عفونت در بارداری و انواع آن

بارداری تغییراتی را در خانم‌ها به وجود می‌آورد. برخی از تغییرات ایجاد شده طبیعی است و مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اما گاهی اوقات اگر از عارضه‌های زایمان جلوگیری نشود، منجر به مشکلات بیشتر و جبران‌ناپذیر خواهد شد. یکی از عارضه‌های متداول در زمان بارداری عفونت است. شاید برخی از مادران باردار از عفونت‌های ایجاد شده در بارداری نگران شوند. اما به گفته متخصص زنان اصفهان جای نگرانی وجود ندارد؛ چراکه چنین مشکلاتی در بارداری با درمان به‌موقع خطری ایجاد نخواهد کرد. مادر باید در این دوران تحت نظر متخصص زنان و زایمان قرار گیرد تا دچار مشکلات جدی نشود. بهتر است اطلاعات خود را در زمینه عفونت در بارداری و انواع آن و مشکلات شایع بالا برده و نحوه درمان و مقابله با آنها را بدانید.

عفونت واژن در بارداری

در صورت بی توجهی و عدم درمان عفونت در بارداری مشکلات حاد برای مادر و حتی جنین خواهد شد.عفونت در بارداری و انواع آن | متخصص زنان اصفهان

عفونت مخمر واژن

عفونت مخمر واژن از قارچی به نام کاندیدا ایجاد می‌شود. این عفونت به دلیل تغییرات بدنی، رخ می‌دهد. تغییراتی مانند:

 • کاهش سیستم ایمنی
 • افزایش گلیکوژن
 • افزایش استروژن

بر اساس تحقیقاتی که در این رابطه انجام شده، حدود ۲۰ درصد از خانم‌ها دچار این نوع عفونت قارچی می‌شوند. اما در زمان بارداری، احتمال ایجاد آن افزایش می‌یابد. علائم این عفونت شامل موارد زیر است:

 • خارش و ایجاد جوش
 • ترشحات غلیظ و سفیدرنگ
 • بوی نامطبوع
 • احساس درد یا سوزش
 • احساس درد و سوزش در حین رابطه جنسی

معمولا این عفونت‌ها با درمان‌های ابتدایی قابل درمان است. اما این نکته را به یاد داشته باشید، نباید در طی بارداری از روش‌های خانگی یا داروهای بدون تجویز پزشک استفاده کنید. همچنین ممکن است تشخیص این بیماری با سایر عفونت‌های دیگر مانند باکتریایی و کامیدیا اشتباه گرفته شود. به همین جهت در این مواقع باید به پزشک مراجعه کرده تا درمان‌های متناسب با شرایط شما تجویز شود.

عفونت باکتریایی

عفونت باکتریایی (BV) به‌راحتی درمان می‌شود و خطرساز نخواهد بود. این نوع عفونت با علائم زیر همراه است:

 • احساس خارش، سوزش یا درد
 • بوی نامطبوع
 • ترشحات زیاد و سفید رنگ

عفونت رحم در بارداری

عفونت رحم از دیگر مواردی است که احتمال ایجاد آن در طی بارداری وجود دارد. این عارضه به‌دلیل عفونت‌های درمان نشدۀ اولیه در واژن تشکیل می‌شود و می‌تواند برای مادر و جنین خطرساز باشد.

با وجود آنکه عفونت‌های واژن هنگام بارداری خطرناک نیستند؛ اما نباید مورد بی‌توجهی قرار گیرد. در این مواقع باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده تا درمانی مناسب برای شما در نظر گرفته شود. با درمان عفونت واژن، عفونت رحم در بارداری ایجاد نخواهد شد.

احتمال تأثیرگذاری عفونت رحم بر جنین وجود دارد. به‌طوری که در نهایت منجر به زایمان زودرس و ناهنجاری می‌شود. در این مواقع بسته به شدت عفونت، راه‌حلی متفاوت برای خانم باردار در نظر گرفته خواهد شد.

برخی تنها با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها درمان می‌شوند و برخی باید تحت نظر پزشک در بیمارستان بستری شوند. در صورت حاد بودن عفونت، پزشک ممکن است دستور زایمان را زودتر از زمان موعد بدهد.

استرپتوکوک گروه B

گروهی از باکتری‌هاست که در واژن و مقعد وجود دارد. عفونت ناشی از استرپتوکوک گروه B معمولا علائم و نشانه‌ای به‌همراه ندارد. خانم‌هایی که در بارداری به این عفونت مبتلا می‌شوند، ممکن است به نوزاد خود نیز منتقل کنند. تست و آزمایش عفونت گروه B از ۳۶ هفته تا پایان ۳۷ هفته انجام می‌شود.

درمان آن با استفاده آنتی‌بیوتیک‌های تزریقی امکان‌پذیر است و احتمال انتقال به جنین را کاهش می‌دهد.

 

 


دکتر فهیمه ثابت

متخصص زنان اصفهان

جهت مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر فهیمه ثابت کلیک کنید.


بیشتر بخوانید :

آزمایشاتی برای بررسی احتمال زایمان زودرس

کولپوسکوپی به چه کسانی پیشنهاد می شود؟

آیا میدانید عمل جراحی پرینورافی چیست؟

جراحی لابیاپلاستی و کاندیدای مناسب

تفاوت پولیپ رحمی و فیبروئید

ویتامین‌ها و نقش آنها در باروری

گرید جفت چیست و انواع آن

پلاسنتا یا جفت چیست؟

زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس