علت یبوست در بارداری چیست؟

علت یبوست در بارداری ؛ مختل شدن حرکات روده ای در مادران و اختلالات گوارشی ناشی از آن، می باشد. در حالت عادی علل موثر در یبوست عبارتند از:
  • سبد غذایی مصرفی
  • مسمومیت ناشی از فلزات سنگین
  • عوارض ناشی از مصرف دارو
  • اختلالات هورمونی
  • مشکلات غده تیروئید (کم کاری تیروئید)
  • کم خونی یا آنمی در دوران بارداری
رشد جنین و حجیم شدن رحم (فشار رحم می تواند حرکات روده را مختل نماید و باعث ایجاد اختلالات گوارشی ای مانند: نفخ، سختی در دفع مدفوع، ناراحتی معده و… شود.) از عوامل فوق الذکر که بگذریم؛ علت یبوست در دوران بارداری کمی متفاوت تر می باشد. نوسانات هورمونی در طول بارداری تاثیرات زیادی در سیستم گوارشی مادر ایجاد می کنند. این تغییرات می تواند اختلالات گوارشی زیادی را به مادر تحمیل کند. یکی از این اختلالات یبوست در بارداری و مشکل در اجابت مزاج مادر، است. تنبل شدن دستگاه گوارش و کاهش دفع مدفوع، بستر مناسبی برای ایجاد یبوست در زنان حامله را ایجاد می کنند. همچنین مکمل های آهن مصرفی در برخی از زنان حامله (که توسط پزشک متخصص تجویز شده اند)؛ نیز می تواند علت موثری در ابتلا به یبوست در این دوران باشند. علت کند شدن حرکات روده ای در بارداری، ترشح هورمون پروژسترون در زنان حامله می باشد. برخی از زنان باردار به دلیل اضافه ی وزنی که در طول حاملگی پیدا می کنند، فعالیت های جسمانی خود را کاهش می دهند. این کاهش فعالیت جسمانی نیز می تواند به نوبه ی خود، در ابتلا به یبوست بارداری موثر واقع شود.

متخصص زنان اصفهان | علت یبوست در بارداری

زمان شروع یبوست در بارداری

معمولا افزایش میزان تولید و ترشح هورمون پروژسترون، در ابتلا به یبوست نقش مهمی را ایفا می کند. بنابراین زمانی که بدن مادر هورمون پروژسترون بیشتری تولید کند، فرد استعداد بیشتری برای ابتلا به یبوست پیدا می کند. معمولا مادرانی که در ماه های دوم یا سوم بارداری هستند، بیشتر از سایرین به یبوست مبتلا می شوند. به خاطر داشته باشید با بزرگ تر شدن رحم، به دلیل رشد جنین و فشار آن به ناحیه ی شکمی و لگنی، ممکن است احتمال حرکات روده ای مختل و احتمال یبوست افزایش یابد.

دکتر فهیمه ثابت

متخصص زنان اصفهان

جهت مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر فهیمه ثابت کلیک کنید.


بیشتر بخوانید :

تأثیر انسداد لوله های رحمی برباروری زایمان زودرس و علت آن واکسن گارداسیل در بارداری پیشگیری از کرونا در بارداری جراحی میومکتومی دوران شیردهی و کرونا