راه های مقابله با تب در بارداری

هنگامی که پزشک متخصص زنان اصفهان تأیید کرد که درجه حرارت بدن نگران کننده نیست، می توانید چند روش ساده برای پایین آوردن تب در بارداری را امتحان کنید:

یک حمام گرم یا اسفنجی بگیرید

زیرا به کاهش دما کمک می کند. ولی از آب سرد استفاده نکنید.
در یک منطقه خنک و در یک مکان با گردش هوای خوب بمانید. پنکه سقفی یا عمودی را روشن کرده و نزدیک آن استراحت کنید.
لباس های راحت و گشاد بپوشید.

نباید بیش از حد خود را بپوشانید.

لباس های نخی به گردش مناسب هوا کمک می کنند. اگر احساس سرما می کنید، خود را با یک ملحفه سبک گرم کنید.

مایعات زیادی مصرف کنید.

هیدراته بمانید. مایعات خنک و بدون گاز یا نوشیدنی هایی با طعم پایه آب بنوشید. آب میوه هایی مانند لیموناد به کاهش دمای بدن و بازیابی گلوکز و الکترولیت های از دست رفته کمک می کنند.

استراحت کافی داشته باشید

قرار گرفتن در حالت غیرفعال، بدن را خنک نگه می دارد و خطر غش و لکنت در اثر سرگیجه را کاهش می دهد.
بسته های گرم یا سرد را برای پایین آوردن تب استفاده کنید. می توانید بسته های سرد و گرم موجود در داروخانه ها را خریداری کرده یا در خانه تهیه کنید. برای

تهیه یک بسته گرم در خانه

یک بسته مرطوب را در مایکروویو به مدت 55 ثانیه گرم کنید. قبل از استفاده درجه حرارت را امتحان کنید تا از سوختگی جلوگیری شود. یک بسته کوچک نخود فرنگی منجمد می تواند به عنوان کمپرس سرد عمل کند. همچنین می توانید یخ را با پارچه یا فویل ماسلین بپیچید و مستقیماً روی پیشانی بمالید تا تب را کاهش دهد.
اگر تب به دلیل سرما و سرفه است بینی خود را اغلب و بلافاصله فشار دهید. هنگامی که به شدت تب دارید، فشار، بلغم حامل میکروب را به مجاری گوش منتقل می کند. بنابراین بهترین راه برای پاک کردن مجرای بینی فشار دادن یک سوراخ بینی و دمیدن آرام آن است.

مقابله با تب در بارداری | متخصص زنان اصفهان

| جهت بازدید از اینستاگرام دکتر فهیمه ثابت کلیک کنید |

 

استفاده از آب نمک

آب نمک گرفتگی بینی را برطرف می کند. با استفاده از آن ویروس و ذرات باکتری از بینی خارج می شود. یک چهارم قاشق چای خوری نمک را با همان مقدار بیکینگ پودر و هشت اونس آب گرم مخلوط کنید.

غرغره آب نمک، گلودرد را مرطوب کرده و تسکین می دهد. با مخلوط کردن نیم قاشق چای خوری نمک در هشت اونس آب گرم غرغره کنید. این کار را چهار بار در روز انجام دهید. برای کاهش تحریک گلو، می توانید با چای که تانن دارد غرغره کنید تا غشاهای گلو را سفت کند. همچنین می توانید از محلول عسل و سرکه سیب استفاده کنید. گزینه دیگر مخلوطی از یک قاشق غذاخوری برگ تمشک یا آب لیمو، یک فنجان آب داغ و عسل است.

دمنوش های گیاهی

نوشیدنی های گرم مانند زنجبیل و دمنوش های گیاهی بنوشید. نوشیدنی های گرم به تسکین غشای مخاطی ملتهب در بینی، کاهش گرفتگی بینی و جلوگیری از کمبود آب کمک می کنند. با این حال، از چای بابونه پرهیز کنید زیرا دارای خواص نعناع است که می تواند منجر به خونریزی شود.

دوش بخار بگیرید. این باعث مرطوب شدن مجاری بینی و آرامش فرد می شود. اگر به دلیل آنفولانزا دچار سرگیجه شدید، از یک حمام بخار استفاده کنید.

بالش های اضافی می توانند گرفتگی بینی را برطرف کنند. با بالش های اضافی بخوابید زیرا بالا بردن سر می تواند گرفتگی مجاری بینی را تسکین دهد. اگر زاویه ایجاد شده باعث ناراحتی می کند، بالش ها را بین تشک و فنرهای جعبه ای قرار دهید تا یک شیب تدریجی ایجاد کنید.

به سفرهای هوایی نه بگویید.

مسافرت با هواپیما در بارداری بی خطر نیست، به خصوص اگر تب، سرماخوردگی و آنفولانزا دارید. به این دلیل که فشار هوا می تواند باعث ایجاد استرس در مجرای بینی شود. پرواز با سرماخوردگی و آنفلوانزا به دلیل تغییرات فشار در هنگام برخاستن و فرود آمدن، می تواند به طور موقت به لاله گوش آسیب برساند. اگر مجبورید در مواقع اضطراری سفر کنید، اسپری بینی و ضد احتقان به همراه داشته باشید. همچنین جویدن آدامس به کاهش فشار کمک می کند.

 


بیشتر بدانید :

آمنیوسنتز یا آزمایش مایع آمنیوتیک و انواع آن

مزایای استفاده از آمنیوسنتز

ترشحات سینه و احتمال سرطان