کیست درموئید تخمدانی چیست؟

یکی از شایع‌ترین کیست‌های تخمدان، کیست‌های درموئید هستند. این نوع کیست‌ها از سلول‌های جنینی به وجود می‌آیند که اغلب خوش‌خیم هستند. در ۴۰ درصد افراد، این نوع کیست‌ها در هنگام تولد وجود دارند و ممکن است تا سنین بزرگسالی نیز مشکلی به وجود نیاورند.

به طور کلی، امکان ابتلا به کیست‌های درموئید در زنان ۲۰ تا ۳۰ سال بیشتر از سایرین است. احتمال اینکه کیست‌های درموئید در تخمدان باعث ایجاد سرطان شوند بسیار کم است. با این حال بهتر است این نوع کیست‌ها هر چه سریعتر درمان شوند؛ مخصوصاً اگر سن بیمار بیشتر از ۴۰ سال باشد. کیست‌های درموئید در بیشتر موارد بدون علامت بوده یا با علائم شدیدی همراه هستند.

همان‌طور که گفتیم این کیست‌ها از سلول‌های جنینی یا همان سلول‌های بنیادی ایجاد می‌شود. کیست‌های درموئید تخمدانی زمانی باعث بروز مشکل می‌شوند که داخل آن‌ها مواردی مانند عصب، استخوان، چربی و … تشکیل شود.

متخصص زنان اصفهان | درمان کیست درموئید تخمدانی

درمان کیست درموئید تخمدانی

کیست مویی تخمدان از جمله کیست هایی است که درمان دارویی ندارد. روش درمان کیست مویی بستگی به سایز ان دارد . در سایزهای کوچک با توجه به شرایط بیمار و نظر جراح متخصص زنان ، تحت نظر گرفتن و پیگیری با سونوگرافی تخمدان انجام شود.اما در برخی موارد ، درمان کیست درموئید به روش جراحی و خارج کردن کیست نیاز دارد.

بهترین روش درمان کیست مویی تخمدان

بهترین روش جراحی کیست درموئید ، به سایز کیست و امکانات موجود و تبحر جراح بستگی دارد. جراحی کیست مویی هم بصورت لاپاراسکوپی و هم بصورت جراحی باز می تواند انجام شود.در صورتی که تخمدان دچار پیچش و چرخش شده باشد جراحی بصورت اورژانسی انجام می شود. کیست خارج شده توسط جراح متخصص زنان ، جهت بررسی پاتولوژی ارسال می شود.

چرا اندازه کیست‌ درموئید تخمدان مهم است؟

اندازه کیست‌های درموئید تخمدان می‌تواند بسیار متفاوت باشد. در برخی موارد، اندازه کیست‌های درموئید کمتر از ۱ سانتی‌متر و در برخی موارد بیش از ۲۰ سانتی‌متر هستند. هرچه قدر اندازه کیست‌ تخمدان بزرگ‌تر باشد احتمال چرخش تخمدان‌ها و اختلال در دوره قاعدگی بیشتر می‌شود. اندازه کیست درمویید تخمدانی در نوع روش درمان تاثیر گذار است.

کیست های کوچک غالبا خود بخود از بین می روند ولی از بین رفتن کیست‌های بزرگ‌تر به صورت خود به خودی یا با استفاده از درمان دارویی امکان‌پذیر نیست. برای از بین بردن کیست های بزرگ باید از روش جراحی استفاده کرد .

مطالب خواندنی :

 

ارتباط با پزشک