علل  نفخ شکم در دوران بارداری

افزایش میزان پروژسترون در دوران بارداری، تمام ماهیچه های بدن از جمله دستگاه گوارش را آرام می کند و این باعث کاهش هضم غذا و گاز در سیستم بدن می شود که منجر به باد کردگی و نفخ شکم خواهد شد ؛ اینها احساسات ناخوشایند را بعد از یک وعده غذایی بزرگ ایجاد می کنند. علاوه بر افزایش هورمونی، دلایل بیشتری برای باد کردگی و نفخ در طول دوران بارداری وجود دارد. علل  نفخ شکم در دوران بارداری :

علاوه بر افزایش میزان پروژسترون و رشد رحم، عوامل دیگری نیز وجود دارند که موجب ایجاد گاز می شوند و در نهایت منجر به نفخ و باد شکم می شوند.

-یبوست:

غذا از طریق دستگاه گوارش عبور می کند و برای مدتی طولانی در روده باقی می ماند.این کار به جنین کمک می کند تا تمام محتویات غذایی از جمله آب را جذب کند.با این حال، نتایج جذب باعث مدفوع خشکی می شود ،که مدت بیشتری طول می کشد تا به راست روده برسد، باعث یبوست و نفخ شکم خواهد شد.

-حساسیت غذایی:

برخی غذاها به احتمال زیاد باعث گاز بیشتری نسبت به برخی دیگر می شوند. به عنوان مثال، آن هایی که بیماری سلیاک دارند، نمی توانند محصولات گلوتن را هضم کنند و می توانند گاز زیادی ایجاد کنند..

در مورد کسانی که به لاکتوز حساسیت دارند، هم همینطور است و چنانچه بارها در بخش سلامت نمناک به این مسئله اشاره کرده ایم هضم محصولات لبنی مثل شیر برایشان مشکل است و می تواند منجر به گاز و نفخ شود.

علتش این است که بدن نمی تواند به اندازه کافی لاکتوز (که در محصولات لبنی وجود دارد)، را بشکند و هضم کند و در این باره دچار مشکل خواهد شد.

متخصص زنان اصفهان | علل  نفخ شکم در دوران بارداری

-باکتری ها در روده:

اگر تغییری در تعادل باکتری در روده وجود داشته باشد، منجر به تولید گاز بیشتر، نفخ و باد شکم می شود.

-افزایش وزن:

میزان گرسنگی شما ممکن است افزایش یابد و شما بیشتر غذا بخورید. با استفاده از رژیم غذایی مغذی همراه با ویتامین های مکمل میزان کالری خود را افزایش خواهد داد که شما را بی حال و کم تر فعال می کند. از این رو، شما احساس می کنید که در روزهای اخیر ناراضی و ناراحت هستید.


دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان

جهت مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر فهیمه ثابت کلیک کنید.


بیشتر بخوانید :

تأثیر انسداد لوله های رحمی برباروری

زایمان زودرس و علت آن

واکسن گارداسیل در بارداری

پیشگیری از کرونا در بارداری

تهوع و استفراغ در بارداری