کولپوسکوپی برای اچ پی وی ضروری است؟

ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی، عامل ایجاد زگیل تناسلی است. تیپ های پر خطر آن یعنی تیپ های 16، 18، 31، 33، 35، 39، 45، 51، 52، 56، 58، 59 و 68 عامل سرطان دهانه رحم، واژن و مقعد هستند. برای تشخیص سرطان دهانه رحم، پزشکان از دستگاهی به نام کولپوسکوپی استفاده می کنند که دقت آن بالای 99 درصد است. در این مقاله از سایت متخصص زنان اصفهان نگاهی به کولپوسکوپی و ضرورت آن برای اچ پی وی می اندازیم.

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی برای اچ پی وی یک روش بدون درد و بدون نیاز به بیهوشی است که برای تشخیص دقیق سلولهای پیش سرطانی یا سرطانی دهانه رحم به کار می رود. پزشکان برای دیدن بافت واژن و رحم، سلولهای این نواحی را رنگ آمیزی می کنند.
در صورتی که سلول های آسیب دیده در رنگ آمیزی مشاهده شوند، بیوپسی یا نمونه برداری از این سلولها انجام می شود. موقع انجام این آزمایش نباید پریود باشید. همچنین نباید تا 48 ساعت قبل از کولپوسکوپی رابطه جنسی برقرار کرده و یا از دوش واژینال یا داروهای واژینالی استفاده کنید.

عوارض کولپوسکوپی

کولپوسکوپی هیچ دردی ندارد، مگر اینکه بیوپسی از دهانه رحم انجام شود. در این صورت کمی درد و سوزش خواهید داشت.
درد و سوزش بعد از بیوپسی را می توانید با مصرف داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک تان تسکین دهید. اما اگر بعد از کولپوسکوپی درد شدید، خونریزی بیش از یک هفته، تب و لرز، ترشحات زرد و بدبو داشتید، باید سریعتر به پزشک مراجعه کنید. البته به ندرت چنین علائمی در اثر کولپوسکوپی رحم در زنان ایجاد می شود.

مراقبتهای بعد از کولپوسکوپی

کولپوسکوپی حدود 20 دقیقه طول می کشد. بعد از آن نیازی به استراحت مطلق نیست و می توانید به زندگی روزانه خود برگردید. اما باید برخی نکات را در مورد مراقبتهای بعد از کولپوسکوپی رعایت کنید. مثلا تا دو هفته بعد از کولپوسکوپی نباید چیزی وارد واژن خود کنید.
مقاربت با دخول واژینالی هم نباید تا دو هفته بعد از کولپوسکوپی انجام شود. همچنین توصیه می شود تا دو هفته از انجام کارها و ورزشهای سنگین خودداری کرده و از دوش واژینال و تامپون طی این مدت استفاده نکنید. رعایت این نکات به ترمیم بهتر دهانه رحمی که از آن نمونه برداری شده کمک می کند.

کولپوسکوپی به چه کسانی پیشنهاد می شود؟ | متخصص زنان اصفهان

اهمیت کولپوسکوپی رحم

کولپوسکوپی رحم به تشخیص به موقع سرطان دهانه رحم کمک می کند. تشخیص دیرهنگام این بیماری باعث پیشرفت آن شده و شانس زنده ماندن بیمار را کاهش می دهد. سرطان دهانه رحم چهارمین علت مرگ و میر زنان به خاطر سرطان است. 90 درصد از سرطان های دهانه رحم به خاطر ابتلا به تیپ های پرخطر ویروس اچ پی وی ایجاد می شوند. با تست سالانه پاپ اسمیر می توان وجود این ویروس را در زنان شناسایی کرد.

کولپوسکوپی برای HPV چه زمانی ضروری است؟

اگر تست پاپ اسمیر شما مثبت باشد و وجود زگیل های تناسلی از تیپ های پرخطر برایتان تایید شود، باید حتما برای تشخیص قطعی، کولپوسکوپی دهانه رحم را انجام دهید. زگیل های تناسلی ممکن است با سلولهای دهانه رحم همزیستی کنند و مشکلی ایجاد نکنند. اما این احتمال هم وجود دارد که این ویروسها باعث پیش سرطانی شدن سلولهای دهانه رحم و در نهایت سرطان رحم در زنان شوند. با رنگ آمیزی سلولهای دهانه رحم و بزرگنمایی بالای کولپوسکوپ، می توان با دقت بالایی سلولهای پیش سرطانی را تشخیص داد. تشخیص به موقع این سلولها در جلوگیری از پیشرفت سرطان دهانه رحم بسیار موثر هستند.

کولپوسکوپی باید انجام دهید یا تست پاپ اسمیر؟

پزشک با توجه به وضعیت واژن در معاینه لگنی، ابتدا تست پاپ اسمیر تجویز می کند. از تست پاپ اسمیر برای تشخیص نوع زگیل تناسلی استفاده می شود. اگر تست شما مثبت باشد، برای بررسی های بیشتر باید کولپوسکوپی انجام شود. در واقع، تفاوت پاپ اسمیر و کولپوسکوپی در دقت این دو روش است.
کولپوسکوپی با دقتی بالای 99 درصد می تواند سلولهای بدخیم و سرطانی را تشخیص دهد و از رشد و زیاد شدن آنها جلوگیری کند. درحالی که دقت تست پاپ اسمیر در تشخیص این موارد فقط 60 درصد است.

هزینه کولپوسکوپی رحم

هزینه کولپوسکوپی بیشتر از هزینه تست پاپ اسمیر است. برای همین تست پاپ اسمیر را می توانید سالانه با کمترین هزینه انجام دهید. اما اگر به کولپوسکوپی نیاز دارید، با هر هزینه ای که باشد، باید برای انجام آن اقدام کنید.

| جهت بازدید از اینستاگرام دکتر فهیمه ثابت متخصص زنان اصفهان کلیک کنید |


بیشتر بدانید :

عفونت پس از زایمان طبیعی یا سزارین

چسبندگی آندومتریوز | علل و علائم

درمان سوزاک و راه های پیشگیری

آزمایش خون بارداری

کم کاری تیروئید در بارداری