پیشگیری و درمان تب در بارداری

تب در بارداری از عوامل بسیار فراگیری است که بسیاری از مادران نگرانی هایی نسبت به آن دارند. در این مطلب قصد داریم تا همراه با متخصص زنان اصفهان به بررسی دقیق پیشگیری و درمان تب در بارداری بپردازیم. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

داروها برای درمان تب در دوران بارداری

از مصرف آسپرین و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن خودداری کنید. همچنین از داروهای هومیوپاتی مانند اکیناسه خودداری کنید. همیشه توصیه می شود به طور دقیق اطلاعات دوز دارو در مورد تب در دوران بارداری را دنبال کنید. آنتی بیوتیک ها را به طور تصادفی مصرف نکنید زیرا می توانند رشد جنین را تحت تأثیر قرار دهند.

پیشگیری از تب در بارداری

اگرچه جلوگیری از تب در بارداری کاملاً امکان پذیر نیست، اما مطمئناً می توانید مراقب باشید:

  • از افراد بیمار دور باشید.
  • به هیچ وجه خود درمانی نکنید.
  • دستان خود را غالباً با ضد عفونی کننده بشویید.
  • ازمصرف شیر غیر پاستوریزه خودداری کنید.
  • از تخت های برنزه کردن، سونا و وان آبگرم خودداری کنید.
  • واکسیناسیون آنفلوانزای فصلی و آنفلوانزای H1N1 انجام دهید.

پیشگیری و درمان تب در بارداری | متخصص زنان اصفهان

| جهت بازدید از اینستاگرام دکتر فهیمه ثابت کلیک کنید |

اولین راه درمان تب یونجه در دوران بارداری چیست؟

تب یونجه که به آن رینیت آلرژیک فصلی نیز گفته می شود، ناشی از مواد حساسیت زا مانند گرده، گرد و غبار و خز حیوانات است. علائم مشابه سرماخوردگی مانند عطسه ، خارش و آبریزش بینی ایجاد می کند.

در دوران بارداری، این وضعیت می تواند بدتر شود زیرا سیستم ایمنی ضعیف باعث تب یونجه می شود. علاوه بر این، تغییرات هورمونی در این دوران، بدن را در برابر سرماخوردگی شدید و گرفتگی بینی آسیب پذیر می کند. شما می توانید از اسپری های کورتیکواستروئید بینی استفاده کنید زیرا فقط یک دقیقه استفاده از دارو می تواند به جریان خون و سپس به کودک منتقل شود.

آیا تب مخملک در دوران بارداری مضر است؟

تب مخملک توسط باکتریهای گروه استرپتوکوکی، همان باکتری هایی که باعث گلو درد می شوند، ایجاد می شود. و قطراتی که در هوا پخش می شود، مسری و در صورت سرفه یا عطسه در فرد آلوده گسترش می یابد. مخملک تهدید جدی برای مادر و جنین در اوایل بارداری نیست. اما اگر در زمان زایمان آلوده باشید، عفونت را به نوزاد تازه متولد شده منتقل می کنید.

خطر تب دنگی در دوران بارداری چیست؟

تب دنگی در دوران بارداری می تواند به دلیل سرکوب سیستم ایمنی بدن باشد. و خطراتی مانند زایمان زودرس، پره اکلامپسی و وزن کم هنگام تولد را در کودک به همراه دارد. همچنین می تواند منجر به سزارین شود. در هنگام زایمان در معرض خطر خونریزی (خونریزی شدید) قرار دارید و احتمال دارد نیاز به تزریق داشته باشید.

آیا تب غده ای در بارداری خطرناک است؟

تب غده ای عفونت مسری ناشی از ویروس اپشتین بار (EBV) است که از طریق بزاق فرد آلوده منتشر می شود. این احتمال وجود دارد که باعث ایجاد درجه حرارت بالا و خستگی در دوران بارداری شود. با این حال، تاثیری روی کودک نخواهد داشت. اگر از علائم مربوط به آن رنج می برید، با متخصص بهداشت خود مشورت کنید. تب خفیف در دوران بارداری خطری ندارد و با برخی از داروهای خانگی قابل درمان است. با این حال، اگر درجه حرارت بالا است و حتی پس از تمام تلاش در خانه نیز رو به کاهش نیست، سریعاً با پزشک تماس بگیرید.


بیشتر بدانید :

مقابله با تب در بارداری

مزایای استفاده از آمنیوسنتز

ترشحات سینه و احتمال سرطان