عوارض  و خطرات جراحی لابیاپلاستی بشناسید :

لابیاپلاستی |  دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان  معتقد است که جراحی لابیاپلاستی مانند سایر اعمال جراحی از جمله عمل ترمیم واژن و یا واژینوپلاستی و یا سایر اعمال جراحی نیاز به تیم مجرب جهت انجام این کار دارد. که اگر در طی این مسیر و جراحی کوچک ترین خطایی اتفاق بیفتد می تواند عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

  • عوارض حین عمل جراحی لابیاپلاستی

۱- آلرژی و حساسیت به داروی بی حسی و یا بیهوشی

۲- خونریزی شدید که در صورتی که بیمار قبل از عمل کم خون باشد می تواند در صورت بی تجربگی و یا کوتاهی جراح برای بیمار خطرناک باشد.

۳- شوک ناشی از داروهایی مثل لیدوکائین.

۴- تشنج ناشی از حساسیت مفرط به داروهای ذکر شده ی بالا

متخصص زنان اصفهان | زیبایی واژن و لابیاپلاستی

  • عوارض پس از عمل جراحی لابیاپلاستی

۱- کبودی و تورم شدید ناحیه عمل که ناشی از تشکیل توده خونی بزرگ که اصطلاحاً هماتوم گفته می شود.

۲- تب ولرز که ناشی از عفونت محل جراحی لابیاپلاستی(جراحی پلاستیک لب کوچک) می باشد.

۳- پورپورا(دانه های ریز) در صورت و بازوها که ناشی از حساسیت به داروی بیهوشی پس از عمل است.

۴- بی حالی و سرگیجه ناشی از اینکه در حین عمل جراحی لابیاپلاستی خون از دست رفته است.

(البته باید بدانیم قبل از این عمل جراحی حتماً شرح حال کامل از خانم سوال شود که اگر فرد از آسپرین و یا حتی یکسری داروها مثل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی استفاده می کند.(ژلوفن) قبل از عمل (بسته به نوع، زمان قطع دارو توسط جراح تعیین می شود) و یا اگه یکسری داروهای گیاهی مثل چای سبز و یا جینسینگ استفاده می شود، بایستی قبل از عمل لابیاپلاستی قطع شود. بایستی مصرف سیگار و الکل نیز ۲ هفته قبل از عمل قطع شود .

خطرات لابیاپلاستی

عوارض حین عمل لابیاپلاستی عبارتند از :

۱- خونریزی شدید:

بافت لابیا شامل عروق و اعصاب بسیاری است. جراح بایستی آناتومی این عروق و اعصاب را بدرستی بداند و بدون استرس از علم و آگاهی خود حین عمل استفاده کند.

لذا قبل از عمل حتماً بایستی یک آزمایش CBC بدهد و از بالا بودن هموگلبین اطمینان حاصل کند.

اگر خانم قبل از عمل کم خون باشد و هموگلبین کمتر از ۹ داشته باشد بایستی عمل جراحی لغو شود و پس از بالا رفتن Hb اقدام به جراحی نمود.

متخصص زنان اصفهان| زیبایی واژن و لابیاپلاستی

۲- شوک و حساسیت به داروی بی حسی(لیدوکائین) و یا داروی بیهوشی:

جراح قبل از عمل بایستی شرح حال کاملی از بیمار داشته باشد.

آیا قبلاً تحت بی حسی یا بیهوشی قرار گرفته، به دندانپزشک برای پرکردن دندان مراجعه کرده و یا تحت جراحی قرار گرفته است؟ اینها نکاتی حیاتی هستند که باید هر پزشک جراح وارد و دانایی  متوجه آن باشد.

داروی لیدوکائین  در صورت حساسیت فرد می تواند حتی باعث تشنج شود.

مهم ترین عوارض بعد از عمل لابیاپلاستی کدامند؟

۱- سرگیجه و احساس سبکی سر:

درصورتیکه فرد از ذخیره خونی خوبی برخوردار نباشد ممکن است پس از عمل دچار این علائم شود که روزی ۳ عدد قرص آهن  پس از عمل و توجه به  HB قبل از عمل می تواند کمک کننده باشد.

۲- تب:

ناشی از عفونت ناحیه عمل است که با دادن AB (آنتی بیوتیک)تزریقی در سرم در حین عمل و دادن آنتی بیوتیک خوراکی پس از عمل می تواند از این عارضه جلوگیری کند و از طرفی حین عمل باید شرایط استرلیته کامل باشد.

۳- تشکیل هماتوم در محل لابیا:

توده خونی که در اثر بستن ناقص عروق  در حین عمل می تواند باعث تشکیل هماتوم شود که در مواردی حتی می تواند تهدید کننده ی جان فرد باشد. اگر فرد آسپرین یا داروهایی مثل ژلوفن یا مفنامیک اسید استفاده می کند باید قبل از عمل مصرف این داروها متوقف شود. Ginseng (جینسینگ)  و همچنین چای سبز هم باید مصرفش قبل از عمل متوقف شود.

متخصص زنان اصفهان | جراحی لابیاپلاستی

خطرات مهم لابیاپلاستی که باید بدانید:

خطرات لابیاپلاستی که در اوایل عمل ایجاد می شود:

خونریزی مداوم محل عمل که درصورت عدم خونگیری درست در ناحیه ممکن است بوقوع بپیوندد و همچنین تشکیل هماتوم در ناحیه که جراح بایستی توصیه به مصرف کیف یخ در ناحیه به خانم بدهد.

خطرات دیگری که در دراز مدت ممکن است در خانم ایجاد شود شامل کاهش میل جنسی(درصورتیکه  کلیتوریس و اعصاب ناحیه هوشمندانه عمل نشود).

دردهای مداوم ناحیه(صدمه به اعصاب لابیا) نیز مشکل دیگری است که درصورت باتجربه بودن  جراح ما شاهد آن خواهیم بود. با وجودیکه ناحیه لابیا کوچک است ولی فوق العاده پر عروق و اعصاب است و کوچک ترین بی توجهی می تواند ایجاد مشکل کند.

 

مزایای عمل لابیاپلاستی

عمل لابیاپلاستی در بهبود اعتماد به نفس فرد بسیار موثر است در بسیاری از موارد شاهد این هستیم که خانم به علت لابیاهای بزرگ و نافرم خجالتزده بوده و طبعاً نمی تواند یکه رابطه جنسی توام با لذت و شادی را تجربه کند.

در موارد دیگری شاهد این هستیم که فرد بعلت بزرگی لابیاها مرتب دچار عفونت و عرق سوز می شود و نمی تواند لباس های تنگ بپوشد. مسلماً اینها مواردی هستند که می توان گفت فرد از این عمل بهره می برد.

متخصص زنان اصفهان | زیبایی واژن و لابیاپلاستی

نتیجه عمل لابیاپلاستی کی معلوم می شود؟

تا ۶ ماه پس از جراحی شکل صد درصد لابیا مشخص می شود. یک جراح زیبایی زنان که کاربلد باشد معمولا بیمارش نیاز به روتوش محل عمل (جراحی مجدد در ناحیه) برای برطرف کردن نواقص را ندارد و اگر روتوش بخواهد خیلی جزئی و محدود خواهد بود.

  1. اگر پس از عمل کمی احساس بی قراری در بیمار ایجاد شود توصیه میکنیم که از آرامبخش های ملایم می توان بهره جست.
  2. هر عملی ریسک و خطرات  خودش را دارد و بایستی پزشک با بیمار به صورت کاملاً شفاف در این زمینه سخن بگوید.
  3. ضمناً قبل از عمل بایستی خواسته بیمار را در نظر داشت و تا حد امکان به خواسته بیمار جامه عمل پوشاند.
  4. در طی عمل لابیاپلاستی می توان هودوپلاستی هم انجام داد که این عمل می تواند زمان جراحی را طولانی تر کند.
  5. به هر حال درظاهر این عمل کوچک است ولی باید بدانیم به علت پرعروق بودن ناحیه همیشه به هماتوم و خونریزی باید توجه ویژه داشت.

 

 

مطالب خواندنی و پیشنهادی دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان :

تماس با پزشک