یکی از بهترین روشهایی که میتوان اندام ها و ارگان های داخلی بدن بانوان را مورد بررسی قرارداد، سونوگرافی واژینال است. در این روش بسیاری از بیماری های داخلی و دستگاه های ادراری و تناسلی زنان مشخص می شود. پس از آن پزشک می تواند با اطلاعات بهتری به درمان این بیماری بپردازد.

اما برای این که بدانیم سونوگرافی واژینال دقیقا چیست و به چه صورتی انجام می شود؟ یا این که آیا عوارضی برای بدن دارد یا خیر؟ کافیست با ما همراه باشید. تا به تمامی این سوالات را پاسخ دهیم. کسب اطلاع در مورد هر روش درمانی می تواند برای تمامی افرادی که به پزشک مراجعه می کنند مفید باشد.

اصولا سونوگرافی به دو روش سونوگرافی واژینال و ابدومینال صورت می پذیرد. در روش ابدومینال پزشک با قرار دادن دستگاه بر روی شکم، می تواند احشای شکمی را مورد بررسی قرار دهد. اما روش واژینال به صورت دیگری است.برای انجام هر نوع سونوگرافی، نیاز به دستگاه سونوگرافی است. این دستگاه با کمک امواج اولتراسوند، اندام ها و ارگان های داخلی بدن را به خوبی بررسی می نماید.

زمانی که با استفاده از سونوگرافی واژینال امواج صوتی با ارگان های بدن برخورد می کند، پژواک هایی تولید می شود که مبدل دستگاه سونوگرافی آنها را دریافت می کند. پس از آن پزشک می تواند از طریق دستگاه به تجزیه و تحلیل تصاویر از روی مانیتور دستگاه بپردازد، و تمامی محیط داخلی بدن را بررسی کند.

مزایای استفاده از روش سونوگرافی واژینال چیست و چقدر به طول می انجامد؟

هر روش درمانی که از دستگاه استفاده نماید، دارای مزایای خاصی می باشد. در سونوگرافی نیز به دلیل این که دستگاه مبدل وارد بدن می شود، قادر است تصاویر واضح از داخل لگن و واژن به پزشک ارائه نماید. که از این طریق بسیاری از بیماری های داخلی در بدن فرد مشخص می شود.
تصاویر ارسالی توسط دستگاه سونوگرافی واژینال به پزشک کمک می کند تا بررسی های دقیقی بر روی اندام داخل بدن صورت داده، و روش درمانی مناسب را برای برطرف نمودن بیماری های واژنی به بیمار ارائه نماید. اصولاً زمان زیادی برای انجام سونوگرافی نیاز نیست.
پزشک معمولاً برای انجام سونوگرافی به مدت زمانی بین 15 تا 30 دقیقه نیاز خواهد داشت. در برخی موارد نیز ممکن است پزشک از شما بخواهد تصاویر سونوگرافی واژینال را به رادیولوژیست یا متخصص زنان نشان دهید. که در این صورت می توانید تصاویر را دریافت نموده و به متخصص زنان ارائه دهید.


دکتر فهمیه ثابت

متخصص زنان اصفهان

جهت کسب اطلاعات تماس به بخش تماس سایت مراجعه کنید.