جراحی لابیاپلاستی

لابیاپلاستی به عمل جراحی پلاستیک لابیا گفته می شود. طی عمل لابیا پلاستی (labiaplasty) یا همان لبیاپلاستی، شکل ظاهری لبه داخلی و لبه بیرونی واژن تغییر می کند و اصلاح می شود.

اکثر خانم ها این عمل را برای کاهش طول و سایز لبه های واژن انجام می دهند. عمل لبیاپلاستی برای اکثر افراد به خودی خود یک ضرورت محسوب نمی شود و جزو جراحی های زیبایی زنان به شمار می رود. اما برای برخی خانم ها به دلیل شرایط و فرم واژن انجام آن ضروری است.

عمل لابیا پلاستی با تکنیک های مختلفی قابل انجام است که بعد از معاینه دقیق و مشاوره توسط متخصص زنان خانم دکتر فهیمه ثابت  بهترین روش برای بیمار انتخاب می شود. همچنین در صورت نیاز و صلاحدید پزشک امکان استفاده از تکنولوژی های جدید از جمله لیزر مونالیزا در این عمل وجود دارد.

مطالب پیشنهادی مرتبط : 

سالانه زنان بیشتر و بیشتری در آمریکا به این عمل علاقه مند می شوند . در کشور ما ایران هم شاهد افزایش تقاضا برای این عمل هستیم. به طوری که در سال ۲۰۱۵ در آمریکا ۸۷۴۵ زن زیر تیغ جراحی لابیاپلاستی رفتند. دهند با این حال بعضی اوقات لابیوپلاستی از نظر پزشکی برای برخی که در فعالیت های روزانه شان اختلال ایجاد شده ضروری می باشد. دقیق بودن این عمل با وجود اینکه ناحیه بسیار پرخون و پر عصب می باشد بیش از پیش ارزش پیدا می کند.

چه عواملی باعث بزرگ و زشت شدن لابیا ها در خانم ها می شود ؟

در کل، عواملی که بر زشتی و بزرگ شدن لابیاها در خانم ها تاثیر می گذارند موارد زیر می باشد :

  1. تغییرات هورمونی در بدن زنان : تغییرات هورمونی تاثیر بسزایی در بزرگ شدن اندازه لابیا ها دارند. برای مثال لابیامینور زنان باردار بزرگ تر از حالت عادی است.
  2. ژنتیک : اندازه لابیا ها در موارد زیادی به نژاد افراد بستگی دارد و یک مسئله ارثی است .
  3. زایمان های طبیعی متعدد : زایمان های طبیعی متعدد بیش از 3 یا 4 بار یکی از دلایل اصلی بزرگ شدن لابیا مینور می باشد.
  4. افزایش سن و پیری : با افزایش سن لابیاهای واژن دچار شلی و افتادگی می شوند.

بطوری که بیشتر کاندید های عمل لابیاپلاستی زنان بالای 40 سال بوده که دچار افتادگی لبه های واژن شده اند. البته شایان ذکر است که بعد از دوران یائسگی لابیا مینور شروع به کوچک شدن می شود و دلیل این امر کاهش تولید هورمون های زنانه است.

متخصص زنان اصفهان | جراحی لابیاپلاستی

نکته مهم قبل از لابیاپلاستی

قبل از عمل لابیاپلاستی به این نکته هم باید دقت کرد که فرد از نظر جسمی وروحی کاملاً در وضعیت ثبات (stability) باشد در مواقعی فرد دچار احساس discomfort  از بدن خود است و هر عمل زیبایی را که رویش انجام می شود در هر عضوی از بدن ناراضی است. اینها گروهی هستند که باید ابتدا تحت مشاوره ی روان درمانی قرارا گیرند زیرا جراحی برای این افراد بیهوده است.

پس می توان گفت عمل جراحی روی لابیاها (لابیاپلاستی) در بسیاری از موارد یک درمان است نه یک جراحی زیبایی! وقتی خانم مرتب دچار عفونت های قارچی و باکتریایی ناحیه ولو می شود مسلماً از این جراحی بهره خواهد برد.

البته مواردی که دچار احساس ناخشنودی از بدن هستند(یک مشکل روحی) را باید ابتدا جدا کرد . جهت مشاوره به روان درمانگر سپرد و سپس اقدام به این عمل نمود. پس لابیاپلاستی هم از لحاظ روحی و هم از نظر جسمی (پیشگیری از عفونت های مکرر) می تواند کمک کننده باشد . و به مدد فرد و پارتنر جنسی او بیاید.