پارگی رحم چیست؟

پارگی رحم چیست : پارگی رحم یک موقعیت اضطراری مهلک برای زنان است. که زندگی مادر و جنین را به خطر می اندازد. هر ساله در ایالات متحده، میلیون ها زن با موفقیت بچه های سالم به دنیا می آورند؛ اما همه خانم ها زایمان موفقی ندارند. چندین عارضه در دوران زایمان ممکن است رخ دهد. که برخی از آنها خطراتی را برای مادر و نوزاد به همراه دارد.

این اختلال یک عارضه نادر اما جدی است که هنگام زایمان طبیعی ایجاد می شود. زایمان طبیعی، باعث پاره شدن رحم مادر می شود تا کودک در شکم خود فرو رود. حتی این شرایط می تواند باعث خونریزی شدید در مادر شود و کودک را خفه کند. این وضعیت کمتر از یک درصد از زنان باردار را درگیر می کند. تقریباً همیشه در خانم هایی که زخم های رحمی دارند ناشی از زایمان های قبلی سزارین یا سایر جراحی های رحمی دارند، رخ می دهد.

امروز تقریباً یکی از سه زن باردار در ایالات متحده یا زایمان سزارین را انتخاب کرده یا باید انجام دهند. این امر باعث می شود زنان بیشتری در معرض این اختلال قرار بگیرند.

به گفته متخصص زنان اصفهان این اختلال ممکن است در نتیجه آسیب قبلی مانند جای زخم یا سوراخ یا ناهنجاری ایجاد شود. ممکن است با تروما همراه باشد یا ممکن است زایمان را در رحم قبلی که دچار زخم نشده است پیچیده کند. شایعترین علت این اختلال ، از بین بردن جای زخم قبلی در بخش سزارین است. دو نوع پارگی رحم، کامل و ناقص وجود دارد.

در بخش های بعدی مطالب کاملتری راجع به این موضوع در اختیارتان قرار میدهیم.

جهت مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر فهیمه ثابت کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات تماس و روزهای کاری کلیک کنید.