آیا الکل در بارداری ، منجر به مشکلات روانی در کودک می شود؟

الکل در بارداری : کودک همچنین می تواند از مشکلات بهداشت روانی مانند اضطراب یا افسردگی رنج ببرد. آنها احتمالا در کنترل انگیزه ها و رفتارها و عملکرد در خانه و مدرسه با مشکل روبرو شوند. هنگامی که یک زن باردار الکل مصرف می کند، الکل به سرعت در جریان خون حرکت کرده و درنهایت از راه جفت و بند ناف به کودک منتقل می شود. جفت و بند ناف اکسیژن و مواد مغذی تأمین می کند که برای رشد کودک بسیار مهم است. هر چیزی که مادر مصرف کند، از جمله مواد خطرناک مانند الکل به کودک خود منتقل می شود.

در حالی که الکل در طی چند ساعت در بدن یک فرد بزرگسال تجزیه می شود. ترک آن در بدن کودک بسیار طولانی تر خواهد بود. هرچه الكل بیشتر در بدن كودك باقی بماند. احتمال ایجاد آسیب در مغز و سایر اندام های حیاتی بدن بیشتر می شود. قرار گرفتن در معرض قبل از تولد در معرض الکل، بدون توجه به مقدار آن، می تواند طیف گسترده ای از عوارض سلامتی را قبل و بعد از تولد ایجاد کند.

این می تواند هفته ها یا حتی ماه ها قبل از اینکه یک زن متوجه شود که باردار است، رخ دهد. مصرف الکل در مراحل اولیه بارداری، می تواند بسیار مضر باشد و حتی منجر به سقط جنین شود. به همین دلیل، هر خانمی که فکر می کند ممکن است باردار باشد یا تصمیم به باردار شدن دارد باید الکل را ترک کند.


دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان


متخصص زنان اصفهان | عوارض مصرف الکل در بارداری

زنان باردار چگونه می توانند الکل را ترک کنند؟

برنامه های بیشماری برای درمان الکل وجود دارد که برای کمک به زنان باردار در ترک الکل کمک می کنند. ترک الکل هر چه زودتر انجام بگیرد، احتمال بارداری بدون مشکلات و عوارض و تولد نوزاد سالم بیشتر می شود.

روند درمانی توصیه شده برای ترک الکل اغلب بسته به مدت زمان مصرف و میزان آن بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر اختلال در مصرف الکل زن (AUD) جزئی باشد. پزشک ممکن است او را به یک مرکز درمانی سرپایی ارجاع دهد. با این حال، مراقبت های پزشکی و بستری شدن در بیمارستان معمولاً برای موارد شدیدتر از مصرف الکل مورد نیاز است. این برنامه ها به ارائه دهندگان درمان اجازه می دهد تا مادر و نوزاد را از نزدیک در طول سم زدایی و سایر مراحل بهبودی تحت نظر داشته باشند.


جهت مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر فهیمه ثابت کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات تماس و روزهای کاری کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

چرا پارگی رحم رخ می دهد؟

علائم پارگی رحم چیست؟

تشخیص و درمان پارگی رحم

عوارض مصرف الکل در بارداری چیست؟