فواید خوردن میوه در دوران بارداری چیست؟

میوه ها ویتامین ها و مواد مغذی ضروری را در دوران بارداری فراهم می کنند. انتخاب یک رژیم غذایی متنوع و سالم از اهمیت ویژه ای در دوران بارداری برخوردار است زیرا با تامین مواد مغذی مناسب می توانند به رشد جنین کمک کنند.در این مطلب از سایت دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان قصد داریم فواید خوردن میوه در بارداری را بررسی کنیم.

علاوه بر نقش حمایتی که برای جنین در حال رشد دارد، افزایش مصرف ویتامین ها و مواد معدنی می تواند به یک زن باردار کمک کند بدن خود را در بهترین شرایط ممکن حفظ کند.
خوردن مقدار زیادی میوه تازه در دوران بارداری می تواند به سالم ماندن زن و جنین کمک کند. میوه تازه حاوی مقدار زیادی ویتامین و مواد مغذی ضروری است و همچنین منبع خوبی از فیبر است.

بهترین میوه ها برای خوردن در ماه نهم بارداری
مصرف میان وعده میوه علاوه بر جلوگیری از ولع مصرف قند، می تواند راهی عالی برای دریافت ویتامین ها در زنان باردار باشد. در زیر، ما 12 تا از بهترین میوه را که می توان در رژیم غذایی بارداری سالم قرار داد ، لیست می کنیم:

1. زردآلو

همه این مواد مغذی به رشد جنین کمک می کنند. آهن می تواند از کم خونی جلوگیری کند و کلسیم به تقویت استخوان ها و دندان ها کمک می کند. زردآلو حاوی:

  • ویتامین های a ، c ، و e
  • کلسیم
  • اهن
  • پتاسیم
  • بتاکاروتن
  • فسفر
  • سیلیکون

2. پرتقال

پرتقال برای حفظ رطوبت و سلامت فرد بسیار مناسب است. ویتامین C می تواند به جلوگیری از آسیب سلول کمک کرده و به جذب آهن کمک کند. فولات می تواند از نقص لوله عصبی جلوگیری کند ، که می تواند باعث ناهنجاری های مغز و نخاع در جنین شود. نقص لوله عصبی می تواند باعث شرایطی مانند نخاع بیفیدا (بیماری مهره شکافدار که در آن ستون فقرات به شکل مناسبی رشد نمی کند) شود، در جایی که نخاع به درستی رشد نمی کند و آنانسفالی، که در آن قسمت زیادی از مغز و جمجمه وجود ندارد. پرتقال منبع بسیار خوبی برای:

فولات
ویتامین سی
آب

3. انبه

انبه سرشار از ویتامین های a و c است. با مصرف یک فنجان انبه خرد شده می توانید 100 درصد از مقدار ویتامین C توصیه شده روزانه و بیشتر از 30 درصد ویتامین A مورد نیاز خود را تأمین کنید. نوزادی که با کمبود ویتامین A متولد شده است ممکن است دارای ایمنی کمتری باشد و احتمال عوارض پس از زایمان مانند عفونت های تنفسی بیشتر باشد.

4. گلابی

گلابی مقدار زیادی از مواد مغذی زیر را تأمین می کند:

فیبر
پتاسیم
فولات

دریافت مقدار زیادی فیبر در رژیم بارداری می تواند یبوست را که یکی از علائم رایج بارداری است، کاهش دهد. پتاسیم می تواند برای سلامتی قلب برای زن و نوزاد مفید باشد. همچنین باعث بازسازی سلول می شود.

5. انار

انار می تواند موارد زیادی را در اختیار زنان باردار قرار دهد:

ویتامین k
کلسیم
فولات
اهن
پروتئین
فیبر

انار غنی از مواد مغذی دیگری نیز هست همچنین منبع خوبی از انرژی است و محتوای بالای آهن آنها از کمبود آهن جلوگیری می کند. ویتامین k همچنین برای حفظ سلامت استخوان ها ضروری است. تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن آب انار ممکن است به کاهش خطر آسیب به جفت کمک کند.

فواید خوردن میوه در بارداری | متخصص زنان اصفهان

6. آووکادو

آووکادو منبع بسیار خوبی برای:

ویتامین های c ، e و k
اسیدهای چرب اشباع نشده
فیبر
ویتامین های گروه B
پتاسیم
مس

آووکادو حاوی چربی های مفیدی است که انرژی را تأمین می کند و به جلوگیری از نقص لوله عصبی جنین کمک می کند. آنها همچنین سلولهای مسئول ساخت پوست و بافت های مغزی کودک در حال رشد را تقویت می کنند. پتاسیم موجود در آووکادو می تواند از گرفتگی پا، علائم دیگری که در دوران بارداری به ویژه در سه ماهه سوم شایع است، تسکین دهد.

7. گواوا

حاوی ویتامین e و فولات است که آن را به میوه ای ایده آل برای خوردن در دوران بارداری تبدیل کرده است. گواوا یک انتخاب عالی از میوه برای افرادی است که بیشتر از مواد مغذی زیر می خواهند:

ویتامین های c و e
پلی فنول ها
کاروتنوئیدها
ایزوفلاونوئیدها
فولات

گواوا حاوی ترکیب متنوعی از مواد مغذی است که آن را برای خانم های باردار ایده آل می کند. خوردن گواوا در دوران بارداری می تواند به شل شدن عضلات، کمک به هضم غذا و کاهش یبوست کمک کند.

8. موز

موز حاوی مقادیر بالایی از موارد زیر است:

ویتامین سی
پتاسیم
ویتامین b-6
فیبر

محتوای فیبر بالای موز می تواند به یبوست مربوط به بارداری کمک کند و برخی شواهد نشان می دهد که ویتامین b-6 می تواند به رفع حالت تهوع و استفراغ در اوایل بارداری کمک کند.

9. انگور

خوردن مقدار زیادی انگور می تواند مصرف افراد را در موارد زیر افزایش دهد:

ویتامین c و k
فولات
آنتی اکسیدان ها
فیبر
اسیدهای آلی
پکتین

مواد مغذی موجود در انگور می توانند به تغییرات بیولوژیکی که در دوران بارداری اتفاق می افتد کمک کنند. آنها حاوی آنتی اکسیدان های تقویت کننده سیستم ایمنی بدن مانند فلاونول، تانن، لینالول، آنتوسیانین و ژرانیول هستند که به جلوگیری از عفونت نیز کمک می کنند.

10. توت

توت منبع خوبی برای:

ویتامین سی
کربوهیدرات های سالم
آنتی اکسیدان ها
فیبر

توت همچنین حاوی مقدار زیادی آب است، بنابراین منبع عالی آب رسانی است. ویتامین C به جذب آهن کمک می کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

11. سیب

سیب ها برای کمک به جنین در حال رشد پر از مواد مغذی هستند، از جمله:

ویتامین های a و c
فیبر
پتاسیم

یک منبع تحقیقاتی دریافت که خوردن سیب در دوران بارداری ممکن است احتمال ابتلای جنین به آسم و آلرژی را با گذشت زمان کاهش دهد.

12. میوه خشک شده

مواد مغذی زیر در میوه های خشک وجود دارد:

  • فیبر
  • ویتامین ها و مواد معدنی
  • انرژی

میوه خشک حاوی مواد مغذی مشابه میوه های تازه است. بنابراین، زنان باردار می توانند با خوردن قسمت هایی از میوه های خشک که کوچکتر از مقدار معادل میوه های تازه هستند، ویتامین ها و مواد معدنی خود را دریافت کنند.

با این حال ، لازم به یادآوری است که میوه های خشک می توانند دارای قند زیادی باشند و محتوای آب میوه های تازه را ندارند. این بدان معنی است که به هضم غذا کمک نمی کند. زنان باردار فقط باید میوه های خشک را در حد متوسط مصرف کنند و از مصرف میوه های شیرین کاملاً خودداری کنند. بهتر است علاوه بر میوه های تازه، میوه های خشک را بخورید نه میوه ها.


| جهت بازدید از اینستاگرام دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان کلیک کنید |


بیشتر بدانید :

عمل هیسترکتومی توسط دکتر فهیمه ثابت

روش های خانگی القا زایمان طبیعی

مترونیدازول و شیردهی

دیابت بارداری چیست؟