحی غیر معمول پوست می گردد. در صورتی که ترجیح می دهید که توسط پزشک زن معاینه شوید یا درخواست حضور پرستار در حین معاینه را دارید، قبل از مراجعه به پزشک عمومی، درخواست خود را مطرح کنید.

متخصص زنان اصفهان | سرطان مهبل و دانستنی های پیرامون آن

بیوپسی سرطان مهبل

بیوپسی به برداشت نمونه کوچک از بافت برای بررسی آن زیر میکروسکوپ و تشخیص سلول های سرطانی گفته می شود. این کار اغلب بعد از بی حسی موضعی ناحیه مورد نظر انجام می شود .  بنابراین دردناک نبوده و می توان پس از آن به خانه رفت.

گاهی اوقات این کار تحت بیهوشی عمومی انجام شده و نیاز به یک شب بستری در بیمارستان دارد. ممکن است پزشک از چند بخیه در محل نمونه برداری استفاده کند. همچنین ممکن است تا چند روز بعد کمی درد و خونریزی در این ناحیه ایجاد شود. پزشک معمولا 5 تا 7 روز بعد شما را ملاقات کرده و نتایج را به شما در میان می گذارد.

آزمایشات دیگر

در صورتی که نتایج بیوپسی سرطان مهبل را تشخیص داده باشد، برای ارزیابی میزان شیوع آن به آزمایشات دیگری نیاز است.

این آزمایشات شامل موارد زیر هستند:

  • کولپوسکوپی – روشی که طی آن از میکروسکوپ برای بررسی سلول های غیر طبیعی واژن استفاده می شود.
  • سیستوسکوپی – بررسی داخل مثانه با استفاده از یک لوله توخالی نازک و ورود آن به مثانه
  • پروکتوسکوپی – معاینه داخل رکتوم یا راست روده
  • نمونه برداری از غدد لنفاوی نزدیک به مهبل برای بررسی گسترش سرطان از طریق سیستم لنفاوی
  • سی تی اسکن یا MRI – برای بررسی علائم سرطان در غدد لنفاوی یا سایر اندام ها
  • تصویربرداری با اشعه ایکس برای بررسی انتقال سرطان به ریه ها

کولپوسکوپی برای اچ پی وی | متخصص زنان اصفهان

نتایج این آزمایشات به تعیین مرحله سرطان کمک می کنند. این امر به معنای استفاده از یک سیستم عددی برای نشان دادن میزان گسترش سرطان است.

مراحل سرطان

در مرحله تشخیص با بررسی و آزمایشات لازم سرطان مهبل با استفاده از اعداد 1 تا 4 مرحله بندی می شود. سیستم مراحل سرطان مهبل به صورت زیر است:

  1.  سرطان محدود به مهبل است.
  2.  سرطان به سایر قسمت های اطراف مانند واژن تحتانی، مقعد یا مجاری ادراری تحتانی گسترش یافته است اما هنوز غدد لنفاوی درگیر نیستند.
  3.   سرطان به غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است.
  4.  سرطان به سایر قسمت های بدن از جمله غدد لنفاوی دورتر گسترش یافته است.

سرطان مهبل در مرحله 1 و 2 به طور کلی به عنوان سرطان مرحله اولیه در نظر گرفته می شوند و شانس نسبتا خوبی برای درمان موفقیت آمیز دارند. سرطان های مرحله 3 و 4 به عنوان سرطان پیشرفته در نظر گرفته می شوند و همیشه درمان آنها ممکن نیست .

 

مطالب خواندنی دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان :