سونوگرافی قلب جنین  یک سونوگرافی دقیق برای شناسایی و تشخیص تخصصی بیماری‌های قلبی قبل از زایمان انجام می‎شود؛متخصص سونوگرافی با هدف بررسی عملکرد دقیق تر، قلب جنین را مورد آنالیز قرار می‌دهد.

سونوگرافی اکوی قلب جنین چیست؟

سونوگرافی اکو قلب جنین؛ از 18w الی 24wبارداری برای کاهش دادن ریسک بروز مشکلات قلبی در حین تولد نوزاد انجام می‎شود؛ اگر پزشک در معاینات روتین بارداری و سونوگرافی‌ها مشکلی را مشاهده کند، معمولاً برای بررسی دقیق‌تر عملکرد قلب جنین، سونو اکو قلب جنین را تجویز می‌کند؛ اکوکاردیوگرافی جنین مزایای بسیار زیادی دارد با استفاده از این روش می‌توان در صورت سالم بودن قلب جنین نگرانی‌هایی که در رابطه با ناهنجاری‌های قلبی جنین می‌باشد را از بین برد .

از هر ۱۰۰ نوزاد، یک نفر با بیماری مادرزادی اختلال قلب به دنیا می آید و طبق پژوهش های به عمل آمده این مشکل یکی از رایج ترین مشکلات در تولد نوزادان به شمار می رود. کمی نگرانی پس از ارجاع شما به متخصص اکوی قلب جنین طبیعی است اما نباید نگران باشید، زیرا حتی درصورتی‌که سونوگرافی قلب جنین، نشان‌دهندۀ وجود مشکل کوچکی در قلب جنین باشد، در اغلب موارد، این مشکل تأثیری در سلامت فرزند شما در آینده نخواهد داشت و اگر هنگام انجام اکو جنین ، تشخیص داده شود که جنین مبتلا به بیماری سخت قلبی و غیرقابل درمان است می‌توان با تجویز پزشک و از طریق قانونی به بارداری خاتمه داد .

هدف اصلی اکو قلب جنین بررسی ساختار قلب با هدف بررسی مشکلات قلبی و غیر نرمال بودن قلب، ریتم آن و کارکرد کلی مورد آنالیز قرار می گیرند. تنها سونوگرافیست‌های ماهری که گواهینامه انجام این سونوگرافی را دارند، از عهده انجام دادنش برمی‌آیند. رخ دادن کوچکترین خطایی در انجام این سونوگرافی می‌تواند مادران و متخصصان را گمراه کند.

چرا باید سونوگرافی اکو قلب جنین را انجام داد؟

سونوگرافی اکو قلب جنین، بنا به تشخیص پزشک معالج و معمولا برای تشخیص یا درمان موارد زیر درخواست می شود:

  • در صورت وجود هر نوع سابقۀ مشکلات مادرزادی قلبی در شما یا سایر فرزندان شما
  • اگر تاریخچه خانوادگی در مشکلات وبیماری های قلبی یا فشار خون بالا داشته باشید
  • اگر مشخص شده باشد که جنین مشکل قلبی و یا آریتمی جنینی دارد
  • اگر جنین دارای مشکلات خاص نظیر بیماری های مغزی یا کلیوی باشد.
  • در صورت مشاهدۀ مشکل در سونوگرافی NT
  • در صورت داشتن آمینوسنتز غیر نرمال
  • در صورت وجود برخی مشکلات پزشکی از جمله دیابت، سرخچه و …
  • در صورت استفاده از برخی داروهای خاص آکنه یا تشنج و ..
  • در صورت استفاده از الکل و یا مواد مخدر

دکتر فهمیه ثابت

متخصص زنان اصفهان

جهت کسب اطلاعات تماس به بخش تماس سایت مراجعه کنید.