همه چیز درباره لکه‌ بینی قهوه ای در بارداری

برای یک خانم باردار هیچ چیز به اندازه لکه‌ بینی قهوه ای در بارداری‌اش ترسناک و وحشتناک نیست. هرگونه لکه‌بینی و خونریزی در این دوران ممکن است نشانه یک اتفاق مهم برای جنین باشد. پس اولین وظیفه یک مادر باردار در برابر جنین خود، داشتن داشتن اطلاعات کافی، دقیق و درست درباره انواع لکه‌بینی‌ها و خونریزی‌ها است.

هرخانمی فارق از اینکه باردار باشد یا نباشد، باید درباره اینجور مسائل اطلاعات کافی داشته باشد. این موضوع درمورد خانم‌های باردار اهمیت بیشتری دارد.

در ادامه مقاله قصد داریم تا لکه‌بینی قهوه ای در بارداری را کاملاً بررسی کنیم و مطالب مربوط به آن را ذکر کنیم. توصیه می‌کنم حتماً تا انتهای مقاله همراه ما باشید و از این اطلاعات مفید و کاربردی استفاده نمایید.


با ما همراه باشید با مطالب آموزنده و پیشنهادی دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان :


متخصص زنان اصفهان | لکه‌ بینی قهوه ای در دوران بارداری

تمام لکه‌ بینی‌ها نگران‌کننده و خطرناک نیستند!

قبل از هرچیزی باید بدانید، لکه‌بینی با خونریزی متفاوت است. وقتی صحبت از لکه‌بینی قهوه ای در بارداری می‌شود، منظور ما یک یا چند قطره خون و ترشحات خونابه‌ای تیره است. البته حتی خونریزی‌هایی شبیه به خونریزی دوران قاعدگی اما با حجم کمتر هم گاهی برای مادران باردار اتفاق می‌افتد. بیشترین مقدار خونریزی و لکه‌بینی در ۱۲ هفته اول بارداری است.

به طور کلی این نوع لکه‌بینی‌ها در دوران بارداری به‌ویژه هفته‌های اول و آخر بارداری طبیعی بوده و معمولاً علت خاصی ندارند. بسیاری از مادرانی که فرزندشان کاملاً صحیح و سالم به دنیا آمده از این نوع لکه‌بینی قهوه ای در بارداری را تجربه کرده‌اند.

پس لکه‌بینی قهوه ای نشانه چیست؟

برخی از دلایل لکه‌ بینی در این دوران عبارت است از :

  1. لکه‌ بینی به علت افزایش خون مادر و حرکت خون به سمت رحم که با تحریک دهانه رحم منجر به لکه‌بینی قهوه ای در بارداری می‌شود. ممکن است این دلیل حتی
  2. محرک خارجی هم نداشته و به دلیل تحریکات داخلی بدن اتفاق افتاده باشد.
  3. لکه‌ بینی به علت لانه‌گزینی جنین در هفته‌های ابتدایی بارداری.
  4. لکه‌ بینی قهوه‌ای در ماه‌های آخر بارداری و به علت نزدیک شدن به زمان زایمان.
  5. لکه بینی قهوه ای در بارداری دوقلو طبیعی‌تر بوده و بیشتر مادرانی که دوقلو باردار هستند دچار لکه‌بینی قهوه‌ای خواهند شد.

این‌ها دلایل طبیعی و معمولی لکه‌بینی قهوه ای در بارداری هستند که علل نگران‌کننده‌ای نبوده و نشانه وجود مشکل برای مادر یا جنین هم نیستند؛ اما گاهی اوقات همین لکه‌بینی‌ها ممکن است نشانه یک اتفاق مهم باشند. البته لکه‌ بینی قهوه ای فقط منحصر به دوران بارداری نیست. ممکن است خانم‌هایی که باردار نیستند هم دچار این مشکل بشوند.

تشخیص و درمان لکه بینی | متخصص زنان اصفهان

چه زمانی لکه‌بینی قهوه ای در بارداری خطرناک است؟

با اینکه در اکثر مواقع لکه‌بینی قهوه ای در بارداری نشانه بدی نیست اما گاهی اوقات هم امکان دارد خطرناک بوده و نشانه مهمی باشد. تشخیص اینکه لکه‌بینی شما از نوع بی‌خطر یا خطرناک است باید توسط پزشک متخصص انجام شود. پس هرزمانی که دچار لکه‌بینی شدید، فورا موضوع را با متخصص زنان در میان بگذارید.

۱. لکه‌بینی قهوه ای نشانه سقط است؟

لکه‌بینی قهوه ای در بارداری و سقط جنین اولین احتمالی است که در ذهن افراد به عنوان علت لکه‌بینی و ترشحات قهوه‌ ای در بارداری به وجود می‌آید. ترشحات قهوه‌ای در ابتدای دوران بارداری ممکن است نشانه سقط جنین باشد. همچنین این موضوع می‌تواند نشانه کوتاژ یا سقط جنین ناقص نیز باشد.

۲. بارداری خارج از رحم

اگر بارداری خارج از رحم اتفاق بیفتد، به دلیل اینکه جنین خود را به جای دیواره رحم به لوله‌های فالوپ مادر متصل می‌کند، ترشحات و لکه‌های قهوه‌ای رنگ ایجاد شده و خونریزی و لکه‌بینی اتفاق می‌افتد.

۳. پولیپ گردنه رحم

گاهی اوقات با افزایش میزان هورمون استروژن، در ناحیه گردنه رحم پولیپ‌های غیرطبیعی ایجاد شده و رشد می‌کنند. ایجاد پولیپ‌ها در ناحیه حساس گردنه رحم باعث دردهایی در قسمت زیر شکم و همچنین خونریزی و لکه‌بینی غیر طبیعی می‌شود.

۴. عفونت واژینال

عفونت‌های واژینال که معمولا از عفونت‌های مقاربتی هستند هم می‌توانند باعث مشکلاتی چون: سوزش، خارش و خروج ترشحات و لکه‌های قهوه‌ای بشوند.

۵. لکه‌بینی قهوه‌ ای نشانه بارداری

اگر از بارداری خود مطئمن نیستید و لکه‌بینی قهوه ای دارید ممکن است دچار لکه‌بینی قهوه ای در ماه اول بارداری شده باشید. معمولا بسیاری از خانم‌ها تا هفته پنجم متوجه باردار بودن خود نشده و این لکه‌بینی‌ها نشانه بارداری آن‌ها باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

علت‌ها و انواع ترشحات و لکه‌بینی‌ها در دوران بادراری بسیار متنوع است. ما سعی کردیم مهمترین علل لکه‌بینی قهوه ای در بارداری را برای شما شرح دهیم اما هر زمانی که چنین اتفاقی برایتان افتاد باید حتما به دکتر بارداری مراجعه کرده تا مطمئن شوید مشکلی برای جنین پیش نیامده باشد.