عارضه واژینیسموس

عارضه واژینیسموس یک مشکل بالینی است که با گرفتگی و انقباض شدید ماهیچه های کف لگن همراه است و باعث رابطه جنسی سخت و دردناک می شود، یا حتی رابطه جنسی را غیرممکن می کند. به علاوه خانم های مبتلا به این مشکل بالینی در انجام معاینات زنان و زایمان و استفاده از تامپون دچار مشکل می شوند.

واژینیسموس به این شکل است که ورود هر گونه جسم خارجی به داخل واژن، از جمله تامپون، آلت مردانه یا سپکولوم معاینه، باعث انقباض و سفت شدن دهانه واژن می شود که این حالت به دلیل انقباض غیر ارادی ماهیچه های کف لگن بروز می کند. این حالت نیز منجر به درد و توقف موقتی تنفس فرد می شود.

آشنایی با انواع واژینیسموس

این بیماری انواع مختلفی دارد که ممکن است در هر سنی خانم ها به آن دچار شوند. در ادامه انواع آن معرفی می شوند.

  • نوع اولیه Primary vaginismus

در این بیماری درد همیشه با فرد همراه است به همین دلیل استفاده از تامپون و انجام معاینات مربوط به زنان و زایمان برای فرد سخت خواهد بود.
نوع اولیه معمولا در اولین تجربه رابطه جنسی بروز می کند. در این شرایط مرد نمی تواند دخول را انجام دهد، برخی آقایان این حالت را به وجود یک دیوار در ورودی واژن تشبیه می کنند.
این شرایط با درد و شروع گرفتگی عضلات همراه است و همچنین ممکن است تنفس خانم برای مدت کوتاهی متوقف شود. زمانی که تلاش برای دخول به واژن متوقف می شود، این علائم نیز برطرف می شوند.

متخصص زنان اصفهان | عارضه واژینیسموس چند نوع دارد ؟

  • نوع ثانویه Secondary vaginismus

نوع ثانویه این بیماری زمانی رخ می دهد. که خانم یک رابطه جنسی معمول و طبیعی را تجربه کرده است . ولی باز هم عارضه واژینیسموس  را تجربه می کند . حتی ممکن است فرد در اولین تجربه برقراری رابطه جنسی دچار این مشکل نبوده باشد. در نتیجه این عارضه در هر مرحله از زندگی ممکن است اتفاق بیفتد.
واژینیسموس ثانویه معمولا در نتیجه برخی رویدادهای خاص بروز می کند. رویدادهایی مانند عفونت، یائسگی، یک تروما یا تجربه ناخوشایند، بروز برخی شرایط پزشکی، مشکلات ارتباطی و عاطفی، جراحی یا زایمان.
حتی اگر علت های زمینه ای واژینیسموس برطرف شوند، اگر بدن نسبت به این وضعیت شرطی شده باشد، درد ناشی از آن همچنان ادامه خواهد داشت.

  • نوع کلی Global vaginismus

این عارضه همیشه وجود دارد و هر عاملی ممکن است باعث شروع آن شود.

  • نوع موقعیتی Situational vaginismus

این حالت در برخی موقعیت های خاص بروز می کند. به عنوان مثال ممکن است در زمان برقراری رابطه جنسی این حالت رخ دهد. اما در زمان معاینات زنان و زایمان یا استفاده از تامپون فرد مشکلی نداشته باشد.

 

درمان واژینیسموس

 

برای ارتباط با دکتر فهیمه ثابت کلیک کنید .