پد روزانه چیست؟

کاربرد پد روزانه | زنان در هر ماه خون‌ریزی قاعدگی را به طور طبیعی تجربه می‌کنند و جدا از بحث قاعدگی، روزانه با خروج ترشحات روبه‌رو خواهند شد. این ترشحات که کاملاً طبیعی نیز هستند و از محل واژن خارج می‌شوند، برای برخی از بانوان چالش‌برانگیز می‌شوند. باتوجه ‌به ساختار طبیعی بدن بانوان، استفاده از پد روزانه آرامش خاطر بانوان را به لحاظ حفظ بهداشت و پاکیزگی تأمین می‌کند. تمامی بانوان با استفاده از پد روزانه، نیازشان به داشتن پاکیزگی و امنیتشان بابت داشتن لباس زیر عاری از رطوبت تأمین خواهد شد.


با ما همراه باشید با مطالب آموزنده و پیشنهادی دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان :


متخصص زنان اصفهان | آشنایی با مزایا، معایب و کاربرد پدهای روزانه .

لزوم استفاده از پد روزانه چیست؟

بروز و وجود ترشحات روزانه از محل واژن بانوان، که به طور طبیعی صورت می‌گیرد، آنان را ملزم به استفاده از پدهای روزانه می‌نماید. باتوجه ‌به ساختار طبیعی بدن بانوان، استفاده از پد روزانه، مواجه شدن آنان را با این ترشحات، آسان‌تر می‌کند.

 • حفظ خشکی و پاکیزگی

ترشحات روزانه بانوان باعث ایجاد رطوبت و حس خیسی و تری در لباس زیر آنان می‌شود. برای بانوانی که ساعات طولانی را در خارج از منزل می‌گذرانند، استفاده از پد روزانه بسیار اهمیت دارد. همچنین حفظ خشکی لباس زیر با وجود ایجاد ترشحات روزانه، با استفاده از پدهای روزانه ممکن می‌باشد.

با استفاده از پدهای روزانه نه‌تنها لباس زیر شما پاکیزه می‌ماند، بلکه قطعاً روی لباس شما نیز لکه‌ای که ناشی از ترشحات می‌باشد، به وجود نخواهد آمد. استفاده از پد روزانه، مانع از ایجاد عفونت‌های واژن خواهد شد. چرا که وجود خیسی و رطوبت در لباس زیر، سبب ایجاد انواع عفونت، قارچ، باکتری و ایجاد خارش و بیماری برای زنان می‌شود. همچنین با استفاده از انواع پدهای روزانه، از شر بوی نامطبوع که ممکن است ناشی از ترشحات روزانه باشد، خلاص خواهید شد. پس با درنظرداشتن حفظ پاکیزگی و جلوگیری از ایجاد عفونت‌های واژن و داشتن لباس زیر عاری از خیسی، به لزوم استفاده از پدهای بهداشتی پی خواهید برد.

 • مناسب برای موقعیت‌های مختلف

بانوان در روزهای پایانی دوران قاعدگی، دچار لکه بینی‌هایی هستند که در این ایام می‌توانند به‌جای نوار بهداشتی، از پد روزانه استفاده کنند. با توجه به این که پد روزانه به نسبت نوار بهداشتی کوچک‌تر و ظریف‌تر است، استفاده از آن در روزهای پایان قاعدگی دلپذیرتر و راحت‌تر است.

 • قاعدگی

می‌توانید در روزهای آخر دوره‌ی قاعدگی، از پدهای روزانه استفاده کنید. سهولت در اختیار داشتن پدها و همچنین وجود برندهای متنوع باقیمت‌های مناسب به بانوان کمک می‌کند که به‌راحتی از این محصول استفاده کنند. همچنین سهولت تعویض این پدها در مقایسه با تعویض لباس زیر برای بانوانی که در خارج از منزل هستند نیز، سبب ایجاد مطلوبیت در این کالا می‌شود.

بررسی مزایا و معایب پد روزانه

همچنان که استفاده از هر محصولی، معایب و مزایای منحصر به خود را دارد، پدهای روزانه نیز، معایب و مزایای خود را دارند.

مزایا

 1. لباس زیر شما همواره خشک و تمیز خواهد بود.
 2. استفاده از پدهای روزانه همچنین، مانع از ایجاد عفونت‌های واژن بانوان خواهد شد.
 3. بانوان باید در نظر بگیرند که استفاده از انواع پدهای روزانه، مانعی بزرگ در برابر ایجاد بوی نامطبوع واژن خواهد بود.
 4. خانم‌های شاغل که ساعات طولانی را در خارج از منزل می‌گذرانند، به‌آسانی امکان تعویض لباس زیر را ندارند. لذا با استفاده از پد بهداشتی، به‌جای تعویض لباس زیر، پد روزانه را به‌راحتی تعویض می‌کنند.
 5. با استفاده از پدهای ضد حساسیت، مانعی بزرگ در ایجاد حساسیت پوست در برخورد با لباس‌های زیر نایلونی، ایجاد می‌شود.
 6. از مزایای دیگر استفاده از پدهای روزانه، جذب ادرار در زمان بارداری است. خانم‌های عزیز در زمان بارداری به دلیل کوچک شدن مثانه‌شان، کنترل ادرار برایشان سخت خواهد بود. لذا با استفاده از پد روزانه، خانم‌های باردار، دیگر نگران عدم کنترل چکه‌ای ادرار خود نخواهند بود.

متخصص زنان اصفهان | آشنایی با مزایا، معایب و کاربرد پدهای روزانه

معایب

 • ایجاد خارش و سوزش و اگزمای پوستی. برای جلوگیری از ایجاد سوزش و خارش، بهتر است که به طور مداوم و همیشگی از این پدها استفاده نکنیم.
 • از دیگر معایب استفاده از پدهای بهداشتی، عدم رسیدن اکسیژن به واژن خانم‌ها را می‌توان نام برد. پدهای بهداشتی به دلیل ساختارشان که شبیه نوارهای
 • بهداشتی است، باعث می‌شوند که هوا و اکسیژن به بدن خانم‌ها نرسد. لذا توصیه می‌شود که خانم‌ها در زمان استفاده از پد بهداشتی، از لباس زیر نخی استفاده نمایند.

چگونگی استفاده از پدهای روزانه

استفاده از پد روزانه مستلزم دانستن چگونگی نحوه ی استفاده از آن نیز می‌باشد. برای استفاده از پد روزانه می‌بایست نکات بهداشتی را به‌دقت رعایت کنید. به بانوان توصیه می‌شود که قبل از استفاده از پد بهداشتی حتماً و قطعاً دست‌های خود را به‌دقت بشویند. چرا که اگر دستتان دارای آلودگی باشد، در زمان برخورد دست‌هایتان به پد بهداشتی، باعث می‌شوید که آلودگی به پد روزانه منتقل گردد.

بهتر است در طول روز چندین بار پد روزانه خود را تعویض نمایید. حداکثر زمان استفاده از پدهای روزانه، بین دو تا سه ساعت است. بانوان باید متوجه باشند که اگر پد روزانه، بیشتر از سه ساعت بر روی لباس زیر شما چسبیده باشد، ممکن است سبب ایجاد عفونت گردد.

قبل از استفاده از پدهای روزانه، دستان‌ خود را به خوبی بشویید.

ساختار تشکیل دهنده‌ی پدهای روزانه، بسیار شبیه نوارهای بهداشتی موجود در بازار می‌باشد. با این تفاوت که پد روزانه کوچک‌تر و نازک‌تر از نوارهای بهداشتی است. برای استفاده از پد روزانه، کافی است، بعد از شستن دست‌ها، چسب پد روزانه را که در زیر آن چسبیده است، جدا کنیم. پس از جداکردن چسب از پشت پد، آن را به لباس زیر خود بچسبانید و لباس زیر خود را بپوشید. در زمان تعویض پد روزانه با جداکردن لایه چسب‌دار زیر پد از لباستان، به‌راحتی آن را از لباس خود جدا نمایید و در سطل زباله بیندازید.

متخصص زنان اصفهان | 
 معایب و کاربرد پدهای روزانه

پاسخ به سوالات متداول شما

1- پوست بنده حساس است برای جلوگیری از خارش پوست بنده در زمان استفاده از پد روزانه چه کاری باید انجام بدهم؟
تمامی افرادی که فکر می‌کنند دچار مشکلات پوستی می‌شوند باید از پدهای ضد حساسیت استفاده نمایند.

2- بنده شاغل هستم، بهترین زمان تعویض پد روزانه چه مدت است؟
پد روزانه را نهایتاً بین 3 تا 4 ساعت یک‌بار، می باید تعویض نمود.

3- به‌جز استفاده‌ی روزانه از پد بهداشتی در طول روز، این پدها در چه زمانی قابل‌استفاده است؟
در روزهای پایانی بارداری که خانم‌ها کنترل ادرار برایشان مشکل است، استفاده از این پدها برای جلوگیری از ریزش ادرارشان بر روی لباس توصیه می‌شود. همچنین استفاده از این پدها برای لکه‌های روزهای پایانی دوران قاعدگی نیز، به‌جای نوار بهداشتی توصیه می‌شود.