نمونه برداری از دهانه رحم | کولپوسکوپی چیست؟ بیوپسی رحم چیست؟ در چه مواردی پزشک شماکولپوسکوپی تجویز می کند؟ همانطور که قطعا اطلاع دارید، کولپوسکوپی یک روشی است که پزشک با آن واژن، ولو و گردن رحم را مشاهده می کند. اگر در حین انجام کولپوسکوپی، مشکلی دیده شود، از آن ناحیه نمونه برداری یا بیوپسی انجام می شود.

معمولا کولپوسکوپی برای بررسی واژن و گردن رحم در زمانی که نتایج پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد، درخواست می شود. بیشتر موارد  غیر عادی پاپ اسمیر در اثر عفونت های ویروسی رخ می دهد مثل پاپیلوماویروس، و یا سایر انواع عفونت، مثل عفونت باکتریایی، قارچی، تریکوموناس. تغییرات طبیعی سلول های گردن رحم ( واژینیت آتروفیک) با یائسگی ارتباط دارد.

دلایل انجام کولپوسکوپی و بیوپسی از گردن رحم 

1- بررسی مشکلات گردن رحم وقتی که تست پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد. اگر در زمان انجام این تست، ناحیه ی غیر عادی بافتی دیده شود، بیوپسی از گردن رحم  و یا از اندوسرویکس لازم می شود.

2- بررسی درد و یا مشکلات دیگر مثل زگیل های تناسلی.

3- پیگیری موارد غیر عادی دیده شده در کولپوسکوپی قبلی.

4- مشاهده ی مشکلات گردن رحم اگر تست پاپیلوماویروس نشان دهنده ی موارد با خطر بالای پاپیلوما ویروس باشد.

روش های تشخیصی سرطان دهانه رحم

1- آزمایش پاپ اسمیر

پزشک نمونه ای از سلول های دهانه رحم را به منظور آزمایش آن در تست پاپ اسمیر برداشته و جهت انجام آزمایشات لازم به آزمایشگاه انتقال می دهد. آزمایش پاپ اسمیر به منظور تشخیص سلول های سرطانی دهانه رحم و یا حتی سلول های غیرطبیعی که ممکن است در صورت عدم درمان، سرطان زا باشند به کار می رود. همراه با تست پاپ اسمیر، گاهی تست HPV به منظور آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نیز انجام می شود. ویروس HPV می تواند سبب ایجاد تغییرات در سلول ها و بروز سرطان دهانه رحم شود.

 

2- کولپوسکوپی

پزشک از کولپوسکوپ به منظور مشاهده دهانه رحم استفاده می کند. نور روشن و لنزهای کولپوسکوپ با بزرگنمایی دهانه رحم، مشاهده بافت های دهانه رحم را آسان تر می کنند. کولپوسکوپی به طور معمول در مطب و یا کلینیک انجام می شود.

3- نمونه برداری از بافت

بافت برداشته شده به منظور تشخیص سرطان، بیوپسی یا نمونه بافت نام دارد. در بیشتر مواقع بافت سرطانی در مطب پزشک معالج و تنها با یک بی‌حسی موضعی برداشته می شود.
پزشک متخصص برداشتن بافت را با یکی از 4 روش زیر انجام می دهد:

الف- پانچ بیوپسی

پزشک معالج توسط پانچ بیوپسی نمونه کوچکی از بافت دهانه رحم را به منظور انجام آزمایشات لازم خارج می کند.

ب- لیپ

در این روش برداشت بافت نازکی از دهانه رحم با استفاده از حلقه الکتریکی و توسط پزشک انجام می شود.

ج- کورتاژ اندوسرویکس

پزشک با استفاده از وسیله ای قاشق شکل به خراش بافت کوچکی از دهانه رحم می پردازد. بسیاری از پزشکان به جای وسیله قاشق شکل از برس های نرم جهت برداشت بافت استفاده می کنند.

د- نمونه برداری مخروطی

نمونه برداری مخروطی هم یکی از روش های بیوپسی از بافت است که این نمونه مخروطی توسط پزشک متخصص از دهانه رحم برداشته می شود. پاتولوژیست، با کمک این نمونه مخروطی، بافت زیرین رحم را مشاهده کرده و سلول های غیرطبیعی دهانه رحم را تشخیص می دهد. این کار بیشتر مواقع در بیمارستان و با بیهوشی موضعی صورت می گیرد. پاتولوژیست بافت رحم را به منظور تشخیص سلول های سرطانی از طریق میکروسکوپ مشاهد می کند. در بسیاری مواقع نمونه مخروطی شکل، دقیق ترین روش جهت تشخیص سرطان دهانه رحم است.

 

آمادگی برای انجام کولپوسکوپی و بیوپسی از گردن رحم

در موارد زیر حتما با پزشک خود مشورت کنید.

  • بارداری
  • استفاده از هر نوع دارویی
  • آلرژی به داروها
  • مشکلات خونریزی و یا داروهای رقیق کننده ی خون مثل آسپرین، و یا وارفارین
  • درمان عفونت لگنی، گردن رحم و یا واژن

دکتر فهمیه ثابت

متخصص زنان اصفهان

جهت کسب اطلاعات تماس به بخش تماس سایت مراجعه کنید.