کیست غدد بارتولین

هر چند علت اصلی کیست بارتولین نامشخص است اما اغلب در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود؛ کیست بارتولین (Bartholin’s cyst) یک توده غیر سرطانی است که به دلیل انسداد در غدد بارتولین ایجاد می شود.

غدد بارتولین در دستگاه تناسلی زنان و نزدیک واژن قرار دارند و معمولاً با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند. آنها مایعی تولید می کنند که به کاهش اصطکاک در حین رابطه جنسی کمک می کند.

کیست های بارتولین توده های محکم و حساسی هستند که همیشه باعث درد نمی شوند. اگرچه عوامل عفونی نقشی در ایجاد کیست ندارند اما پس از تشکیل کیست باکتری ها می توانند وارد مایع موجود در آنها شوند. در اینصورت ممکن است کیست ها به آبسه تبدیل گردند.  بر اساس گزارش مجله پزشکی انگلیس در ایالات متحده، در بین حدوداً 2٪ از افرادی که به دنبال مراقبت های زنان هستند، کیست های بارتولین وجود دارند.

بیشتر بدانید : تخلیه آبسه بارتولن 

متخصص زنان اصفهان | علائم کیست های بارتولین 

علائم کیست های بارتولین

کیست های بارتولین همیشه باعث درد نمی شوند. ممکن است فردی کیست داشته باشد و تا زمانی که تحت معاینه معمولی پزشک متخصص زنان قرار نگیرد یا با پزشک خود درباره سایر مشکلات مربوط به بهداشت زنان صحبت نکند از آن اطلاع نداشته باشد.

علائم عمده شایع نیستند. با این وجود، در صورت بروز علائم ممکن است یک توده کوچک در لابیا ظاهر شود. معمولاً کیست فقط در یکی از دو غده ایجاد می شود. کیست ها ممکن است در ابتدا بزرگ نباشند اما گاهی اوقات می توانند روی لابیا تأثیر داشته باشند و باعث بزرگ شدن یکی از لب ها نسبت به لب دیگر شوند.

کیست یک ساختار کیسه مانند بسته و پر از مایع، هوا یا مواد دیگر است. اندازه کیست ها می تواند به بزرگی یک عدس تا توپ گلف باشد. هرچند کیست های بارتولین نمی توانند از طریق تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل شوند؛ اما سوزاک یا کلامیدیا ممکن است یکی از دلایل اصلی ابتلا به این کیست ها باشند.

کیست های بزرگتر بویژه هنگام آمیزش جنسی، هنگام راه رفتن یا در حالت نشسته باعث ناراحتی و درد در واژن می شوند. وجود کیست های بارتولین در افراد در سن باروری جای نگرانی ندارد. پس از یائسگی باید جانب احتیاط را رعایت نموده و جهت بررسی کیست، توده و یا بدخیمی های احتمالی با پزشک متخصص زنان مشورت نمود.

پزشکان علت دقیق انسداد مجاری اولیه را نمی دانند؛ از این رو توصیه های زیادی برای پیشگیری از کیست بارتولین ارائه نشده است. با این وجود چون عفونت های مقاربتی مانند سوزاک و کلامیدیا می توانند باعث ایجاد کیست شوند.

افرادی که فعالیت جنسی دارند می توانند با استفاده از روش های پیشگیری از بارداری همانند کاندوم یا سد دهانی (Dental Dam) خطر انتقال عفونت باکتریایی و بیماری های مقاربتی را کاهش دهند.