جلوگیری از عفونت های واژینال

عفونت های واژینال یکی از شایع ترین مشکلاتی است که خانم ها با آن رو به رو هستند. خارش واژن، سوزش واژن، تبخال های واژن، بوی بد واژن و … از جمله این مشکلات می باشد خانم ها را بسیار آزار می دهد.

برای جلوگیری از ابتلا به این عفونت ها باید مراقبت های زیادی انجام داد. برخی از این مراقبت ها را به توصیه دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان برای شما معرفی می کنیم تا با رعایت کردن آن ها دچار عفونت های واژینال نشوید و خارش و خشکی واژن نداشته باشید.

 1. در انتخاب لباس های زیر و شلوار ها دقت کنید. به طور مثال لباس های زیر نخی بپوشید و لباس هایی مثل مایو و جوراب شلواری را به مدت زیادی نپوشید.
 2. شستن دستگاه تناسلی خود را از جلو به سمت عقب انجام دهید. زیرا اگر این عمل را از عقب به جلو انجام دهید، ممکن است باکتری های دستگاه گوارش به قسمت ناحیه ی تناسلی منتقل شود و خارش واژن برای شما به وجود آید.
 3. خانم ها در دوران عادت ماهیانه باید نوار بهداشتی خود را حداکثر هر 8 ساعت یک بار تعویض کنید.
 4. بعد از دوش گرفتن باید ناحیه ی تناسلی به خوبی خشک شود و مرطوب نماند. می توان برای خشک کردن آن از سشوار نیز استفاده کرد.
 5. واژن را باید با آب ولرم شست و شو داد.
 6. بعد از شستن ناحیه ی تناسلی باید حتما آن را خشک کرد زیرا زمانی که این ناحیه خیس و مرطوب باشد، میکروب ها به راحتی می توانند رشد کنند و دچار عفونت و خارش واژن شوید.
 7.  از نوار بهداشتی و دستمال مرطوب های معطر استفاده نکنید.
 8. از کاندوم ها و ژل های اسپرم کشی استفاده کنید که معطر نباشند و برای خانم ها حساسیت ایجاد نکنند.
 9. خانم ها باید برای جلوگیری از عفونت واژینال، بعد از حمام حتما ادرار کنند.
 10. خانم ها در حمام نباید اجازه دهند شامپو و مواد شوینده موها به قسمت واژن و ناحیه ی تناسلی برخورد کنند.
 11. رژیم غذایی سالم می تواند به خوبی از دچار شدن به این عفونت ها جلوگیری کند. اگر مصرف شکر شما بالاست امکان عفونت واژن و خارش واژن در شما زیاد می باشد.
 12. یکی از مهم ترین عوامل به وجود آمدن عفونت و خارش واژن، استرس می باشد.

متخصص زنان اصفهان | عفونت واژینال

ترشحات طبیعی واژن

ترشحات در واقع مایعاتی است که از واژن خارج می شود. آن ها متشکل از باکتری ها و سلول های مرده ای هستند که از بدن خارج می شوند. خروج این ترشحات مفید است زیرا باعث تمیزی واژن و جلوگیری از عفونت گرفتن می شود. واژن به صورت طبیعی ترشحاتی دارد که در صورت دیده شدن آن ها جای هیچ نگرانی نیست.

این ترشحات بی رنگ و یا سفید هستند. مقدار و رنگ این ترشحات در طبیعی بودن آن ها بسیار مهم است. بوی ترشحات طبیعی نیز ملایم است و بوی بدی ندارد.

ترشحات طبیعی واژن که باعث خارش واژن نمی شود و اصلا نگران کننده نیست، ترشحاتی است که رنگی بین سفید و شیری دارند. ممکن است خانم ها چند روز بعد از عادات ماهیانه خود ترشحاتی سفید رنگ و ضخیم مشاهده کنند که بسیار طبیعی است. همچنین قبل از زمان تخمک گذاری ترشحاتی چسبناک دیده می شود که آن ها نیز مشکلی ایجاد نمی کنند.

در دوران بارداری نیز ممکن است ترشحاتی دیده شود که بوی ملایمی دارند و سفید رنگ یا شیری رنگ هستند. این ترشحات اگرچه در دوران بارداری زیاد دیده می شوند اما کاملا طبیعی هستند و نباید با دیدن آن ها دچار استرس و نگرانی شوید.

 

مطالب خواندنی و پیشنهادی :