لکه های قهوه ای قبل از پریود نگران کننده هستند؟

باید بدانیم این امر بسیار شایع است و کمتر خانمی است که در طول دوران زندگی خود لکه بینی را تجربه نکرده باشد.( لکه های قهوه ای قبل از پریود ) پس در بسیاری از موارد حتی نیاز به درمان ندارد.

در چه مواردی لکه بینی (spotting) نرمال طبیعی است؟

۱- لکه بینی به مدت ۲-۱ روز بعد از خونریزی قاعدگی:

در بسیاری موارد که بانوان عزیز نگران هستند و از خونریزی کم و سبک در حد لکه بینی به رنگ نارنجی یا قهوه ای شاکی هستند و طول این لکه بینی در حد ۲-۱ روز بیشتر طول نمی کشد باید بگوییم عزیزان لطفاً نگران نباشید.

۲- لکه بینی در حد خونریزی اندک و سبک قبل از پریود:

این مورد نیز از موارد بسیار شایع می باشد که بانوان محترم را مضطرب می کند. دکتر ویدا یوسفیان، متخصص و جراح زنان، در این رابطه می گوید: بارها و بارها خانم های محترم مراجعه می کنند و می گویند هر چه انتظار می کشیم که پریودمان آغاز شود فقط لکه بینی می بینیم تا اینکه بعد از چند روز دچار خونریزی پریود می شویم.
در این مورد هم باید خاطر نشان کنم که اگر مدت spotting و لکه بینی قبل از قاعدگی به مدت ۳-۱ روز باشد معمولاً جای نگرانی نیست.

۳- لکه بینی بدنبال مصرف قرص های اورژانسی:

باید بدانیم این موضوع نیز خیلی دیده می شود که فرد بدنبال مصرف قرص اورژانسی(شاید به فاصله یک هفته) دچار لکه بینی می شود اگرچه بیشتر این موارد فقط یک اختلال خفیف هورمونی پیش آمده ناشی از مصرف قرص های اورژانسی است ولی حتماً حاملگی را باید رد کنیم.

۴- لکه بینی در وسط سیکل قاعدگی:

این مورد نیز به وفور یافت می شود. و ناشی از تخمک گذاری است و خانم ذکر می کند که درست وسط سیکل قاعدگی دچار درد اندک زیر شکم شده و سپس یک لکه خون دیده است. پس این مورد هم معمولاً نرمال تلقی می شود.

متخصص زنان اصفهان | لکه های قهوه ای قبل از پریود


دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان

جهت مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر فهیمه ثابت کلیک کنید.


بیشتر بخوانید :

واکسن گارداسیل در بارداری

دوران شیردهی و کرونا

علت یبوست در بارداری

گرفتگی عضلات در بارداری

تأثیر انسداد لوله های رحمی برباروری

درمان خانگی برای نفخ در بارداری