انواع عفونت‌های واژن

عفونت واژن اختلالی است که احتمالا تمام خانم ها در طول زندگی خود با آن مواجه می شوند. این عفونت ها ممکن است به دلایل مختلفی اعم از فعالیت های جنسی، تغییر در سطح هورمون ها، باکتری ها و … به وجود آیند.

به گفته ی دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان عفونت های واژن شامل سه مورد می باشند که باعث خارش واژن، سوزش واژن، انواع ترشحات آن شود. دانستن انواع این عفونت ها می تواند شما را در درمان آن ها کمک کند.

عفونت باکتریایی واژن

یکی از عفونتهای واژن، عفونت باکتریایی می باشد. این عفونت به دلیل باکتری هایی به وجود می آید که به داخل واژن ورود پیدا می کنند. خانم هایی که در سن باروری هستند بیشتر دچار این عفونت می شوند. از جمله نشانه های این عفونت باکتریایی می توان به بوی بدن ترشحات مثل بوی ماهی، سوزش و خارش ، رنگ ترشحات سفید و خاکستری واژن اشاره کرد.

استفاده از آی یو دی در خانم ها برای پیشگیری از بارداری، دوش واژینال، استفاده نکردن از وسیله های جلوگیری از بارداری، رابطه ی جنسی خطرناک با چند نفر و … می تواند باعث به وجود آمدن عفونتهای باکتریایی واژن شود.

عفونت قارچی واژن

یکی از عفونتهای واژن که بسیار رایج است و بیشتر خانم ها دچار آن می شوند، عفونت قارچی واژن می باشد. قارچ کاندیدا ممکن است در ناحیه ی واژن به وجود آید و و مشکلی مثل خارش واژن را به وجود آورد. این عفونت می تواند وخیم و یا ضعیف باشد. علائم این عفونت می تواند شامل سوزش واژن، خارش واژن، درد در زمان رابطه ی جنسی، قرمزی و تورم واژن و … باشد.
عوامل زیادی می توانند باعث به وجود آمدن این عفونت قارچی شود. به طور مثال قاعدگی، بارداری، زیاد شدن سطح استروژن، خوردن غذای زیاد، داشتن دیابت، کمبود باکتری در واژن، مشکل در سیستم ایمنی بدن، مصرف آنتی بیوتیک و .. می توانند از جمله عوامل به وجود آمدن عفونتهای قارچی و خارش واژن باشند.

به وجود آمدن عفونتهای قارچی و داشتن رابطه ی جنسی هیچگونه ارتباطی با یک دیگر ندارند.

متخصص زنان اصفهان | انواع عفونت واژن

عفونت تریکوموناس

یکی از عفونتهای واژن که با رابطه ی جنسی به وجود می آید، تریکوموناس است. این عفونت به وسیله ی انگل تریکوموناس به وجود می آید و باعث خارش واژن می شود. اگر در زمان رابطه ی جنسی فرد این انگل را داشته باشد. می تواند آن را به همسر خود منتقل کند و خانم دچار عفونت شود.

این انگل در زنان بسیار بیشتر از آقایان می باشد. این عفونت یکی از شایع ترین بیماری های مربوط به رابطه ی جنسی است.

این انگل بیشتر در ناحیه ی تناسلی تاثیر می گذارد. برای تشخیص این عفونت باید با علائم آن آشنایی داشته باشید تا در صورت مشاهده ی آن ها به درمان آن بپردازید.

خانم های باردار اگر دچار  تریکوموناس شوند باید حتما به پزشک مراجعه کنند. خانم های باردار دچار زایمان زود رس خواهند شد. و همچنین کودکان و نوزادان آن ها وزن کمتری نیز خواهند داشت.