اهمیت سلامت دندان و دهان در بارداری

شرايط خاص دوران بارداري ایجاب مي کند که مراقبت بيشتري از دهان و دندان در اين دوران به عمل آید، عدم توجه به اين مهم مي تواند علاوه بر مشکلات دهان و دندان سلامت ساير سيستم هاي مادر و سلامت جنين را به مخاطره بيندازد. اما عليرغم اهمیت اين امر نتایج تحقیقات نشان داده است که زنان در دوران بارداري به قدر کافي بهداشت دهان و دندان را رعايت نمي کنند، از این رو ما در مقاله زیر از سایت دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان  به سلامت دندان و دهان در بارداری میپردازیم.

برخی نکات کلی:

• سلامت دندان بخشی مهم از سلامت کلی شماست. این همچنین بخش مهمی از مراقبت های بارداری (قبل از تولد) شماست.

• بارداری خطر برخی از مشکلات بهداشتی دندان را افزایش می دهد که ممکن است منجر به عوارض بارداری شود، مانند تولد زودرس.

• در دوران بارداری به معاینات منظم دندانپزشکی خود بروید. به دندانپزشک خود بگویید که باردار هستید. اشعه ایکس دندان در دوران بارداری بی خطر است.

• اگر نگران سلامت دندان خود هستید، فوراً به دندانپزشک مراجعه کنید.

• دو بار در روز دندان های خود را مسواک بزنید و یک بار در روز نخ دندان بکشید.

سلامت دندان چیست و چگونه بر بارداری تأثیر می گذارد؟

سلامت دندان سلامت دهان، دندان و لثه است که یک قسمت مهم از سلامت کلی شما است و اگر باردار هستید، این قسمت مهمی از مراقبت های دوران بارداری شماست (مراقبت های پزشکی که در دوران بارداری از آن استفاده می کنید).

باردار بودن می تواند خطر ابتلا به مشکلات بهداشت دهان و دندان را افزایش دهد و این مشکلات می تواند بر بارداری شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، برخی از مطالعات ارتباط بین بیماری لثه و زایمان زودرس را نشان می دهد. زایمان زودرس زایمانی است که خیلی زود اتفاق می افتد، قبل از هفته 37 بارداری. نوزادان نارس در هنگام تولد ممکن است بیش از نوزادانی که در سن کامل به دنیا می آیند، مشکلات سلامتی داشته باشند.

مراقبت خوب از دهان، دندان و لثه در دوران بارداری می تواند به شما در داشتن یک بارداری سالم و یک کودک سالم کمک کند.

 

علائم و نشانه های مشکلات دندانی در دوران بارداری چیست؟

اگر علائم و نشانه هایی از مشکلات دندانی دارید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید. علائم یک بیماری مواردی است که شخص دیگری می تواند در مورد شما ببیند یا از آن مطلع شود، مانند بثورات پوستی یا سرفه کردن. علائم مواردی هستند که خودتان احساس می کنید و دیگران نمی توانند آنها را ببینند، مانند گلو درد یا سرگیجه.

علائم و نشانه های مشکلات دندانی عبارتند از:

  • بوی بد دهان
  • لق شدن دندانها
  • زخم های دهان یا توده های لثه
  • فاصله های جدید بین دندان های شما
  • لثه در حال عقب رفتن
  • دندان درد

اگر درد یا تورم دارید، بلافاصله با دندانپزشک تماس بگیرید. اگر به عفونت مبتلا هستید، برای جلوگیری از بروز مشکلات برای کودک خود به درمان سریع نیاز دارید.

چگونه می توانید از بروز مشکلات دندانی در دوران بارداری جلوگیری کنید؟

قبل و حین بارداری معاینات منظم دندانپزشکی انجام دهید. هنگام معاینه، به دندانپزشک خود بگویید:

– اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید ، درباره هر دارویی که مصرف می کنید به پزشک اطلاع دهید که شامل داروهای بدون نسخه، مکمل ها و محصولات گیاهی است.

– اگر بارداری شما پرخطر است یعنی شما، جنین یا هر دوی شما در معرض خطر افزایش مشکلات در دوران بارداری هستید. اگر به یک بیماری مزمن مبتلا باشید، دچار عوارض ناشی از بارداری قبلی شوید یا شرایط دیگری داشته باشید که می تواند به سلامتی شما یا کودک شما آسیب برساند، بارداری شما ممکن است پرخطر باشد.

آیا اشعه ایکس بر روی دندان در دوران بارداری بی خطر است؟

آره. اشعه ایکس بخشی از مراقبت های منظم دندانپزشکی است. اشعه ایکس دندان می تواند مشکلات مربوط به دندان ها، لثه ها و استخوان های اطراف دهان را نشان دهد. اشعه ایکس یک آزمایش پزشکی است که با استفاده از اشعه برای ایجاد تصویر روی فیلم است. تابش نوعی انرژی است که اگر بیش از حد در معرض خطر قرار بگیرید می تواند برای سلامتی مضر باشد.

اشعه ایکس دندان در دوران بارداری بی خطر است. آنها از اشعه بسیار کمی استفاده می کنند و دندانپزشک شما را با پیش بند و یقه مخصوصی محافظت می کند تا از شما و جنین محافظت کنید. اگر دندانپزشک می خواهد به شما رادیوگرافی بدهد، مطمئن شوید که او می داند شما باردار هستید یا سعی در باردار شدن دارید.

چگونه مشکلات دندانی در دوران بارداری درمان می شود؟

اگر مشکل دندانپزشکی دارید که نیاز به درمان دارد، مطمئن شوید که دندانپزشک می داند شما باردار هستید. بسته به شرایط شما، ممکن است درمان را به بعد از تولد کودک موکول کند. درمان هایی که در دوران بارداری بی خطر هستند عبارتند از:

مسکن ها و آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت ها

دندانپزشک می تواند دارویی را برای شما و کودک در دوران بارداری به شما بدهد. اگر دندانپزشک برای شما دارو تجویز کرده است، به پزشک خود اطلاع دهید. هیچ دارویی مصرف نکنید بدون اینکه ابتدا با ارائه دهنده بارداری خود صحبت کنید.

بیهوشی موضعی

بیهوشی دارویی است که درد را تسکین می دهد یا از آن جلوگیری می کند. از بی حسی موضعی در قسمت خاصی از بدن استفاده می شود، مانند بی حسی دهان برای پر کردن دندان یا کشیدن دندان. استفاده از این دارو در دوران بارداری بی خطر است.

• در هر زمان از بارداری می توانید درمان دندانپزشکی داشته باشید. اگر این یک درمان انتخابی است (درمانی که بلافاصله به آن نیازی ندارید و برای محافظت از سلامتی خود یا جنین شما لازم نیست)، سعی کنید آن را در سه ماهه دوم برنامه ریزی کنید.

سلامت دندان و دهان در بارداری | متخصص زنان اصفهان


| جهت بازدید از اینستاگرام دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان کلیک کنید |


بیشتر بدانید :

جراحی توده ی بدخیم تخمدان توسط متخصص زنان اصفهان

خروج کامل دهانه رحم توسط متخصص زنان اصفهان

اطلاعیه تغییر آدرس مطب دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان

تولد نوزاد خانم بدیعی

تاثیر بارداری بر سلامت دندان