گرفتگی عضلات در بارداری چیست ؟

گرفتگی عضلات در بارداری : گرفتگی اسپاسم ناگهانی عضلات است که باعث درد شدید در عضلات می شود. رحم یک عضله است هر گاه رحم شما تحریک می شود (با یک مثانه پر از آب، ورزش قوی)، پاسخ طبیعی رحم، انقباض است این وضعیت بیمار را از حرکت بازمیدارد. همانطور که در ادامه این بخش از نمناک خواهیم گفت گرفتگی یکی از شرایطی است که اغلب زنان باردار تجربه می کنند این وضعیت به علت بسیاری از علل ایجاد می شود اما به هر علت، این بیماری همچنین موجب درد زنان باردار می شود و باید در اسرع وقت درمان شود. اگر چه این وضعیت شایع است، اما در شرایط شدید، می تواند پیامدهای جدی مانند سقط جنین را ایجاد کند پس نادیده نگیرید

گرفتگی عضلات در بارداری از ماه چندم آغاز می شود و چه عوارضی دارد؟

گرفتگی عضلات از ماه دوم بارداری شروع می شود و تا هنگام زایمان ادامه دارد گرفتگی عضلات در سه ماهه اول بارداری به دلیل تغییرات رحم به خاطر رشد جنین می باشد. در سه ماهه دوم رحم به بزرگترین حالت خود می رسد این مسئله باعث افزایش درد و گرفتگی می شود. گرفتگی های شکم در سه ماهه سوم بارداری، علائم زایمان می باشند. در سه ماهه سوم بارداری، گرفتگی عضلات پا اتفاق می افتد که به خاطر افزایش وزن می باشد. متخصص زنان اصفهان | گرفتگی عضلات در بارداریزنان باردار معمولا در طول مراحل اولیه بارداری، گرفتگی عضلات را تجربه می کنند ؛ گرفتگی می تواند نشانه ای از حاملگی شما باشد یعنی زمانی که تخمک شما در دیواره رحم جاگیری می کند. اغلب زنان باردار در طی 16 هفته اول حاملگی، در معرض سوزش سر دل هستند . بارداری باعث می شود زن احساس خستگی کند ، گرفتگی های مکرر سلامت و روان زنان باردار را ناپایدار می کند این برای آنها و جنین آنها مناسب نیست. زنان مبتلا به سقط جنین باید توجه ویژه ای به گرفتگی داشته باشند. بارداری همیشه یک رویداد به یاد ماندنی است بنابراین، شما باید سالم بمانید، استرس را کاهش دهید، و بررسی های منظم برای کمک به حاملگی سالم انجام دهید. زنان باردار اغلب در دوران بارداری دچار جوش می شوند و بسیاری از مردم فکر می کنند که این وضعیت مربوط به گرفتگی عضلات است با این حال، این فکر کاملا اشتباه است. این به ان دلیل است که هنگام بارداری جنین شما به دیواره رحم میرود. این موضوع توضیح می دهد که چرا زنان اغلب در هنگام قاعدگی دچار جوش می شوند.

انواع گرفتگی عضلات در بارداری

گرفتگی عضلات و درد شکم

چنانچه احساس درد و گرفتگی در شکم دارید این درد به خاطر غذایی که می خورید است.

گرفتگی عضلات و پشت درد

پشت درد یعنی جنین شما در حال رشد است پشت درد در نیمه دوم بارداری مشاهده می شود دو نوع پشت درد در بارداری وجود دارد که شامل:

درد قسمت پایین پشت

این درد معمولا در قسمت بالای کمربند، در مرکز حس می شود ؛ این درد با حالت های نامناسب مانند ایستادن یا نشستن نامناسب افزایش می یابد.

درد لگن

درد لگن 4 برابر بیشتر از درد قسمت پایین دیده می شود و در بخش پایین کمربند ایجاد می شود ، این درد در هر دو طرف بدن حس می شود و تا باسن و پشت ران ها امتداد می یابد. این درد به دلیل تغییرات هورمونی، جدایی عضلات، افزایش وزن و تغییر حالت نشستن یا ایستادن اتفاق می افتد.

گرفتگی عضلات و پا درد

درد در این بخش از بدن در دروان بارداری در سه ماهه دوم بارداری دیده می شود و با پیشروی بارداری بدتر می شود ؛ پا درد به دلیل گرفتگی عضلات پا به دلیل افزایش وزن می باشد. همچنین پا درد به دلیل فشار رگ های خونی در پا، تغییرات هورمونی یا کمبود کلسیم و منیزیم اتفاق می افتد که حمام گرم پیش از خواب به کاهش درد ناشی از گرفتگی عضلات پا کمک می کند.

دکتر فهیمه ثابت

متخصص زنان اصفهان

جهت مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر فهیمه ثابت کلیک کنید.


بیشتر بخوانید :

تأثیر انسداد لوله های رحمی برباروری زایمان زودرس و علت آن واکسن گارداسیل در بارداری پیشگیری از کرونا در بارداری جراحی میومکتومی دوران شیردهی و کرونا علت یبوست در بارداری