روش های جلوگیری از عود تبخال تناسلی و حتی ابتلا به آن

همیشه توصیه ی پزشکان به پیشگیری از بیماری های مختلف است که در مورد جلوگیری از عود تبخال تناسلی شدیدا توصیه می گردد تا شریک شما از برقراری ارتباط جنسی جلوگیری کند تا فرد مقابل مبتلا نشود. همچنین به پیشنهاد دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان ، توصیه می گردد که همیشه در روابط جنسی از کاندوم استفاده گردد. بهداشت ناحیه ی تناسلی بسیار اهمیت دارد و نه تنها در جلوگیری از ابتلا به تبخال تناسلی بلکه کلیه ی بیماری های تناسلی نیز کمک خواهد کرد.

اما کسانی که به تبخال تناسلی مبتلا شده باشند تا 90% احتمال دارد که در سال اول دوباره مبتلا شوند و پس از آن نرخ ابتلا و شدت آن کاهش پیدا می کند. اما طبق توصیه ی پزشکان برای اینکه این میزان عود تبخال تناسلی را کاهش دهید توصیه می گردد به دستورالعمل های زیر به دقت عمل کنید:

  1. خود را از موقعیت های استرس زا دور کنید
  2. ساعت خواب خود را تنظیم کنید
  3. از فعالیت های شدید که انرژی شما را به شدت کاهش می دهند پرهیز کنید
  4.  از داروهای سرکوب کننده ی سیستم ایمنی تا حد امکان کمتر استفاده کنید چرا که ویروس-ها به دنبال فرصتی برای بروز کردن و بیرون آمدن از دوره ی نهفتگی و یا کمون هستند

در زنان شکل ظاهری تبخال تناسلی شاید مقداری از لحاظ تعداد، نوع و فرم متفاوت از مردان باشد.به همین دلیل توصیه می شود که به محض بروز هرگونه مشکلی در ناحیه ی تناسلی، خانم ها سریعا برای رفع آن اقدام کنند چرا که نه تنها باعث بروز مشکلات جسمی و سلامتی زیادی خواهد شد بلکه در روابط جنسی نیز بسیار تأثیرگذار است و همین عامل می تواند شروع کننده ی اختلالات و ناراحتی های روحی – روانی بین زوجین باشد.

متخصص زنان اصفهان | لیزر زگیل تناسلی

درمان تبخال تناسلی زنان

برای درمان تبخال تناسلی زنان باید بگوییم که روش قطعی و کاملی برای آن وجود ندارد و هر فردی که برای بار اول به تبخال تناسلی مبتلا می شود تا آخر عمر با او خواهد ماند و در صورت عدم رعایت موارد گفته شده احتمال عود آن نیز وجود دارد. با این حال داروها و روش های جراحی کم تهاجمی وجود دارد که به درمان و بهبودی سریع تر و کاهش نرخ عود بیماری کمک می کنند.

  • روش های درمانی غیر جراحی برای تبخال تناسلی

  1. کرم یا پماد که حتما طبق دستورالعمل دکتر مصرف کنید
  2. قرص هایی نظیر آسیکلوویر با نام تجاری Zovirax، فامسیکلوویر با نام تجاری Famvir و والاسیکلوویر با نام تجاری Valtrex

نکته: مدت زمان بهبودی که از طریق مصرف پماد یا کرم حاصل می شود نسبت به قرص ها بیشتر طول خواهد کشید و حتما باید به عوارض جانبی و تداخلات دارویی توجه شود.

  • روش های درمانی جراحی کم تهاجمی

لیزر درمانی به کمک لیزر CO2

در این روش از لیزر CO2 برای نفوذ پیدا کردن در عمق تبخال ویروسی استفاده می شود که هم روشی کم تهاجمی است. و هم اینکه برای افراد مبتلا به ضعف سیستم ایمنی و یا کلا افراد ضعیف و یا خانم های باردار بهترین گزینه است. مدت زمان اثر این روش درمانی نیز بسیار فوری است . و تنها یک جلسه هم کافی خواهد بود و نرخ عود بیماری را به شدت کاهش می دهد. همچنین توجه داشته باشید که این روش هیچ گونه سمّیت ناشی از بخار فعالیت لیزر ندارد . چرا که دستگاه وکیوم به دستگاه متصل است و باعث مکش آن شده و با تصفیه شدن از آن خارج می گردد.
توجه داشته باشید که بعد از لیزر درمانی تبخال تناسلی، از پماد آنتی بیوتیکی طبق تجویز پزشک متخصص زنان اصفهان حتما استفاده شده . و پس از آن از کرم هایی به نام سیکالفیت برای ترمیم مصرف شود. همچنین نواحی کشاله ی ران خود را خشک نگه دارید.

کرایوتراپی یا سرما درمانی به کمک گاز نیتروژن مایع

در روش کرایوتراپی یا سرما درمانی که از گاز نیتروژن مایع برای فریز کردن تبخال ها استفاده می شود. روش درمانی است که نسبت به لیزر درمانی هزینه ی کمتری دارد . ولی شاید برای مؤثر واقع شدن نیاز به چندین بار مراجعه داشته باشید . لذا دیرتر علائم بهبودی را مشاهده خواهید کرد و نرخ عود بیماری نیز بالاتر است.

متخصص زنان اصفهان | هزینه ی درمان تبخال تناسلی

هزینه ی درمان تبخال تناسلی

در شیوه ی لیزر درمانی بسته به تعداد، شدت، مرحله ای که تاول ها در آن قرار دارند. محل بیرون ریختن تاول ها و عود آنها یا دفعه ی اول ابتلا هزینه ی کاملا متفاوتی خواهد داشت. لذا قیمت دقیق تنها پس از معاینه شدن امکان پذیر است.
شیوه ی کرایوتراپی نیز معمولا بسته به عوامل فوق متغیر است. در هر صورت برای درمان این بیماری حتما از پزشک متخصص و با تجربه و مهارت کافی کمک بگیرید. تا دقت تشخیص و تجویز بسیار بالایی داشته باشد و با اتخاذ تصمیمات صحیح بتواند میزان یا نرخ عود بیماری را نیز کاهش داده .و با کمترین عوارض جانبی مواجه شوید.

تفاوت تبخال تناسلی و زگیل تناسلی

تبخال و زگیل تناسلی چون علائم مشابهی دارند. و هر دو نیز از طریق رابطه ی جنسی منتقل می گردند با یکدیگر اشتباه گرفته شده. و تشخیص به موقع و صحیح آنها در اتخاذ شیوه ی درمانی مناسب ضروری است. در ادامه به صورت کامل به بررسی تفاوت های این دو عامل ویروسی و بیماری زا می پردازیم تا به شکلی دقیق و علمی بتوانید آنها را تشخیص داده . و اقدامات لازم را انجام دهید.

سن بروز

سن بروز زگیل تناسلی معمولا بین 2 تا 3 سال است و پس از آن احتمال رخداد بسیار پایینی دارد. در صورتی که نوع تبخال تناسلی در هر سنی می تواند بروز کند (در جوانان بیشتر است.) و پس از اولین ابتلا تا آخر عمر با بیمار باقی می ماند.

علائمی متفاوت

اولین تفاوتی که بین زگیل تناسلی با تبخال تناسلی وجود دارد در علائم است. نوع زگیل معمولا هیچ گونه علائمی از خود نشان نمی دهد . در صورتی که در نوع تبخال تناسلی، شاید علامتی نداشته باشد . اما در اکثریت موارد با بروز علائمی مثل زخم، تاول یا خارش و درد در نواحی مختلف همراه است.

عوارض ابتلا

معمولا بندرت عوارض جانبی بیشتری پس از ابتلا به زگیل تناسلی مشاهده می شود اما اگر سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد منجر به مشکلات دیگری نظیر؛ سرطان دهانه ی رحم، سرطان مقعد، سرطان دهانه ی واژن و غیره نیز می شود. در مورد تبخال تناسلی به هیچ وجه شاهد بروز سرطان پس از چند سال نخواهیم بود بلکه بیشتر شامل ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی، عفونت و سوزش ادراری و التهاب شدید خواهد بود.

متخصص زنان اصفهان | غربالگری تست پاپ اسمیر

شیوه ی تشخیص

معمولا تشخیص بالینی زگیل ها از طریق تست پاپ اسمیر انجام می شود هرچند در اکثر موارد پیچیده نبوده و با معاینه نیز امکان پذیر است. اما در مورد تبخال حتما نیاز به انجام نمونه برداری و انجام PCR یا انجام تست سرولوژیک برای تشخیص آنتی بادی آن در خون است.

شیوه ی درمان

زگیل تناسلی در اکثریت موارد نیاز به درمان ندارد و خود به خود بهبود پیدا می کند اما در موارد شدید می توان از کرایوتراپی یا لیزر نیز استفاده کرد و در صورتی که در اثر ابتلا به آن دیسپلازی دهانه ی رحم رخ داده باشد، از روش های درمانی LEEP و غیره استفاده خواهد شد. در مورد نوع تبخال تناسلی، شیوه های درمانی جراحی و غیر جراحی وجود دارد که حتما باید به آن رسیدگی گردد.