کیست مویی تخمدان چیست؟

یکی از انواع کیست تخمدان که بصورت نسبتا شایع دیده می شود ، کیست درموئید یا کیست مویی تخمدان است. . این نوع کیست‌ها از سلول‌های جنینی یا بنیادی به وجود می‌آیند که اغلب خوش‌خیم هستند. این کیست ها اغلب در خانم های جوان ( ۲۰ تا ۳۰ سالگی ) بوجود می آیند. جالب است بدانید در داخل کیست درموئید تخمدان ، بافت دندان ، چربی ، مو ، استخوان و…بوجود می آید و به همین دلیل به کیست مویی معروف است .

کیست‌های درموئید در بیشتر موارد بدون علامت بوده و یا با علائمی همراه هستند . اندازه کیست‌های درموئید تخمدان می‌تواند بسیار متفاوت باشد و از سایز کمتر از ۱ سانتی‌متر تا بیش از ۲۰ سانتی‌متر دیده می شوند. هرچه قدر سایز کیست درموئید بزرگتر باشد احتمال ایجاد عوارض بیشتر می‌شود. اندازه کیست درمویید تخمدان در روش درمان آن مؤثر است.

کیست درمویید خوش خیم است یا بدخیم؟

کیست های درموئید ماهیتا خوش خیم هستند و احتمال اینکه کیست‌های درموئید در تخمدان باعث ایجاد سرطان شوند بسیار کم است. با این حال بهتر است این نوع کیست‌ها هر چه سریعتر درمان شوند، مخصوصاً اگر سن خانم بیشتر از ۴۰ سال باشد.

متخصص زنان اصفهان | آشنایی با کیست مویی تخمدان

علایم کیست مویی تخمدان

کیست‌های درموئید در سایز های کوچک معمولاً بدون علایم هستند و در سونوگرافی تخمدان بطور اتفاقی تشخیص داده می شوند. گاهی نیز دچار عارضه شده و با علایم شدیدی همراه می شوند. ازعلایم ابتلا به کیست درموئید تخمدان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد در ناحیه شکم و لگن
 • احساس درد در هنگام رابطه جنسی
 • بزرگ شدن شکم
 • تورشن و چرخش تخمدان ( در سایز های بزرگ ): در اینصورت بطور ناگهانی علایم بسیار شدیدی مانند درد غیرقابل تحمل در ناحیه شکم و قسمت پایینی کمر باعث
 • می‌شود بیمار به اورژانس مراجعه کند. در این گونه موارد به احتمال زیاد کیست باعث پیچش تخمدان شده و باید هر چه سریعتر بیمار جراحی شود.

علائم بزرگ شدن کیست درموئید

کیست‌های درموئید معمولاً بدون علائم هستند و گاهی نیز با علائم شدیدی همراه می شوند. از علائم ابتلا به کیست درموئید تخمدان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. درد در ناحیه شکم
 2. مشکلات و عفونت‌های ادراری
 3. خونریزی‌های غیرعادی از واژن
 4. احساس درد در هنگام رابطه جنسی
 5. حالت تهوع
 6. استفراغ
 7. افزایش وزن غیرطبیعی
 8. تب و لرز
 9. ترشحات زیاد و چرکی واژن
 10. بزرگ شدن شکم

گاهی هیچ علائمی در فرد وجود ندارد؛ اما به صورت ناگهانی علائم بسیار شدیدی مانند درد غیرقابل تحمل در ناحیه شکم و قسمت پایینی کمر باعث می‌شود بیمار  اورژانسی به متخصص زنان مراجعه کند. در این گونه موارد به احتمال زیاد کیست باعث پیچش تخمدان شده و باید هر چه سریع‌تر بیمار جراحی شود.

متخصص زنان اصفهان | کیست مویی تخمدان چیست؟

چه زمانی می توان کیست را خارج کنیم؟

پزشک متخصص زنان اصفهان با معاینه و انجام سونوگرافی می تواند از وجود کیست های درموییدی در بدن مطلع شود . در صورتی که هر یک از علائم زیر مشاهده شود،  عمل برداشتن کیست را ضروری می داند.

 • احساس درد در شکم و وجود کیست دردناک و متورم
 • رشد کیست و تغییر رنگ
 • برداشتن کیست بنا به دلایل زیبایی

از آنجا که این بیماری زمینه ی ژنتیکی دارد، تنها راه پیشگیری از ابتلا به آن، سونوگرافی سالیانه می باشد. به طوری که خانم های بالای 20 سال هر سال باید برای انجام سونوگرافی به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند.