کارهای ممنوع در دوران قاعدگی

قاعدگی بی‌ درد سر | دوران قاعدگی برای بسیار از خانم‌ها دردناک و غیرقابل تحمل است. البته تنها درد نیست که دوران قاعدگی را برای خانم‌ها ناخوشایند می‌کند. موارد دیگری همچون نفخ، گرفتگی عضلات و همچنین تغییرات خلقی شدید نیز وجود دارد که دوران قاعدگی را سخت می‌کند. برای داشتن دوران قاعدگی آرام و بی‌دردسر، چندین کار وجود دارد که باید از آن‌ها اجتناب کنید که تحت عنوان کارهای ممنوعه در دوران قاعدگی شناخته می‌شوند.

خودداری از انجام چنین کارهایی به شما کمک می‌کند تا این چند روز در ماه برای شما کمی قابل تحمل‌تر شود. در این مقاله ابتدا به بررسی عوامل مؤثر بر ایجاد قاعدگی دردناک می‌پردازم، سپس شما را با بایدها و نبایدهای دوران قاعدگی آشنا می‌کنم. دانستن چنین اطلاعاتی به شما کمک می‌کند تا دوران قاعدگی را راحت‌تر و با ناراحتی کمتر سپری کنید. پس شما را به خواندن ادامه این مقاله دعوت می‌کنم.


با ما همراه باشید با مطالب آموزنده و پیشنهادی دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان :


متخصص زنان اصفهان | 
 عقب افتادن پریود.

درد قاعدگی طبیعی را چگونه می توان تشخیص داد؟

قاعدگی بی‌ درد سر | چنانچه درد قاعدگی یا گرفتگی‌های عضلانی در طول پریود، بیشتر از 2 یا 3 روز طول بکشد، برای معاینه و تشخیص علائم، به پزشک متخصص مراجعه کنید. در طول معاینه، پزشک از شما می‌خواهد تا علائم خود را در دوران قاعدگی توضیح دهید. سپس برای معاینه دستگاه تناسلی، پزشک از یک اسپکولوم-وسلیه‌ای که با آن می‌توان داخل واژن را مشاهده کرد، استفاده می‌کند. از این طریق می‌تواند هر گونه توده و یا تغییری را در واژن ببیند. در صورتی که پزشک دیسمنوره ثانویه را تشخیص دهد، ممکن است به آزمایش‌هایی مانند سونوگرافی یا لاپاراسکوپی نیاز باشد.

کارهای ممنوعه در دوران قاعدگی

قاعدگی بی‌ درد سر | اگرچه بنابه دلایلی در دوران پریود، درد شدیدی را تجربه می‌کنید، اما انجام یک سری از کارها نیز می‌تواند این درد را تشدید کند. چنین کارهایی نه تنها احساس ناخوشایندی را به شما منتقل می‌کند، بلکه می‌تواند سلامت شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد. پس توصیه می‌شود که از انجام کارهایی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود در دوران پریود، خودداری کنید. کارهای ممنوعه در دوران قاعدگی عبارت است از:

  • نوشیدن بیش از حد نوشیدنی های کافئین دار

منع مصرف نوشیدنی های کافئین دار در دوران قاعدگی یکی از کارهای ممنوعه در دوران قاعدگی، اجتناب از مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار است.

برای گذراندن خستگی ناشی از یک روز کاری یا درسی سخت، ترجیح می‌دهید یک نوشیدنی کافئین‌دار مانند قهوه بنوشید. اگرچه ممکن است کافئین به شما کمک کند تا به طور موقت خستگی شما رفع شود، اما مصرف بیش از حد آن برای سلامت بدن به‌خصوص در دوران پریود مضر است.

تفاوت بین لکه بینی و خونریزی غیرطبیعی | متخصص زنان اصفهان

  • عدم تعویض به موقع وسایل بهداشتی پریود

فرقی نمی‌کند که از کدام یک از محصولات بهداشتی پریود استفاده می‌کنید، استفاده از یک محصول مشابه برای بیش از 4 تا 6 ساعت، محیطی را برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کند. بنابراین یکی از کارهای ممنوعه در دوران قاعدگی، عدم تعویض به موقع وسایل بهداشتی پریود است. از دیگر مشکلاتی که این کار به دنبال دارد، ایجاد بثورات پوستی و سندرم شوک سمی است. سندرم شوک سمی یک وضعیت ناگهانی و کشنده است. این بیماری، در اثر ترشح سموم از رشد بیش از حد باکتری به نام استافیلوکوکوس اورئوس ایجاد می‌شود.

 

عدم تعویض به‌موقع محصولات بهداشتی پریود، از کارهای ممنوعه دوران قاعدگی است.

این سندرم، زنان را وقتی که پریود هستند، تحت تاثیر قرار می‌دهد، به‌ویژه آنهایی که از تامپون‌های فوق جاذب استفاده می‌کنند. افرادی‌که به این سندرم مبتلا می‌شوند،با افت شدید فشار خون روبرو می‌شوند. افت شدید فشار خون، اندام‌ها را از اکسیژن محروم می‌کند و این می‌تواند حتی منجر به مرگ شود. از این رو، تعویض به موقع نوار بهداشتی ، تامپون ، کاپ قاعدگی و یا دیگر محصولات بهداشتی پریود، حتماً توصیه می‌شود.

  • سکس محافظت نشده

از جمله کارهای ممنوعه در دوران قاعدگی، داشتن سکس محافظت نشده است. اینکه داشتن رابطه جنسی یا همان سکس در دوران قاعدگی مجاز است یا نه، بستگی به شما دارد که تا چه اندازه با انجام آن، احساس راحتی می‌کنید. برخی از زنان در روزهای اول پریودی، از برقراری رابطه جنسی هراس دارند. چراکه داشتن رابطه، درد و ناراحتی آن‌ها را بیشتر می‌کند.

متخصص زنان اصفهان | 
 .اقدامات لازم بعد از پاره شدن کاندوم در رابطه جنسی

برای آن دسته از زنانی که ترجیح می‌دهند تا در دوران قاعدگی نیز سکس داشته باشند، باید بیشتر از قبل مراقب باشند. به این دلیل که برقراری رابطه جنسی بدون استفاده از وسایل محافظتی مانند کاندوم، می‌تواند موجب بیماری‌های مراقبتی و عفونت شود. پس برای داشتن رابطه جنسی ایمن، حتماً از کاندوم استفاده کنید.

  • سیگار کشیدن

همه ما می‌دانیم که چقدر سیگار کشیدن برای سلامتی مضر است. یکی از پیامدهای آن متوجه زنانی می‌شود که در دوران قاعدگی سیگار می‌کشند و این باعث می‌شود تا آن‌ها درد بیشتری را تجربه کنند. این در حالی است که ممکن است هنگام سیگار کشیدن متوجه بدتر شدن علائم سندرم پیش از قاعدگی یا همان PMS نشوید. اما بهتر است بدانید که نیکوتین باعث می‌شود تا زنان بیشتر در معرض علائم پریودی مانند افسردگی، تحریک‌پذیری، گرفتگی عضلات و مشکلات خواب شوند.

این نشان می‌دهد که سیگار در دوران قاعدگی می‌تواند علائم پریود را بدتر کند. از سوی دیگر ممکن است با مصرف سیگار، چرخه قاعدگی نامنظم شود و اختلال ایجاد کند. از این رو، سیگار کشیدن، از دیگر کارهای ممنوعه در دوران قاعدگی محسوب می‌شود.

  • حذف وعده های غذایی و خوردن غذاهای ناسالم

یکی از کارهای ممنوعه در دوران قاعدگی که می تواند وضعیت بدنی شما را تحت تأثیر قرار دهد، حذف وعده‌های غذایی در طول دوره‌های قاعدگی است. چراکه می‌تواند به شدت بر سطح انرژی شما تأثیر بگذارد و علائمی مانند بی‌حالی و تحریک‌پذیری را در شما ایجاد کند. از طرف دیگر غذاهای ناسالم، حاوی مقدار زیادی نمک و شکر هستند که می‌توانند موجب نفخ و دیگر مشکلات گوارشی شوند. بنابراین حذف وعده‌های غذایی سالم و جایگزین کردن آن‌ها با غذاهای ناسالم مانند فست فود‌ها، می‌تواند علائم پریود را در شما بدتر کند.

متخصص زنان اصفهان | ویتامین‌ها و نقش آنها در باروری

  • کارهای پوستی که نباید در دوران قاعدگی انجام دهید .

این روزها کارهای مرتبط با پوست یا همان خدمات زیبایی مانند فیشیال، لیزر، اپیلاسیون و غیره، به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده است. معمولا برای انجام چنین کارهایی، زمان مشخصی را در نظر نمی‌گیریم. اما توصیه می‌شود که انجام برخی از این کارها را به بعد از پریود موکول کنید.

 

سؤالات متداول

شرایطی که می‌توانند منجر به دیسمنوره ثانویه شوند، کدام است؟
اندومتریوز ، تنگی دهانه رحم، ادنومیوز، فیبروم در رحم، بیماری التهابی لگن

انجام چه کارهایی در دوران قاعدگی ممنوع است؟
نوشیدن بیش از حد نوشیدنی‌های کافئین‌دار، عدم تعویض به موقع محصولات بهداشتی پریود، سکس محافظت نشده، سیگار کشیدن، حذف وعده‌های غذایی و خوردن غذاهای ناسالم

چه خوراکی‌هایی در دوران قاعدگی مشکل‌زا هستند؟
غذاهای فرآوری شده، غذاهای چرب و سرخ شده، غلات تصفیه شده، لبنیات، نوشیدنی‌های الکلی

از انجام کدام کارهای پوستی در دوران قاعدگی باید اجتناب کرد؟
فیشیال، استفاده از ماسک‌های آبرسان، لیزر، اپیلاسیون و شیو کردن

مصرف کدام غذاها در دوران پریودی توصیه می‌شود؟
موز، شکلات تلخ، ماهی، ماست، کلم‌پیچ، غلات کامل

آیا رنگ کردن مو در طول پریود مشکلی ایجاد می‌کند؟
در دوران قائدگی به دلیل بی‌نظمی هورمونی و افزایش درجه حرارت بدن، واکنش بدن نسبت به رنگ‌گردن مو متفاوت است. به همین دلیل بعضی افراد در این دوران با مشکل رنگ‌کردن مو روبرو می‌شوند و موهایشان به خوبی رنگ نمی‌گیرد.